Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
ubezpieczenie
04-04-2017 13:14

Jesteś początkującym kierowcą i boisz się, że spowodujesz wypadek? Dowiedz się, co w praktyce daje Ci ubezpieczenie auta

Pierwsze miesiące po zdaniu egzaminu na prawo jazdy mogą być źródłem stresu. Niepewne jeszcze zachowania na drodze, lęk o uszkodzenie własnego i cudzych aut mogą odebrać radość, jaką daje jazda. Dlatego warto zapoznać się z informacjami, co gwarantuje ubezpieczenie auta i w jakich sytuacjach się przydaje.

Jesteś początkującym kierowcą i boisz się, że spowodujesz wypadek? Dowiedz się, co w praktyce daje Ci ubezpieczenie autaŹródło: Materiały prasowe
de6eqmn
de6eqmn

Obowiązkowe ubezpieczenie OC
Polisa OC to obowiązkowe ubezpieczenie auta. Zabezpiecza kierowcę, który spowoduje kolizję. Dzięki niej sprawca nie musi pokrywać samodzielnie kosztów naprawy auta poszkodowanego kierowcy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe do polisy OC proponują pakiet usług dodatkowych. Gwarantują one, na przykład holowanie samochodu sprawcy i drugiego pojazdu, który uczestniczył w zdarzeniu.

Jeśli Twoje auto bierze udział w kolizji, musisz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Zostaniesz poproszony o kopię dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy, a także oświadczenia kierowców uczestniczących w zdarzeniu.

Ubezpieczenie auta - dodatkowa ochrona dzięki polisie AC
Ochrona wynikająca z obowiązkowego ubezpieczenia OC ma pewne ograniczenia, dlatego wielu kierowców podejmuje decyzję o wykupieniu dodatkowej polisy AC (ubezpieczenia autocasco). Ta forma ubezpieczenia gwarantuje pomoc w sytuacji, gdy auto zepsuje się, zostanie skradzione, ale i wtedy, gdy rozładuje się akumulator, kierowca złapie gumę lub zabraknie paliwa w baku. Posiadanie polisy AC daje także gwarancję otrzymania samochodu zastępczego na czas naprawy auta. Ubezpieczenie to gwarantuje też możliwość otrzymania wypłaty odszkodowania w przypadku: uszkodzenia samochodu spowodowanego przez burzę, grad, wodę lub skutki innego żywiołu, a także zderzenia pojazdu ze zwierzęciem.
Ważne! Aby móc otrzymać wypłatę odszkodowania w razie kradzieży pojazdu, masz obowiązek nie tylko poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu, ale i zgłosić sprawę policji.

Nieobowiązkowe formy ubezpieczenia auta
Nawet niegroźnie wyglądająca kolizja może mieć konsekwencje dla osób biorących w niej udział. Samochód można oddać do naprawy lub wymienić na nowy. Ryzyko utraty zdrowia lub życia przez poszkodowanych w kolizji przemawia za wykupieniem polisy NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Ten typ ubezpieczenia jest gwarancją wypłaty odszkodowania w przypadku uszkodzenia ciała lub śmierci poszkodowanych, a także zwrotu kosztów leczenia właściciela pojazdu lub kierowcy oraz osób przewożonych, uczestniczących w zdarzeniu.

de6eqmn

Ubezpieczenie auta, kiedy wyjeżdżasz za granicę
„Zielona Karta” to międzynarodowy certyfikat ubezpieczenia OC. W sytuacji spowodowania wypadku poza granicami kraju, np. w Albanii, Białorusi, Rosji, Czarnogórze, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zieloną kartę w ramach pakietu OC.

Wszystkie ubezpieczenia komunikacyjne można zakupić bezpośrednio u ubezpieczyciela (osobiście), ale i telefonicznie oraz przez internet. Przedstawiciel ubezpieczyciela zazwyczaj kontaktuje się z właścicielem pojazdu przed terminem odnowienia polisy, jednak warto także mieć zanotowane w kalendarzu kiedy polisa się kończy. Łatwiej wtedy zaplanować ten wydatek i nie przegapić terminu wykupienia ubezpieczenia – szczególnie obowiązkowego OC.

de6eqmn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de6eqmn