Trwa ładowanie...
25-08-2015 13:30

Twoja kondycja oraz sylwetka zależą od... inteligencji

Twoja kondycja oraz sylwetka zależą od... inteligencjiŹródło: Shutterstock.com
d1bmtn1
d1bmtn1

Osiłek z twarzą nieskalaną myślą i wychudzony inteligent? To tylko kłamliwe stereotypy. Okazuje się, że kondycja i sylwetka w pewnym stopniu zależą od ilorazu inteligencji - im wyższe IQ, tym lepiej. Co prawda zależność ta tyczy się tylko wieku średniego.

Duńscy naukowcy z Centrum Zdrowego Starzenia na Uniwersytecie w Kopenhadze przeprowadzili badania, w których przyjrzeli się kondycji i inteligencji mężczyzn urodzonych w 1953 roku i w latach 1959-1961. Naukowcy wzięli pod lupę 2 848 Duńczyków. Badani robili ćwiczenia mierzące siłę ich rąk, nóg i pleców oraz poczucie równowagi. Wbrew pozorom są to cechy kluczowe w podeszłym wieku, kiedy nawet zwyczajne ubranie się może sprawiać trudności.

Okazało się, że z ćwiczeniami lepiej radzą sobie osoby, które jako młodzi dorośli mieli wyższy iloraz inteligencji - tacy panowie byli po prostu silniejsi i mieli lepiej rozwinięty zmysł równowagi od swoich mniej inteligentnych kolegów: - Nasze badania jasno wskazują, że wyższy iloraz inteligencji we wczesnych latach dorosłości to silniejsze plecy, nogi i ręce w wieku średnim. Lepiej jest również z poczuciem równowagi. Wcześniejsze badania pokazały, że dobra sprawność fizyczna w wieku średnim pozwala uniknąć nagłego pogorszenia kondycji na starość - stwierdził jeden z autorów badań.

W jaki sposób lepsza sprawność szarych komórek może mieć wpływ na siłę, kondycję i sylwetkę panów w średnim wieku? Jest to w pewien sposób oczywiste - naukowcy uważają, że osoby inteligentne po prostu podchodzą ze zrozumieniem do porad, jak żyć zdrowo i nie wahają się wcielać ich w życie: - Najprawdopodobniej zależność między męską inteligencją i kondycją fizyczną w wieku średnim wynika z tego, że osoby z wysokim IQ lepiej rozumieją i interpretują informacje dotyczące zdrowia, a tym samym żyją zdrowiej. Np. częściej ćwiczą - podkreśla Rikke Hodal Meincke, członek zespołu badaczy.

Wyniki badań pozwolą na lepsze dostosowanie programów promujących aktywność fizyczną do wieku osób, do których będą kierowane. Meincke zwraca uwagę, że potrzebne są kolejne badania, które pozwolą lepiej zrozumieć zależność między ilorazem inteligencji i sprawnością fizyczną.

d1bmtn1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bmtn1