Trwa ładowanie...
09-07-2009 12:43

Horten Ho 229 - tajna broń Hitlera

Horten Ho 229 - tajna broń HitleraŹródło: AFP/ na zdj. amerykański B-2
dhh73u9
dhh73u9

* Miał być tajną bronią Hitlera, porównywalną do rakiet V3. Miał sprawić, że II wojna światowa zakończy się zwycięstwem III Rzeszy. Na szczęście tego zadania nie udało mu się wykonać. Może dlatego, że do zakończenia działań wojennych w Europie wyprodukowano jedynie 3 sztuki, z czego przetrwał tylko jeden egzemplarz. O czym mowa? O pierwszym samolocie niewykrywalnym dla radarów – niemieckim Horten Ho 229.*

Był bez wątpienia samolotem wyjątkowym. Już sam kształt (do złudzenia przypominający amerykański samolot B-2 – wybudowany 40 lat później!)

_zrekonstruowany Horten HO 229/ źródło: facet.wp.pl/studio.html_

dhh73u9

W jego konstrukcji po raz pierwszy zastosowano metodę „latającego skrzydła” – systemu redukującego ogon samolotu, która według eksperta Toma Dobrenza mogła zapewnić, aż o 20% mniejszą wykrywalność przez radary.

Ale na tym nie koniec. Dodatkową ochronę antyradarową miało zapewnić pokrycie powierzchni samolotu węglem zmieszanym z klejem. Cząsteczki węgla miały rozpraszać sygnały urządzeń namierzających, a klej zmniejszać „odbijalność” fal.

Pracę nad samolotem rozpoczęto na początku lat 40-tych, a opiekę nad przedsięwzięciem powierzono dwóm pilotom-konstruktorom braciom Reimarowi i Walterowi Horten.

Bitwa o Anglię, która zdziesiątkowała Lutftwaffe, (przy absolutnej przewadze Niemców w powietrzu, ogromną rolę w namierzaniu jednostek odegrało właśnie współdziałanie brytyjskich systemów namierzających, obrony przeciwlotniczej, marynarki wojennej i RAF) pokazała konieczność stworzenia samolotu, który nie byłby tak łatwo namierzany przez radary.

dhh73u9

Przy pracy nad maszyną należało też zastosować się do standardów, które forsował dowódca Luftwaffe i marszałek Hermann Goering, tzw zasada "3 razy 1000".

Niemieckie samoloty bojowe miały przemierzać 1000 km z szybkością 1000 km/h przy jednoczesnym obciążeniu 1000 kg uzbrojenia.

Pierwszy model przetestowano już w 1944 roku i został on bardzo wysoko oceniony przez niemiecki sztab. Podjęto decyzję o masowej produkcji samolotu, lecz nie pozwoliły już na to warunki. Jedyny zachowany egzemplarz oraz plany konstruktorskie zostały w całości przejęte przez Amerykanów.

dhh73u9

Jak donosi „Dziennik” to właśnie za sprawą Amerykanów, nazistowska maszyna po latach przeżywa swoje dni chwały.

Niedawno wierną replikę Hortena 229 stworzyli inżynierowie amerykańskiego koncernu Northrop Grumman – tak tak, ten sam koncern w latach 70-tych i 80-tych pracował nad B-2. Maszyna stworzona przez Amerykanów nie lata i posiada jedynie wartość naukową i kolekcjonerską. Do tej pory wybudowano jedynie 2 repliki samolotu, które pozwoliły jednak sprawdzić czy samolot rzeczywiście był niewykrywalny przez radary. Próba przeprowadzona za pomocą radarów, których używano podczas 2 wojny światowej, potwierdziła wyjątkowe właściwości sprzętu.

dhh73u9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhh73u9