Trwa ładowanie...
18-08-2014 14:03

Jak piją Polacy po czterdziestce

Jak piją Polacy po czterdziestceŹródło: East News
d9hkqi6
d9hkqi6

Pić czy nie pić - oto jest pytanie. I choć korzyści płynące z wykluczenia z diety alkoholu są dość liczne, a negatywne skutki nadużywania napojów wyskokowych powszechnie znane, wiele wskazuje na to, że całkowita abstynencja wcale nie jest najzdrowszym stylem życia - świadczą o tym choćby przypadki osób długowiecznych, które z reguły dożyły sędziwego wieku, nie odmawiając sobie czareczki czegoś mocniejszego.

Międzynarodowy zespół naukowców postanowił sprawdzić zależności między alkoholem i stanem zdrowia osób z nieco niższej grupy wiekowej. Wnioski, do których doszli, z pewnością ucieszą niejednego amatora napitków.

Uczeni z pięciu jednostek naukowych (w tym z krakowskiego Collegium Medicum i brytyjskiego Oksfordu) przeanalizowali dane 28 783 osób w wieku 45-69 lat. W badaniu wzięli udział mieszkańcy Krakowa, rosyjskiego Nowosybirska oraz siedmiu czeskich miast. Na początku zgromadzono informacje o stanie zdrowia badanych, następnie skupiono się na ilości wypijanych jednostek alkoholu oraz częstotliwości konsumpcji napojów wyskokowych. Oprócz tego naukowcy zbadali "styl" picia: rozróżniono osoby, które nieregularnie lub regularnie spożywają małą lub umiarkowaną ilość alkoholu, osoby, które co prawda piją rzadko, ale za to na umór, oraz osoby regularnie spożywające duże ilości "procentów". W przypadku badanych z Nowosybirska zbadano również alkoholową przeszłość uczestników.

Spośród przebadanych najlepszym zdrowiem mogły pochwalić się osoby pijące 1-4 razy w tygodniu umiarkowane ilości alkoholu (w przypadku mężczyzn: jedno piwo, dwie lampki wina lub kieliszek wódki; dla kobiet wartości te zostały odpowiednio zmniejszone). Całkowici abstynenci w porównaniu z osobami spożywającymi alkohol byli bardziej narażeni na problemy zdrowotne. Naukowcy zaznaczają jednak, że takie wyniki badań mogą być związane z tym, że sporo osób decydujących się na abstynencję czyni tak ze względów zdrowotnych, chcąc podreperować nienajlepszą kondycję. To w pewien sposób tłumaczy, dlaczego wśród abstynentów znajduje się tak duży odsetek cieszących się kiepskim zdrowiem. Jednocześnie naukowcy zwracają uwagę na antyzapalne właściwości alkoholu oraz jego potencjał ochronny w stosunku do układu krwionośnego. Należy jednak pamiętać, że osoby w średnim wieku są bardziej wrażliwe na działanie alkoholu niż ludzie młodzi, ponieważ z reguły mają procentowo więcej tkanki tłuszczowej i mniej wody w organizmie.

d9hkqi6

Przyjrzyjmy się bliżej wynikom przebadanych Polaków (łącznie 10 709 osób, z czego 48,7 procent stanowili mężczyźni, a 51,3 kobiety). Stan zdrowia ponad 70 procent określono jako dobry, problemy odnotowano w przypadku 26,6 proc. 21 procent badanych spożywa alkohol 1-3 razy w miesiącu, prawie tyle samo (19,1) pije 1-4 razy w tygodniu, a 6,4 procent 5 razy w tygodniu lub jeszcze częściej. W jakim stylu piją Polacy? Najwięcej osób (26,7) regularnie spożywa niewielkie bądź umiarkowane ilości alkoholu, 19,4 procent pije rzadko i mało, 13,2 procent preferuje sporadyczne, ale ostre melanże, a często i dużo pije 5,9 procent. Wśród badanych odnotowano również sporą grupę (34,3 procent) abstynentów.

KP/PFi, facet.wp.pl

Czytaj także:
[

Sasha Grey napisała książkę erotyczną ]( http://ksiazki.wp.pl/tytul,Klub-Julietty-czyli-pornografia-dla-grafomanow,wid,21056,wiadomosc.html )

d9hkqi6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9hkqi6