Trwa 艂adowanie...
16-03-2012 16:09

Alkohol najlepszy na brak kobiety

Alkohol najlepszy na brak kobiety殴r贸d艂o: Fotochannels.com
d3fsnei
d3fsnei

* Obrazek m臋偶czyzny topi膮cego swoje 偶ale w alkoholu po tym, jak opu艣ci艂a go ukochana kobieta, nale偶y ju偶 do bana艂贸w wsp贸艂czesnej kultury. Ponure spojrzenie, kolejna szklaneczka whisky przy barze (i obowi膮zkowe rozmowy z barmanem) albo szalone imprezy w m臋skim gronie spod znaku "Bo to z艂a kobieta by艂a" - wszystko to ju偶 przerabiali艣my. Okazuje si臋 jednak, 偶e m臋skie picie po niepowodzeniu mi艂osnym dzia艂a na m贸zg podobnie jak... mi艂osne podboje.*

Wed艂ug najnowszego artyku艂u opublikowanego w czasopi艣mie "Science" przez ameryka艅skich naukowc贸w m臋skie picie po kl臋sce na polu p艂ci to nie przypadek. W ten spos贸b reaguj膮 nie tylko ludzie - podobnie zachowuj膮 si臋 samce innych gatunk贸w, w tym muszki owocowej. Te niewielkie owady r贸wnie偶 prze偶ywaj膮 swoje ma艂e tragedie - ich samce po nieudanych zalotach o 15 % cz臋艣ciej od swoich zwyci臋skich koleg贸w wybieraj膮 owoce bogate w alkohol.

Naukowcy podzielili owady na dwie grupy - pierwsz膮 grup臋 samc贸w umieszczono z pojemniku z muszkami-dziewicami, kt贸re, rzecz jasna, cz臋艣ciej odrzucaj膮 m臋skie umizgi ni偶 zaprawione w bojach kole偶anki, w艣r贸d kt贸rych umieszczono drug膮 grup臋 samc贸w. Nast臋pnie uczeni podali samcom do wyboru dwa rodzaje pokarmu, z kt贸rych jeden by艂 bardziej bogaty w alkohole - ten by艂 znacznie cz臋艣ciej wybierany przez samc贸w, kt贸rych zaloty zosta艂y odrzucone.

Czy chodzi jednak o to, by zag艂uszy膰 poczucie rozgoryczenia?

d3fsnei

Okazuje si臋, 偶e wcale nie - a zatem nazywanie frustratem kolegi, kt贸ry po niepowodzeniu mi艂osnym postanowi艂 si臋 spi膰, nie jest do ko艅ca 艣cis艂e. W sytuacji zawodu na polu p艂ci alkohol stymuluje te same o艣rodki w m贸zgu, co podb贸j mi艂osny zako艅czony sukcesem - najwi臋ksze znaczenie ma tzw. neuropeptyd F, kt贸ry reguluje wi臋kszo艣膰 zachowa艅 owoc贸wek zwi膮zanych z 偶erem i rozmna偶aniem. U myszy podobny neuropeptyd jest odpowiedzialny za alkoholizm i sk艂onno艣膰 do niego. Wiadomo, 偶e wyst臋puje r贸wnie偶 u ludzi, a jego rola mo偶e by膰 analogiczna i prawdopodobnie jest powi膮zana z alkoholem.

"U偶ywanie substancji psychoaktywnych oddzia艂uje na te same drogi nerwowe, co naturalny system nagrody. St膮d potrzeba spo偶ycia alkoholu, kt贸ry jest ekstremalnym przyk艂adem substancji silnie oddzia艂uj膮cej na ten system - w taki sam spos贸b jak spo艂eczne interakcje s膮 nagrod膮 u zwierz膮t" - t艂umaczy doktor Shonat-Ophir z Howard Hughes Medical Institute w Wirginii.

Naukowcy przypuszczaj膮, 偶e podobny mechanizm "sztucznego" podwy偶szania sobie wewn臋trznego zadowolenia za pomoc膮 alkoholu w przypadku niepowodze艅 na polu mi艂osnym (i szerzej spo艂ecznym) istnieje r贸wnie偶 u innych zwierz膮t oraz ludzi - wymaga to jednak kolejnych bada艅. Czy twierdz膮cej odpowiedzi nie daje jednak samo 偶ycie?

KP/PFi

d3fsnei
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d3fsnei