Jakie badania kontrolne powinniśmy wykonywać?
"Przecież dobrze się czuję" - to najczęstsza odpowiedź polskiego mężczyzny na pytanie, dlaczego unika badań kontrolnych. W ten sposób popełnia poważny błąd, ponieważ wiele groźnych chorób w początkowej fazie nie daje odczuwalnych objawów. Stosowanie zasad profilaktyki pozwala natomiast zapobiec w przyszłości naprawdę niebezpiecznym problemom zdrowotnym.
30.01.2014 | aktual.: 28.05.2018 15:00
Badania między 20. a 30. rokiem życia
To wspaniały okres w życiu faceta, który zazwyczaj nie przejmuje się wówczas takimi "pierdołami" jak badania kontrolne. Jednak już we wczesnej młodości czyha na nas wiele zagrożeń. Do najpoważniejszych należy rak jądra, atakujący zwłaszcza mężczyzn między 18. a 34. rokiem życia. Na szczęście nowotwór jest wyleczalny - pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryty. Dlatego już 16-latkowie powinni wyrobić w sobie nawyk comiesięcznego badania jąder i sprawdzania, czy nie zmieniły rozmiaru albo stały się bolesne w dotyku. Raz na trzy lata warto zgłosić się na takie badanie do specjalisty - urologa.
Co 2-3 lata trzeba oddać krew do analizy. Jeśli planujemy dziecko, dobrze jest zbadać poziom hormonów - ich zaburzenia to jedna z powszechnych przyczyn niepłodności. Przynajmniej raz w roku należy odwiedzać stomatologa. Nie tylko ze względów estetycznych. Pamiętajmy, że konsekwencją próchnicy i zakażeń przyzębia często bywają choroby serca, dopadające coraz młodszych mężczyzn.
Badania między 30. a 40. rokiem życia
W tym okresie również nie można zapominać o badaniu jąder. Obowiązkowa staje się również kontrola ciśnienia. Coraz więcej Polaków po 30. cierpi bowiem na nadciśnienie, które może być przyczyną zawału, udaru mózgu, niewydolności nerek lub choroby wieńcowej.
Raz na 2-3 lata należy też sprawdzić poziom cholesterolu. Szacuje się, że jest on niewłaściwy u siedmiu na dziesięciu mężczyzn. To podstawowe badanie w ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Wczesne wykrycie zaburzeń, a później modyfikacja diety i stylu życia, pozwala uchronić przed chorobą wieńcową, zawałem, udarem czy tętniakiem.
Faceci między 30. a 40. rokiem życia muszą także pamiętać o badaniach morfologicznych, dzięki którym można zdiagnozować np. niedokrwistość - cierpi na nią około 2 proc. mężczyzn, a schorzenie często bywa przyczyną niepłodności. Analiza odczynu OB pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych.
Po przekroczeniu 35. roku w życia zaleca się również regularne (raz w roku) kontrolowanie poziomu cukru we krwi, co pomaga określić zagrożenie cukrzycą - poważną chorobą, która potrafi skutecznie uprzykrzyć męskie życie, powodując np. kłopoty z erekcją. Nie zapominajmy też o wizycie u stomatologa.
[
(fot. infografika.wp.pl) ]( http://infografika.wp.pl/" )
Badania między 40. a 50. rokiem życia
"Życie zaczyna się po czterdziestce" - głosi popularne powiedzenie. Jednak współczesny "czterdziestolatek" powinien zrobić wszystko, żeby tego pięknego okresu nie zepsuły problemy ze zdrowiem. A niebezpieczeństw czyha na niego sporo...
Oprócz standardowych badań: ciśnienia (przynajmniej raz w roku), morfologii i moczu (co rok), poziomu cholesterolu (raz na dwa lata) i cukru (co rok), musimy pamiętać m.in. o prześwietleniu klatki piersiowej. Jeśli palimy papierosy, zdjęcie rtg należy wykonywać co 12 miesięcy, zwiększając szanse na wczesne wykrycie ewentualnego raka płuc. Od wielu lat jest to nowotwór, który najczęściej atakuje mężczyzn - choruje na niego co piąty pacjent szpitali onkologicznych. To bardzo zdradliwy i złośliwy guz, ponieważ potrafi rozwijać się bezobjawowo nawet 30 lat.
Raz w roku konieczna jest także wizyta w gabinecie okulistycznym i pomiar ciśnienia śródgałkowego, mający na celu wczesne rozpoznanie jaskry - groźnego schorzenie, które nieleczone może doprowadzić nawet do ślepoty.
Co 2-3 lata warto zgłosić się na pomiar EKG, źródła cennych informacji o stanie serca. Po 45. roku życia należy zainteresować się prostatą. Dotyczy to szczególnie mężczyzn, w rodzinie których występowały przypadki nowotworu tego gruczołu. Nawet jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości, trzeba zgłosić się do urologa na badanie per rectum (badanie przez odbyt). O obowiązkowych wizytach kontrolnych u okulisty i stomatologa nie musimy chyba wspominać.
Badania po 50. roku życia
Z wiekiem rośnie liczba parametrów naszego organizmu, które wymagają regularnej kontroli. Wiele badań należy wykonywać częściej niż dotychczas. Dotyczy to zwłaszcza ciśnienia (kontrolujmy je przynajmniej raz na pół roku). Nie zapominajmy o corocznym badaniu poziomu cholesterolu i cukru we krwi, ekg oraz rtg jamy brzusznej i klatki piersiowej (częstotliwość tych dwóch ostatnich należy skonsultować z lekarzem).
Dla mężczyzn po 50. niezwykle ważne jest sprawdzanie obecności krwi w kale, co pomaga wykryć nowotwór jelita grubego, który coraz częściej atakuje "płeć brzydką". Raz na dziesięć lat warto poddać się także kolonoskopii - badaniu polegającemu na wprowadzeniu do odbytu wziernika z kamerą.
Co roku należy wykonać badanie moczu, które może wykazać stany zapalne lub skłonność do tworzenia się kamieni w nerkach.
Co 12 miesięcy musimy odwiedzić urologa i poddać się badaniu per rectum. Zaleca się także wykonanie badania PSA (profilaktyczne badania prostaty). Podwyższony poziom w próbce krwi występuje u mężczyzn z łagodnym przerostem gruczołu krokowego, ale sugeruje też niekiedy raka prostaty.
Raz w roku warto wykonać badanie wzroku, a co 2-3 lata - słuchu. Częściej, bo co sześć miesięcy, powinniśmy odwiedzać stomatologa.
Rafał Natorski