Trwa ładowanie...
26-06-2012 11:37

Jesteś niepłodny? Sprawdź dlaczego!

Jesteś niepłodny? Sprawdź dlaczego!Źródło: Fotochannels
d31evzj
d31evzj

Niepłodność to choroba naszych czasów. Nie jest to jednak wyłącznie problem kobiet. Okazuje się, że za trudności z poczęciem dziecka w 50 proc. odpowiadają mężczyźni. Często winni są sobie sami. Jakie grzechy popełniają?

Niepłodność jest chorobą mającą swój numer w spisie schorzeń. Od bezpłodności odróżnia ją to, że jest wyleczalna. Co ciekawe, faktyczna bezpłodność dotyka tylko 3-5 proc. par, reszta ma po prostu obniżony potencjał płodności, który można leczyć.

- Niepłodność to niezdolność do osiągnięcia ciąży w ciągu 1 roku regularnego współżycia partnerów (3-4 razy w tygodniu) bez stosowania środków antykoncepcyjnych - tłumaczy Jarosław Niemoczyński, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta w Warszawie. - Wbrew powszechnemu przekonaniu, problem dotyka nie tylko kobiet. Według szacunków czynnik męski stanowi w ok. połowie przypadków przyczynę niepłodności u par.

Sprawdź, czy nie jesteś chory

Z pewnością płodności nie sprzyja przewlekły stres związany np. z pracą czy trudną sytuacją życiową. Panowie starający się o potomstwo powinni zadbać o właściwą równowagę między sferą zawodową, a prywatną. Warto przeznaczyć też czas na odpoczynek i umiarkowaną, regularną aktywność fizyczną. Zbyt intensywne ćwiczenia także obciążają organizm i mogą negatywnie oddziaływać na płodność.

- Jednocześnie wyniki badań wskazują, że na przestrzeni ostatnich lat parametry męskiego nasienia ulegają pogorszeniu. Na zaburzenia męskiej płodności wpływać może wiele czynników. Niepłodność pojawić się może w skutek chorób ogólnoustrojowych takich jak miażdżyca, cukrzyca, zapalenie nerek, choroby tarczycy czy niedoczynność przysadki mózgowej, a także chorób jąder, jak nowotwory, infekcje, niedoczynność jąder - mówi ginekolog. - Na niezdolność do zapłodnienia partnerki wpływać mogą zaburzenia w rozwoju plemników, ich nieprawidłowa ruchliwość, zbyt mała liczba, a także nieprawidłowości w ich budowie wynikające np. z uwarunkowań genetycznych. Ogromne znaczenie mają także czynniki środowiskowe, wiek (powyżej 40 lat) oraz tryb życia mężczyzny.

d31evzj

Jakość nasienia

Choć niektórym wydaje się to zabawne, na jakość spermy, a w rezultacie na brak potomstwa wpływać mogą zbyt ciasne ukochane slipki, albo długa praca z komputerem.

- Na funkcjonowanie jąder i jakość spermy wpływać może także długotrwała ekspozycja na ciepło powyżej 38 st. C. Stąd też mężczyźni starający się o dziecko powinni zrezygnować z częstych gorących kąpieli, noszenia obcisłej bielizny czy trzymania na kolanach laptopa - ostrzega Jarosław Niemoczyński. - Powinni również unikać sytuacji, w których narażeni są na promieniowanie jonizujące, wibracje, a także kontakt z metalami ciężkimi, substancjami toksycznymi czy pestycydami.

Ulecz się sam

Jeśli chcesz zostać ojcem, musisz zrezygnować z palenia papierosów oraz innych używek. Niezbędne jest odstawienie kawy, mocnego alkoholu i narkotyków. Te ostatnie prowadzić mogą do zaburzeń seksualnych i znacznego obniżenia jakości nasienia. Warto pamiętać, że także przyjmowanie niektórych leków, takich jak sterydy anaboliczne może działać toksycznie. Zacznij się też ruszać i zmień dietę.

- Nie bez znaczenia jest też zachowanie odpowiedniej wagi. Jeśli wskaźnik BMI przekracza 30 (znaczna otyłość), pojawić się mogą zaburzenia erekcji i produkcji nasienia, a także obniżenie jakości plemników - wyjaśnia ginekolog. - Warto poświęcić uwagę właściwemu sposobowi odżywiania. Według badań niepłodność częściej występuje w populacjach, w których powszechna jest dieta cholesterolowa i ubogo białkowa. Korzystnie na płodność wpłynąć może zrównoważona dieta - bogata w produkty pełnoziarniste i białko, o zbilansowanej ilości tłuszczów zwierzęcych, włóknika, bogata w wielonienasycone tłuszcze roślinne, selen i cynk oraz witaminy B, C, D i E.

d31evzj

Jeśli mimo zdrowego trybu życia, właściwej masy ciała, odpowiedniej diety i ruchu, pojawią się problemy z płodnością, warto zasięgnąć porady specjalisty. Wizyta u androloga lub lekarza zajmującego się leczeniem niepłodności pomóc może w określeniu, co jest przyczyną problemów. Na ogół przed takim spotkaniem wykonać należy badanie ogólne nasienia. Obejmuje ono analizę podstawowych parametrów - upłynnienia, objętości, lepkości, barwy i pH, a także liczby i ruchliwości plemników. Jeśli to konieczne, lekarz może zalecić dodatkową diagnostykę laboratoryjną i badanie fragmentacji DNA plemnika, które umożliwia ocenę jakości materiału genetycznego, a tym samym pozwala na dobór skuteczniejszych metod leczenia.

ML/PFi

d31evzj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31evzj