Trwa ładowanie...
02-05-2011 11:08

Język mężczyzn jest prymitywniejszy niż kobiet!

Język mężczyzn jest prymitywniejszy niż kobiet!Źródło: Thinkstockphotos
d2dht8w
d2dht8w

Męskim okiem

Właśnie pada kolejny szowinistyczny mit - ten dotyczący gadulstwa i pustosłowia kobiet. Naukowcy udowodnili nie tylko, że mężczyźni mówią więcej, ale też, że kobiety wypowiadają się znacznie konkretniej niż my.

Sposób męskiego i żeńskiego wysławiania się przeanalizował profesor Geoffrey Beattie z Uniwersytetu w Manchesterze. W swojej pracy badawczej oparł się na wynikach 56 wcześniejszych badań dotyczących strategii komunikacyjnych kobiet i mężczyzn. Okazało się, że w 24 przypadkach dawne badania dowiodły, że to mężczyźni wypowiadają w ciągu dnia większą ilość słów. Tylko dwa badania stawiały tezę odwrotną.

Następnie prof. Beattie przeprowadził własne badanie, podczas którego badał zróżnicowanie języka kobiet i mężczyzn. Chodziło o to, jak rozbudowanym słownictwem posługują się obie płcie w sytuacjach towarzyskich i w rozmowach na najróżniejsze życiowe tematy. W tym celu ekipa badawcza nagrała 50 rozmów na tematy różnej maści, po czym z zapisów usunęli co piąte słowo. Takie rozmowy pokazano grupie testowej, która miała odczytać z kontekstu i uzupełnić brakujące słowa.

Okazało się, że znacznie trudniej wywnioskować jakim słowem posłużyła się kobieta. Mężczyźni w sytuacjach społecznych używają pewnej ograniczonej liczby słów i łatwo przewidzieć co powiedzą. Brakujące słowa używane przez mężczyzn udało się zgadnąć w 81% przypadków, natomiast w przypadku kobiet w 71% przypadków.

d2dht8w

Co gorsza - jak odkryli naukowcy - najbardziej uproszczonym i przewidywalnym językiem posługujemy się... prawiąc komplementy. Według naukowców większość męskich komplementów opiera się na trzech słowach: "ty", "naprawdę" i "ładnie". Na większą finezję nas niestety nie stać. Natomiast w analogicznej sytuacji kobiety radzą sobie znacznie lepiej, używają znacznie szerszej ilości określeń, potrafią dzięki temu uszczegóławiać wypowiedź, przez co brzmi ona bardziej szczerze.

[

]( #opinions )

d2dht8w

Podsumowaniu badań prof. Beattie nie pozostawia na nas suchej nitki: - Podczas pogawędek towarzyskich mężczyźni mówią zazwyczaj dla samego mówienia. Ich język opiera się na recyklingu - ciągłym powtarzaniu tych samych słów. To coś w rodzaju rytuału, który nie niesie za sobą żadnych nowych treści - twierdzi profesor.

No cóż, moglibyśmy to jakoś skomentować, ale jedyne co nam się ciśnie na usta, kiedy słyszymy taką bezczelność, to - że do skomentowania czegoś takiego naprawdę brak słów!

(menonwaves)/PFi

d2dht8w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dht8w