Trwa ładowanie...

Geometria twarzy: jak wpływa na kształt zarostu?

Wielu mężczyzn uważa, że kształt i długość zarostu zależą wyłącznie od ich widzimisię i niezależnie od wyboru będą wyglądać doskonale. Mogą się mylić, niestety nie każdy kształt twarzy "nadaje się" do określonej brody. Dlatego lepiej zawczasu pomyśleć o odpowiednim typie zarostu, niż później być zawiedzionym.

Geometria twarzy: jak wpływa na kształt zarostu?Źródło: Shutterstock.com
d3ou5iv
d3ou5iv

Poniżej przedstawiam kilka porad dla osób, które pragną zapuścić brodę i nie są do końca pewni, jaki typ będzie odpowiedni do ich kształtu twarzy. Te wskazówki przydadzą się również osobom, które już mają zarost, ale być może chcą go nieco poprawić.

Typy zarostu Shutterstock.com
Typy zarostu Źródło: Shutterstock.com

Okrągła
Posiadacze okrągłej twarzy mają zwykle duże problemy z tym, by zamaskować wrażenie otyłości. Dlatego właśnie zarost na linii żuchwy powinien być odpowiednio "kanciasty" i pociągły. Wybieranie pełnego, długiego zarostu z wysoką linią policzkową nie jest dobrym rozwiązaniem. Powinno ci zależeć przede wszystkim na wyeksponowaniu kształtu szczęki, dlatego nieco obniżona linia będzie lepszym rozwiązaniem. W związku z tym zdecydowanie lepiej będzie zrezygnować z długiej brody na rzecz krótszej, która jest łatwiejsza w utrzymaniu. Nie należy jednak przesadzać. Wąskie linie zarostu wzdłuż szczęki, swego czasu noszone głownie przez raperów, zamiast podkreślić szczękę mogą sprawić, że twarz będzie się wydawać jeszcze bardziej nalana.

Kwadratowa i prostokątna
W przypadku twarzy kwadratowej lub prostokątnej postępujemy przeciwnie niż przy okrągłej. Zadaniem zarostu będzie złagodzenie ostrych rysów i wydłużenie jej. Jeśli preferujesz pełny zarost, staraj się zostawiać nieco dłuższy dół i bardziej przytnij boki. Można pokusić się również o średniej długości bródkę. Lepiej jednak unikać tej spiczasto zakończonej, ponieważ budzi ona skojarzenia z kreskówkowym czarnym charakterem. Znacznie lepiej będzie wyglądać "kotwica" czyli broda z niską linią zarostu i wąskim pionowym paskiem pod środkową częścią ust. Posiadacze twarzy prostokątnej muszą natomiast optycznie ją poszerzyć. Do tego nada się zarost z wysoką linią policzkową i nieco krótszą brodą. Dobrze sprawdzą się również baki przechodzące w wąsy. Zrównoważą kształt twarzy i przyciągną uwagę.

Trójkątna
Ten typ charakteryzuje się bardzo ostrymi rysami i wąskim podbródkiem, który raczej powinieneś zachować wolny od zarostu. Podobnie jak w przypadku twarzy prostokątnej sprawdzą się tu wydatne baki przechodzące nawet w wąsy. Jako że policzki i tak są mocno zaakcentowane, dobrym pomysłem będzie po prostu wygolenie ich i pozostawienie zarostu tuż pod spodem. To doda twarzy objętości i sprawi, że będzie o wiele mniej "kanciasta". Jeśli decydujesz się natomiast na pełny zarost, warto zapuścić dłuższą brodę, która wyrówna proporcje twarzy. Przycinając zarost pod odpowiednim kątem, możemy wyeksponować linię szczęki i nieco przykryć podbródek.

Romby i diamenty
Twarz diamentowa jest podobna do trójkątnej, jedyną różnicą jest w gruncie rzeczy mniejsze czoło. Wyraźne kości policzkowe wymagają lekkiego "spłaszczenia", dlatego dobrym wyjściem w przypadku tych typów jest ukrycie podbródka i nadanie mu bardziej kwadratowego kształtu. Ten typ twarzy jest odpowiedni do zapuszczenia bardzo długiej, pełnej brody, więc warto nieco poeksperymentować.

Owalna
Posiadacze tego kształtu twarzy, bez dużych dysproporcji pomiędzy szerokością i długością mają idealne warunki, jeśli chodzi o wybór zarostu. Owal to kształt uniwersalny, można łączyć dowolne style, manipulować z poszerzaniem lub wydłużaniem. Niezależnie od tego co wybierzesz, nie będziesz żałować.

d3ou5iv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ou5iv