Trwa ładowanie...
01-09-2015 11:06

Michael Kimmel zbadał, czym jest prawdziwe męstwo i stworzył specjalne studia

Michael Kimmel zbadał, czym jest prawdziwe męstwo i stworzył specjalne studiaŹródło: fot.Facebook
d3m0gg8
d3m0gg8

Gdzie tkwi tajemnica prawdziwego męstwa? Jak powinien zachowywać się stuprocentowy facet? Jak powinien wyglądać? Na te wszystkie pytania starał się odpowiedzieć amerykański naukowiec. Teraz otworzył specjalne studia poświęcone męskości.

Żyjemy w czasach, gdy autorytet rasowych twardzieli, reprezentowanych jeszcze kilka dekad temu przez Clinta Eastwooda czy Johna Wayne'a, a potem przez Bruce'a Willisa czy Arnolda Schwarzeneggera, kompletnie się wyczerpał. Współcześni faceci nie starają się ich naśladować. Zamiast wysportowanych panów w typie maczo, na ulicach spotkać można coraz więcej przedstawicieli płci brzydkiej, którzy zdecydowanie zbyt wiele czasu spędzają przed lustrem, starannie nakładając żel na włosy i piłując paznokcie. Jeśli ktoś pogubił się w tym wszystkim i ma problem z określeniem, co mieści się dziś w kanonie prawdziwego męstwa – oraz czy w ogóle taki zbiór niepisanych zasad istnieje - powinien ucieszyć się z inicjatywy profesora Michaela Kimmela. Po wielu latach badań opracował on program specjalnych zajęć poświęconych męstwu.

Kryzys męskości

Zgłębiając tę tajemnicę, można oczywiście wertować kolejne adresowane do mężczyzn magazyny i poradniki. Profesor Kimmel postanowił jednak nadać problemowi naukowy szlif. Socjolog z Uniwersytetu Stony Brook w sumie przez kilkadziesiąt lat swojej kariery badał, co to tak naprawdę znaczy, być mężczyzną. W tym czasie mógł obserwować zmieniające się trendy i ewolucję męskich idoli. Wierzy on, że jego starania przyczynią się do poważnej dyskusji na temat kondycji współczesnego mężczyzny, której brakowało do tej pory w sferze publicznej.

- Żyjemy w kulturze, która przepełniona jest zapytaniami o płeć oraz męskość. Wśród nich najczęściej przewijają się pytania o to, jak wygląda prawdziwy mężczyzna. Czy posiadanie odpowiednich cech czyni z ciebie dobrego mężczyznę? - zastanawia się badacz.

d3m0gg8

Kimmel przyznał, że tworząc odpowiednią specjalizację, stara się naprawić błąd zaniechania. Zauważa, że do tej pory nie było odpowiedniej dyscypliny, która z uwagą i kompleksowo rozpatrywałaby problemy należące do męskiego uniwersum. Według niego, jest to o tyle ważne, że od lat obserwujemy upadek wcześniejszych ideałów, a także deprecjacji cnót, które kiedyś stanowiły o prawdziwym męstwie. Kimmel, starając się zdiagnozować przyczyny tego stanu, zauważa, że szczególnie młodzi faceci znaleźli się dziś w poważnych tarapatach. Na co dzień bombardowani są przez informacje dotyczące np. Bruce'a Jennera i jego operacji zmiany płci czy dyskusji na temat legalizacji małżeństw homoseksualnych. Według niego, to świat zupełnie inny od tego, w którym kształtowali się nasi dziadkowie. Dziś mężczyźni mogą siedzieć w domu, opiekując się dziećmi, gotować czy kompletnie nie znać się na samochodach i dalej mogą być postrzegani jak prawdziwi faceci.

Naukowiec podkreśla, że dziś istnieją poważne rozbieżności podczas próby określenia, co to znaczy być prawdziwym mężczyzną. Studenci pytani przez niego, jaki powinien być dobry człowiek, udzielają różnych odpowiedzi. Najczęściej pojawiają się określenia: troskliwy, przedkładający czyjeś potrzeby ponad swoje, szczery. Ta sama grupa pytana o to, co to znaczy być prawdziwym mężczyzną, udziela już zupełnie innych odpowiedzi. Według nich, to człowiek biorący sprawy w swoje ręce; taki, który nie boi się ryzyka, nie okazuje słabości i jest autorytatywny. Studenci zazwyczaj sami są skołowani z powodu różnic, które pojawiają się w każdej z grup odpowiedzi.

Profesor Kimmel przyznał, że w czasie zajęć zamierza dokonać porównania różnych światów, m.in. tego dawnego, opartego na tradycyjnych wartościach, który pewnego dnia został poświęcony na rzecz idei równości. Studenci będą dyskutować o roli mężczyzn oraz ich wizerunku w różnych epokach, w różnych kulturach, w wielu krajach i zróżnicowanych grupach socjoekonomicznych. W programie znajdą się zajęcia poświęcone chorobom psychicznym, które dotykają mężczyzn oraz wykłady skupiające się na wizerunku panów w kulturze popularnej. Sporo czasu będzie dotyczyć zagadnienia ojcostwa oraz jego współczesnej definicji. Jako materiał poglądowy służyć będą filmy, literatura czy czasopisma. Warto podkreślić, że sam Kimmel napisał 15 książek poświęconych zagadnieniu męstwa, które również będą omawiane w czasie kursu.

Amerykański naukowiec wierzy, że niedługo pomysł zostanie podchwycony przez inne uczelnie, co pozwoli na załatanie pokaźnej dziury, a stworzony przez niego model zajęć stanie się impulsem do zakrojonej na wielką skalę dyskusji o wielowymiarowych problemach mężczyzn.

d3m0gg8

RC/dm,facet.wp.pl

Garderoba stylowego mężczyzny

d3m0gg8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m0gg8