CiekawostkiFidel Castro

Fidel Castro

Fidel Castro
Źródło zdjęć: © AFP

01.02.2008 | aktual.: 27.12.2016 14:58

None

Armia Castro już wkrótce przeszła do ofensywy zajmując południową cześć wyspy. W środkowej części walkę podjął oddział Williama Morgana, Amerykanina, uznawanego przez wielu za agenta CIA. Prawdopodobnie zajęcie przez jego oddział miasta Cienfuegos spowodowało ucieczkę Fulgencio Batisty z wyspy. W tej sytuacji Fidel Castro przyjął kapitulację dowódców wojskowych, przejmując tym samym władzę na Kubie. Pierwszym krajem na świecie, który uznał nowy rząd (7 stycznia 1959) były Stany Zjednoczone.

1 / 12

Reformy Przeprowadzone przez Castro nie spodobały sie Amerykanom

Obraz
© AFP

Współpraca z Amerykanami zakończyła się niezwykle gwałtownie. 33 - letni wówczas Fidel Castro podjął decyzję o przeprowadzeniu reformy rolnej oraz nacjonalizacji przemysłu i usług. Zarówno biznes, jak i ziemie na wyspie w zdecydowanej większości należały do Amerykanów, często sycylijskiego pochodzenia. Tym niespodziewanym pociągnięciem wpływy USA na Kubie zostały ograniczone niemal do zera. Zbliżenie do Związku Radzieckiego oraz nieudana inwazja amerykańska w Zatoce Świń, przesądziły o zamrożeniu stosunków na linii Waszyngton - Havana.

2 / 12

Specyficzny ruch małego palca

Obraz
© AFP

Wsparcie Fidela Castro w 1958 roku przez USA okazało się jedną z największych porażek polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Dyktator Kuby jest obecnie jednym z najdłużej sprawujących władzę na świecie przywódców, który nie boi się otwarcie krytykować rządu USA za agresywną politykę wobec krajów na całym świecie. Fidel Castro z pewnością na zawsze pozostanie ikoną dla wszystkich rewolucjonistów na świecie.

3 / 12

Oddział partyzancki

Obraz
© AFP

Fidel Castro wraz z bratem Raulem, Ernesto "Che" Guevarą oraz pozostałymi członkami oddziału walczącego w górach Sierra Maestra. Po dwu latach prowadzenia wojny partyzanckiej, bojownicy przejdą do kontrofensywy. Przy pomocy amerykanów już wkrótce zdobędą władze na Kubie.

4 / 12

Życie partyzanckie

Obraz
© AFP

Fidel Castro przy świetle świecy prowadzi korespondencje z rewolucjonistami w innych rejonach kraju. Polowe życie pozwoli Fidelowi mówić iż los biedoty oraz życie na skraju nie jest mu obce.

5 / 12

Zwycięski marsz na Havanę

Obraz
© AFP

Przejęcie władzy na Kubie. Castro wraz ze swym oddziałem przemierza wyspę kierując się do Havany. Przyłączają się jego nowi zwolennicy by wspólnie dotrzeć do stolicy kraju. Kubańczycy widzieli w Fidelu Castro bohatera, który przyniósł wolność swojemu narodowi. Jak się okazało nie na długo.

6 / 12

Dyktator Batista pokonany przez rewolucjonistów

Obraz
© AFP

Obalony przez rewolucję kubańską dyktator Fulgencio Batista. Jego reżim został obalony 1 stycznia 1959, a on sam uciekł na Dominikanę. Później przebywał na emigracji w Portugalii i Hiszpanii. Zmarł w miejscowości Guadalmina w Hiszpanii.

7 / 12

Jacht Granma

Obraz
© AFP

Osiemnastometrowy jacht, zbudowany w 1943, był jednostką pełnomorską, motorowo-żaglową, przeznaczoną dla 12 osób. W 1956 został odkupiony od dotychczasowego właściciela przez Kubańczyków należących do Ruchu 26 lipca. 25 listopada 1956 jacht wypłynął z Meksyku, a na jego pokładzie znajdowało się 82 rewolucjonistów. 2 grudnia 1956 partyzanci wylądowali na Kubie i – podobnie jak 3 lata wcześniej (atak na koszary w Moncada) – zostali rozgromieni przez wojsko rządowe. Zdołało uratować się jedynie dwunastu uczestników potyczki, w tym sam Castro, jego brat Raúl oraz Che Guevara – uciekając przed wojskiem, schronili się w niedostępnych górach Sierra Maestra. Obecnie jacht znajduje się w Muzeum Rewolucji (Museo de la Revolución) w Hawanie. Po objęciu władzy przez Castro imieniem jachtu nazwano jedną z prowincji kraju oraz (wydawany od 1965) dziennik będący oficjalnym organem KC Komunistycznej Partii Kuby.

8 / 12

Castro i Arafat

Obraz
© AFP

Fidel Castro jako przywódca Kuby zawsze utrzymywał przyjazne stosunki z innymi rewolucjonistami. Wspierał Palestyńczyków, Boliwijczyków, na jego rozkaz wysłano wojska do Angoli.

9 / 12

Fidel Castro i jego nieśmiertelny dres.

Obraz
© AFP

Hugo Chavez - prezydent Wenezueli - uczeń i następca Fidela. Bogata w ropę Wenezuela wspiera finansowo podupadły ekonomicznie budżet Kuby. Komunistyczna gospodarka, której działanie opiera się ideologicznie na zasadach marksizmu nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Jednak wieloletnia walka z amerykańskim imperializmem jest przykładem dla innych przywódców Ameryki Łacińskiej.

(spqqr)

10 / 12

Prezydent Brazylii - Luiz Lula da Silva

Obraz
© AFP

Przywódca Brazylii Lula da Silva także szanuje poglądy Castro. Kraj ten jako największa potęga Południowej Ameryki dąży jest ważnym partnerem politycznym Havany. Socjalistyczne doświadczenia mogą pomóc Brazylii w zwalczaniu biedy oraz rozwarstwienia społecznego.

11 / 12

Jan Paweł II podczas wizyty na Kubie

Obraz
© AFP

Papież upominał dyktatora wyspy za brak tolerancji religijnej oraz swobód politycznych. Różne doświadczenia z komunizmem były płaszczyzną do dyskusji na temat praw człowieka na Kubie.

12 / 12

Fidel znaczy wierny.

Obraz
© AFP

Fidel Castro ma ręce splamione krwią przeciwników politycznych. Mimo to uważany jest przez wielu za jednego z największych przywódców na świecie, a jego legenda przeciwnika amerykańskiego imperializmu na długo zapisze się na kartach historii.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)