Trwa ładowanie...
16-11-2015 10:30

W trosce o zdrowie swoje i partnera zrób test na HIV - zachęcają specjaliści

W trosce o zdrowie swoje i partnera zrób test na HIV - zachęcają specjaliściŹródło: PAP
dclbift
dclbift

Coś was łączy? Zrób test na HIV, w trosce o zdrowie własne i partnera - zachęcają eksperci w najnowszej kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS. Dobrą ku temu okazją jest Europejski Tydzień Testowania na HIV, który rozpocznie się w najbliższy piątek.

Europejski Tydzień Testowania - przypadający w dniach 20-27 listopada - to inicjatywa rozpoczęta w 2013 r., która ma zachęcać do poznania swojego statusu serologicznego, czyli do sprawdzenia, czy jest się osobą zakażoną HIV.

Pomysłodawcą akcji jest organizacja HIV in Europe. Podczas tegorocznej, trzeciej już edycji kampanii testowanie będzie promować ponad 300 organizacji. Ideę Europejskiego Tygodnia Testowania wspiera wiele międzynarodowych organizacji i instytucji, w tym UNAIDS i Komisja Europejska.

Jak informuje Krajowe Centrum ds. AIDS, szacuje się, że 30-35 tys. Polaków jest zakażonych HIV, a połowa z nich o tym nie wie i może nieświadomie zakażać innych. Specjaliści podkreślają, że w przypadku HIV nie ma grup ryzyka, są jedynie ryzykowne zachowania i każdy, komu choć raz zdarzyło się np. uprawiać seks bez zabezpieczenia z partnerem, którego statusu serologicznego nie był pewien, powinien zrobić test.

dclbift

Test na HIV to jedyny sposób, by dowiedzieć się, czy jesteśmy zakażeni wirusem, czy nie - przekonują specjaliści. Wykonanie testu jest anonimowe, bezpłatne i zajmuje tylko 15 minut.

Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca do testowania hasłem "Coś was łączy? Zrób test na HIV". Ma ono przekonywać do dbania o zdrowie własne i partnera.

"Lepiej jest wykonać test i poznać swój status serologiczny, niż żyć z HIV, nie wiedząc o tym. Dzięki regularnie przyjmowanym lekom osoby zakażone mogą mieć dobrą jakość życia i mieć zdrowe dzieci. Osoba, która wie, że jest zakażona HIV, ma szansę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich" - przekonują specjaliści.

Test w kierunku HIV można wykonać anonimowo i bezpłatnie w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), gdzie jest też możliwość rozmowy z profesjonalnym doradcą, którego zadaniem jest udzielenie rzetelnej informacji na temat ryzyka zakażeń, ocena ryzyka w odniesieniu do konkretnej sytuacji oraz zapewnienie wsparcia osobie badanej. Adresy i godziny otwarcia punktów testowania są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS: http://aids.gov.pl/pkd/.

dclbift

W czasie Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV wiele z punktów będzie czynnych dłużej niż zwykle. Społeczny Komitet ds. AIDS (SKA) zaprasza do testowania m.in. w warszawskim PKD przy ul. Chmielnej 4. W dniach 20-27 listopada będzie on czynny w godz. 10-19 (poniedziałek - piątek).

SKA przypomina, że aby wykonać test w kierunku HIV w PKD, nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia czy dowodu osobistego. Pacjent pozostaje przez cały czas anonimowy i ma gwarancję poufności. Wynik badania odbiera się wyłącznie osobiście. Wydaje go doradca, a jego odbiór jest okazją do wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości, upewnienia się co do jego znaczenia. Wynik wydawany jest na podstawie numeru badania i hasła, ustalonego wcześniej przez pacjenta.

Test w kierunku HIV nie wykrywa samego wirusa HIV - wykrywa przeciwciała skierowane przeciwko wirusowi, produkowane przez układ odpornościowy człowieka zakażonego HIV. Wyprodukowanie przeciwciał w takiej ilości, by mogły być zauważone przez test, wymaga czasu (ten czas nazywany jest okienkiem serologicznym). Z tego powodu przyjmuje się, że od momentu, w którym mogło dojść do zakażenia, do zrobienia testu, powinno minąć 12 tygodni - daje to pewność wiarygodnego wyniku, na podstawie którego można całkowicie wykluczyć zakażenie.

Więcej informacji na temat testów w kierunku HIV można znaleźć na stronie www.skaids.org/pl/test-na-hiv.

Od rozpoczęcia badań w 1985 r. do 31 maja br. w Polsce stwierdzono zakażenie HIV u 19 tys. 120 osób. Odnotowano 3 tys. 246 zachorowań na AIDS; 1 tys. 299 chorych zmarło.

dclbift
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dclbift