Historia Dnia Kobiet
Dzień Kobiet. To święto jest najczęściej kojarzone z PRL-em i co więcej niektórzy faceci po prostu nie chcą go celebrować. Jednak nic bardziej mylnego! Chcąc się dowiedzieć, czegoś o historii tego święta i skąd się ono wzięło, polecamy czytać dalej.
Pierwsze obchody dnia kobiet sięgają starożytnego Rzymu. Były one nazywane Matronaliami. Obchodzono je na cześć Junony - rzymskiej bogini płodności, patronki dziewic i mężatek. Nazwa tego święta pochodzi od słowa "matrona", które oznaczało w języku łacińskim zamężną kobietę. Ponadto dzień ten świętowany był na początku marca - miesiąca, w którym według legendy urodził się syn Junony - Mars.
08.03.2011 | aktual.: 16.07.2014 13:21
Matronalia były hołdem dla płodności i urodzaju, podziękowaniem za kobiecość, a także prośbą o potomka i opiekę nad domowym ogniskiem. Kobiety udawały się w uroczystej procesji do świątyni Junony, gdzie w ofierze ku jej czci składały kwiaty, a mężczyźni w tym dniu obdarowywali swoje żony prezentami oraz spełniali ich każde życzenie.
Jeśli chodzi o współczesną wymowę tego święta, to na pewno nie powinniśmy łączyć go z żadnym komunistycznym państwem, bo po raz pierwszy obchodzone było w kraju kapitalistycznym, w Stanach Zjednoczonych. Święto kobiet zostało ustanowione ku pamięci strajkujących w 1857 roku w Nowym Jorku kobiet domagających się polepszenia warunków pracy i tej samej płacy, którą dostawali mężczyźni.
8 marca 1908 roku Nowojorska Organizacja Socjaldemokratyczna zorganizowała spotkanie w obronie praw kobiet, natomiast pierwsze uroczyste obchody tego święta w Stanach Zjednoczonych przypadają na rok 1909.
Rok później święto kobiet dotarło do Europy, najpierw do Austrii i Danii, a następnie do Niemiec, Szwajcarii i Holandii. Odpowiedzialna za to jest pani Klarze Zetkin, która była inicjatorką Międzynarodowego Dnia Kobiet i przyczyniła się do zatwierdzenia tego dnia uchwałą na Międzynarodowym Kongresie Kobiet Socjalistek w 1910 roku w Kopenhadze. Zatem nowo ustanowione święto po raz pierwszy pojawiło się w Europie w 1911 roku.
Kolejnym wydarzeniem zapisanym na kartach historii tego święta były masowe strajki kobiet w Petersburgu. Miały one miejsce 8 marca 1913 roku i odbywały się wbrew zakazowi policji. Kobiety strajkujące, podobnie jak w Stanach, żądały równouprawnienia i godziwych warunków pracy.
Wszystkie te wydarzenia pokazują ogromną kobiecą solidarność i znaczenie walki o równouprawnienie. Ze strajków z tamtych lat narodził się nie tylko Dzień Kobiet, ale również świadomość, że solidarność jajników zawsze zwycięży. Podkreśla to zresztą znanym wszystkim hasło z kultowego filmu "Seksmisja": "Liga broni, liga radzi, liga nigdy was nie zdradzi!" A więc strzeżcie się panowie, bo i w dzisiejszych czasach, zwłaszcza 8 marca owa kobieca solidarność i siła może mieć bardzo szeroki i ostry MANIFestujący wymiar.
Paweł Drukarczyk, eSBe\DrP