Trwa ładowanie...
22-10-2012 11:08

Dlaczego sportowcy palą?

Dlaczego sportowcy palą?Źródło: AFP PHOTO/ARIS MESSINIS
dxtu4in
dxtu4in

Wyniki bardzo ciekawych badań pracowników warszawskiego laboratorium antydopingowego zostały zaprezentowane podczas kongresu naukowego Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej w Poznaniu. Okazuje się, że sportowcy palą. Robią to, żeby dodać sobie sił!

Na poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego w sobotę zakończył się trzydniowy kongres naukowy, w którym wzięło udział blisko 400 osób. Większość wykładów poświęcono leczeniu urazów, rehabilitacji czy zagadnieniom z dziedziny biomechaniki. Omawiano również kwestie obecności dopingu w sporcie.

Dlaczego sportowcy palą?

Anna Jarek z zakładu badań antydopingowych podkreśliła, że sportowcy sięgają po nikotynę z wielu powodów. "Nikotyna ze względu na swoje właściwości przenika także do sportu. Działa ona relaksująco i stymulująco, powoduje obniżeniu poziomu stresu, przyspiesza czas reakcji, poprawia wzrost czujności, poprawia koncentrację, redukuje masę ciała. Od tego roku Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) uwzględniła ją w swoim programie monitorującym, aby sprawdzić czy sportowcy nie nadużywają nikotyny i czy nie jest ona stosowana jako środek stymulujący" - powiedziała.

Jarek przypomniała, że oprócz skutków pozytywnych działania nikotyny, dobrze znane są negatywne skutki palenia papierosów. "Powoduje to zwiększoną męczliwość organizmu, spadek siły mięśni, negatywny wpływ na gibkość. Zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, chorób nowotworowych, cukrzycy" - wyliczyła.

dxtu4in

Którzy sportowcy palą najwięcej?

Warszawskie laboratorium, posiadające akredytację WADA, w latach 2008-2010 przebadało każdego roku ok. dwa i pół tysiąca sportowców. Obecność nikotyny zaobserwowano u 12-13 procent zawodników.

"Statystycznie okazało się, że sportowcy sięgający najczęściej po nikotynę to przedstawiciele dyscyplin kontaktowych i siłowych, jak podnoszenie ciężarów, piłka ręczna czy zapasy. Znacznie rzadziej występowała ona u zawodników uprawiających dyscypliny szybkościowe i wytrzymałościowe - kolarstwo, kajakarstwo, wioślarstwo czy pływanie. Sportowcy sięgający po nikotynę robią to najczęściej krótko przed startem lub nawet w trakcie samych zawodów" - podkreśliła Jarek.

Nikotyna będzie zabroniona?

Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości nikotyna zostanie umieszczona na liście zabronionych preparatów. Tym bardziej, że można dokładnie zmierzyć obecność nikotyny w próbce i na tej podstawie ocenić, czy ktoś jest czynnym palaczem, czy tylko biernym.

Problemem jest jednak to, że nikotyna to nie tylko papierosy, cygara, fajki, ale jest ona obecna w różnego rodzaju tabletkach, gumach do życia, sprayach do nosa czy plastrach przeznaczonych dla osób, które chcą zerwać z nałogiem palenia.

"W sportach takich jak rugby czy hokej na lodzie, w krajach Europy Zachodniej bardzo popularne jest zażywanie nikotyny właśnie w postaci różnych preparatów" - podsumował jeden z autorów raportu "Stosowanie nikotyny przez sportowców w Polsce" - dr Andrzej Pokrywka. (PAP) lic/ krys/ijuh

dxtu4in
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxtu4in