Trwa ładowanie...
28-07-2011 12:05

Co trzeba oddać żonie po rozwodzie?

Co trzeba oddać żonie po rozwodzie?Źródło: AFP
d1kuqig
d1kuqig

Męskim okiem

Jak się wali, to na całej linii. Amerykański bokser Shane "Sugar" Mosley nie wygrał żadnej walki w ringu od 2,5 roku, a teraz jeszcze poniósł osobistą porażkę. Po orzeczonym rozwodzie trzy pasy mistrza świata trafią w ręce jego byłej żony.

We wrześniu Mosley skończy 40 lat. Między linami nie imponuje już, jak dawniej. Ostatnie zwycięstwo pięściarz z Kalifornii, dawny czempion w kategoriach lekkiej, półśredniej i junior średniej, odniósł w styczniu 2009 roku. Później jeden pojedynek zremisował, a dwa przegrał - z największymi gwiazdami zawodowego boksu, czyli Filipińczykiem Mannym Pacquiao i swym rodakiem Floydem Mayweatherem Jr.

Mosleyowi nie wiedzie się także w życiu prywatnym. Sąd orzekł jego rozwód z Jin. Kobieta otrzyma m.in. trzy pasy mistrzowskie małżonka. Po osiągnięciu pełnoletniości trafią one w ręce ich trojga dzieci. Sąd podzielił majątek małżeństwa Mosleyów. Na konto żony boksera trafi m.in. połowa wpływów ze sprzedaży m.in. płyt DVD z jego największych walk w ringu, m.in. z Antonio Margarito, Oscarem de la Hoyą, Miguelem Cotto i Fernando Vargasem. 3 mln dol. za potyczkę z Pacquiao pozostanie nienaruszone na koncie zawodnika, bowiem pojedynek odbył się już, gdy był z żoną w separacji.

[

]( #opinions )

d1kuqig

Jin dostanie natomiast np. połowę z ponad 850 tys. punktów z karty kredytowej, uzbieranych w programie lojalnościowym. W zawodowej karierze Mosley wygrał 46 walk, siedem przegrał, a jedną zremisował.

Nas jednak bardziej zastanawia 30-miesięczna przerwa od zwycięstw boksera. Po dogłębnej analizie ostatnich walk, doszliśmy do wniosku, że powód może być właściwie jeden - nienależyty strój. A raczej jego kolor. Jak się bowiem okazuje, publiczność zawodów sportowych nie musi równie gorąco dopingować wszystkich zawodników. Prawdopodobnie i tak wygrają ci ubrani w czerwone stroje - twierdzą brytyjscy naukowcy. Antropolodzy Russell Hill i Robert Barton z brytyjskiego University of Durham przeanalizowali przebieg czterech dyscyplin sportowych, rozegranych podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 r - wyniki swych badań omawiają w najnowszym "Nature". Wybrali sporty walki - boks, taekwondo, zapasy w stylu wolnym i w stylu klasycznym. We wszystkich tych konkurencjach walczy ze sobą dwóch zawodników, z których jednemu losowo przydzielany jest strój czerwony, a drugiemu - niebieski. Jeśli kolor nie miałby żadnego znaczenia dla wyniku - rozumowali badacze - liczba zwycięzców poszczególnych walk, ubranych na
czerwono, byłaby statystycznie zbliżona do liczby zwycięzców w niebieskich strojach. Okazało się jednak, że we wszystkich analizowanych dyscyplinach zawodnicy ubrani na czerwono wygrali więcej walk.

Prawidłowość ta występuje również, gdy bada się liczbę rund w każdej dyscyplinie oraz poszczególne kategorie wagowe - 19 z 29 miało "czerwonych" zwycięzców. Kolor stroju wpływa na wynik wtedy, gdy umiejętności obu współzawodników są bardzo wyrównane. Ten sam zespół badawczy przeprowadził też wstępną analizę wyników mistrzostw w piłce nożnej Euro 2004. Uzyskane, wstępne wyniki, sugerują, że noszenie czerwonych strojów daje pewną przewagę także całym drużynom, również gdy zawodnicy przeciwnej noszą stroje w kolorze innym niż niebieski. Czerwony kolor jest w świecie zwierząt utożsamiany z wyższym poziomem testosteronu, sprawności fizycznej i agresji - wskazują badacze. Według nich, podobne skojarzenia mogą pojawiać się u ludzi i podświadomie na nich wpływać. Kolory wpływają na nastroje człowieka, emocje, okazywaną agresję.

[

]( #opinions )

Dotychczas jednak nie traktowano ich jako istotnego czynnika we współzawodnictwie między ludźmi. Jeżeli jednak chcemy realizować zasadę "fair play" w sporcie, musimy zacząć od koloru strojów zawodników - podkreślają badacze.

(PAP), menonwaves

d1kuqig
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kuqig