Trwa ładowanie...
13-08-2014 12:30

Nie jesteśmy zadowoleni z seksu

Nie jesteśmy zadowoleni z seksuŹródło: Fotolia
d2dunqa
d2dunqa

Wielkie nadzieje i wielkie rozczarowania. Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że większość ludzi nie jest zadowolona z tego, jak wygląda życie seksualne w ich związkach. Nie brakuje osób, które starają się zmienić tę sytuację, uciekając się do zdrady. Wyniki dociekań ośrodków sondażowych można podsumować w jeden sposób – nie jest dobrze.

Podobne badania przeprowadzane są regularnie. Ustalenia, jakie pojawiają się wraz z ogłoszeniem wyników, nie napawają z reguły optymizmem. Nie inaczej jest tym razem. Związki, w jakich żyjemy, mają coraz mniej solidne fundamenty. Większość z nich jest w stanie pogrążyć najmniejszy nawet konflikt. U podstaw wielu sporów znajduje się natomiast seks, który – jak pokazują kolejne tego typu sondaże – przynosi coraz mniej satysfakcji.

Najnowsza ankieta została przeprowadzona przez ośrodek badawczy z Wysp Brytyjskich. Wynika z niej, że ludzie mają coraz mniej skrupułów i gdy coś jest nie po ich myśli, są skłonni posunąć się do zdrady. Do przynajmniej jednego aktu niewierności przyznał się co czwarty badany, a jedna na pięć osób ujawniła, że w obecnym bądź poprzednim związku byłaby do tego zdolna. Przyczyną większości takich sytuacji jest brak zadowolenia z życia seksualnego.

Poziom satysfakcji z życia w sypialni pozostaje na niezmiennie niskim poziomie, niezależnie od liczby partnerów seksualnych, których deklarowali ankietowani. Tu warto nadmienić, że co trzeci mężczyzna przyznał, że miał w życiu więcej niż dziesięć partnerek seksualnych. Wśród pań o takiej liczbie partnerów mogła mówić co piąta badana. Nie zmieniło to jednak faktu, że ponad 50 procent ankietowanych stwierdziło, że ich życie erotyczne jest do niczego.

d2dunqa

Wyjawiając sekrety alkowy i manifestując swoje niezadowolenie, wiele osób zadeklarowało, że jest w stanie posunąć się nawet do zdrady, by to zmienić. Jednocześnie porównanie najnowszych danych z wcześniejszymi wynikami przyniosło zaskakujący efekt – okazało się, że jeszcze cztery lata temu do niewierności przyznawała się co trzecia osoba. Cytowani przez Daily Mail eksperci zaznaczają jednak, że spadek liczby respondentów, którzy przyznali się do „skoku w bok”, nie oznacza, iż sytuacja uległa poprawie. Wręcz przeciwnie.

„Zmiany w nastawieniu do separacji oraz rozwodu mogą pokazywać, że łatwiej jest teraz porzucić nieszczęśliwy związek, niż być niewiernym” – możemy przeczytać w podsumowaniu sprawozdania.

Raport ujawnił również, że coraz mniej osób wykazuje skłonność do ratowania związków. Gdy na horyzoncie pojawiają się kłopoty, najlepszą drogą ich zażegnania okazuje się ucieczka. W przypadku, gdy dojdzie do zdrady, tylko co trzecia osoba wierzy, że jest jeszcze nadzieja na odbudowanie dotychczasowych relacji.

Najnowsze badanie pokazało jeszcze jedno zaskakujące zjawisko. Okazało się, że w dobie internetu i pochłaniaczy czasu w postaci serwisów społecznościowych część ludzi w ogóle nie widzi potrzeby wiązania się z drugą osobą ani... uprawiania seksu. 10 procent ankietowanych przyznało się, że jeszcze nie mieli partnera seksualnego.

d2dunqa

Oczywiście można by odrzec, że wyniki przytoczonych badań to wyłącznie sprawa mieszkańców Wielkiej Brytanii. Nic bardziej mylnego. Wyniki ankiety obrazują sytuację w krajach wysokorozwiniętych. Podobne badania zresztą regularnie prowadzone są też wśród innych społeczności.

A czy my, Polacy mamy powody do zadowolenia? Z wypowiedzi polskich internautów wynika, że częstym problemem jest u nas niedopasowanie. Gdy panowie mają ochotę na seks, panie boli głowa. Ale coraz częściej zdarza się też, że sytuacja działa w drugą stronę i ciągle przemęczeni mężczyźni ignorują starające się zainicjować zbliżenie kobiety. Ta frustracja, która przelewa się przez polskie fora, nie zawsze zostaje zaakcentowana w publikacjach naukowych. Badanie „Seksualność Polaków”, którego wyniki w 2011 r. zostały opublikowane przez Zbigniewa Izdebskiego, pokazały, że blisko 70 procent osób jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego. Chciałoby się więc zapytać - skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?

RC/dm,facet.wp.pl

d2dunqa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dunqa