Trwa ładowanie...

Karambol a ubezpieczenie OC - co warto wiedzieć?

W dzisiejszych czasach posiadanie ubezpieczenia komunikacyjnego to nie tylko oznaka odpowiedzialności, ale też inwestycja, która pozwala uzyskać wsparcie finansowe w obliczu nieoczekiwanych sytuacji. Jedną z nich może być karambol, do którego dochodzi najczęściej na drodze szybkiego ruchu lub na autostradzie. Często takie kolizje powstają podczas trudnych warunków atmosferycznych, kiedy ograniczona jest widoczność. W wielu przypadkach to właśnie ubezpieczenie OC ratuje kierowcę przed finansową ruiną.

Artykuł sponsorowany
Karambol a ubezpieczenie OC - co warto wiedzieć?Karambol a ubezpieczenie OC - co warto wiedzieć?Źródło: Materiały prasowe
dqi16gs
dqi16gs

Kto może być winny spowodowania karambolu?

Gdy firmy ubezpieczeniowe badają wypadek z udziałem wielu pojazdów, ważne jest, aby opracować harmonogram zdarzeń. Ustalenie, kto co zrobił i kiedy, może zmienić cały scenariusz karambolu i nie jest to łatwe zadanie. Wielokrotne i potencjalnie sprzeczne oświadczenia osób zaangażowanych w kolizję oraz świadków tylko bardziej komplikują sprawę. W wypadkach z udziałem kilku samochodów zwykle bierze udział policja, która sporządza szczegółowy raport z dochodzenia. Może to pomóc w ustaleniu prawdziwego przebiegu zdarzenia i określeniu wszelkich dowodów zaniedbania.

W najprostszym scenariuszu karambolu jeden kierowca wjeżdża z dużym impetem w stojące np. w korku samochody na ulicy. Na skutek silnego uderzenia następuje efekt domina, w którym pojazdy wpadają na siebie jeden za drugim. Wówczas za sprawcę kolizji uważany jest kierowca, który nie zachował ostrożności, należytego odstępu i najechał na inne auta.

Zazwyczaj jednak ustalenie tego, kto jest winny wypadkowi, nie jest tak oczywiste i wymaga przeprowadzenia szczegółowego śledztwa.

Dlaczego warto ubezpieczyć swój samochód?

Dla wielu osób, które uważają się za doskonałych kierowców, ubezpieczenie samochodu nie jest problemem. Pamiętaj jednak, że bycie dobrym kierowcą nie gwarantuje, że pozbędziesz się rozpraszania uwagi spowodowanej np. sprawdzaniem wiadomości na telefonie komórkowym. Nie masz też pewności, że inni za kierownicą nie spowodują wypadku. Istnieją ubezpieczenia przeznaczone dla wszystkich rodzajów kieszeni. Ważne jest, aby znaleźć produkt, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Możesz do tego wykorzystać kalkulator OC/AC rankomat.pl.

dqi16gs

Posiadając ubezpieczenie, w przypadku roszczenia nie będziesz się martwić o pieniądze potrzebne na naprawienie wyrządzonej szkody. Twój ubezpieczyciel zajmie się dokonaniem płatności za Ciebie. Zazwyczaj zajmuje to nie więcej niż 30 dni. Okres ten liczony jest od momentu złożenia przez poszkodowanego lub inną osobę uprawnioną zawiadomienia o szkodzie.

Jak wygląda sytuacja z karambolem i ubezpieczeniem OC?

Wybierając ubezpieczenie samochodu, należy dokładnie rozważyć, jaką ochronę chcesz zapewnić swojemu pojazdowi, ponieważ nie wszystkie polis zapewniają szczęśliwe zakończenie. Istnieją różne rodzaje ubezpieczenia, z których najbardziej podstawowym jest Odpowiedzialność Cywilna. Ten rodzaj obejmuje szkody wyrządzone osobom trzecim, czyli odpowiedzialność cywilną użytkownika. Jeśli ktoś zostanie poszkodowany w wyniku karambolu, to dzięki ubezpieczeniu OC koszty pobytu w szpitalu, a także związane z uszkodzeniami mienia, zostaną pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Należy jednak zwrócić uwagę przy zakupie polisy, że zwykłe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie obejmuje dodatkowych rozszerzeń, które w wielu przypadkach mogą okazać się niezbędne. Przykładowo kierowcy, którzy uczestniczą w karambolu, ale mają wykupione AC, nie muszą się martwić opóźnieniami w procesie likwidacji szkody z OC. Co więcej, nieważne jest, czyja będzie wina, ponieważ przy takim pakiecie każdy otrzyma odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela. Ponadto nie ucierpią na tym np. zniżki za bezkolizyjną do tej pory jazdę.

Przed zakupem jakiegokolwiek ubezpieczenia ważne jest, aby wiedzieć, jakie świadczenia oferuje ubezpieczyciel, z którym chcesz je zawrzeć, jaki jest zakres ochrony oraz ogólne warunki, którym podlega dany produkt.

Artykuł sponsorowany
dqi16gs
dqi16gs