Co się dzieje w męskim mózgu?
Odpowiedź na to pytanie chciałaby znać chyba każda kobieta. I co najważniejsze mogła je usłyszeć na dorocznym zjeździe neurologów w Chicago.
22.02.2010 | aktual.: 24.11.2010 10:30
Czy męskie mózgi różnią się zasadniczo od mózgów kobiecych? Owszem i to nie tylko pod względem strukturalnym, ale także biochemicznym. Stąd wiele zachowań, które wydawałyby się nie uzależnione od tego czy jest się mężczyzną czy kobietą, w rzeczywistości właśnie są determinowane przez płeć.
I tak na przykład, z racji na inną wielkość ciała migdałowatego, mężczyźni szybciej produkują hormon szczęścia – serotoninę. Ma to istotny wpływ na reagowanie na silny stres. W sytuacji stresowej kobiecy mózg „uruchamia” ciało migdałowate półkuli lewej, przez co panie zapamiętują emocjonalną stronę zdarzenia, w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy używając prawej półkuli wnikają od razu w sedno sprawy.
TO SIĘ DZIEJE W MĘSKIM MÓZGU! >>
Struktura mózgu ma również wpływ na podatność zapadania na choroby psychiczne, ich rodzaj i natężenie. Stąd na przykład mężczyźni znacznie częściej zapadają na schizofrenie, natomiast kobiety na depresję. Mężczyźni częściej mają tendencję do przejawiania zachowań aspołecznych, z kolei kobiety bardziej są podatne na stany lękowe. Ponadto z racji na formę odreagowania stresu i radzenia sobie ze znojami dnia codziennego i akceptacją „siebie” mężczyźni są bardziej podatni na alkoholizm i narkomanię, a kobiety na anoreksję, czy bulimię.
Na konferencji w Chicago podjęto także temat zasadniczy: „Jak testosteron wpływa na funkcjonowanie męskiego mózgu i w konsekwencji na zachowania mężczyzn”.
Dr Karen Redwine z Universitetu Claremont w Kalifornii przeprowadziła eksperyment, którym dowiodła, że duża ilość testosteronu drastycznie obniża hojność mężczyzn.
Panowie którym wstrzyknięto testosteron stawali się o wiele mniej hojni, niż przed wstrzyknięciem dawki - mniej chętniej dzielili się funduszami i wykazywali o wiele większą postawę roszczeniową.
Podczas konferencji nie obalono kolejnego stereotypu – efektu zwycięzcy. Potwierdzono naukowo, że mężczyźni po każdej wygranej walce o wiele łatwiej pokonują kolejnych przeciwników.
Takie zachowanie jest zapisane w mózgu, w tzw. układzie nagród i również wynika z poziomu testosteronu wpływającego na zachowania społeczne mężczyzn.
Od poziomu testosteronu zależne jest także to w jaki sposób mężczyźni będą opiekować się swoim potomstwem. Przeprowadzono eksperyment, któremu poddano kalifornijskie myszki. Część młodych ojców wykastrowano co w zasadniczym stopniu przyczyniło się do braku zainteresowania potomstwem, którego nie zaobserwowano w przypadku niewykastrowanych myszek. Co ciekawe to zachowanie przełożyło się na późniejsze zachowanie dzieci, które zachowywały się tak samo jak ojcowie.
A co dzieje się w męskim mózgu podczas uprawiania seksu? O tym najlepiej powie nam kultowy film Woody Allena.