Start \ Sensacje \ Męskim Okiem

RSS

Ona tu jest i tańczy dla mnie...

facet.wp.pl | 2013-01-17 (12:44) | 6 opinie Ona tu jest i tańczy dla mnie... Drukuj A A A

Męskim okiem

Taniec łagodzi obyczaje. Ale jak się okazuje - może również leczyć. Argentyńscy lekarze w terapii osób chorych psychicznie i emerytów z powodzeniem wykorzystują tango.

Tango to taniec wyjątkowy, podczas którego tworzy się specyficzna, bardzo intymna relacja z drugą osobą. Bliski kontakt, dialog prowadzony ciałem - to podstawy tańca, który narodził się pod koniec XIX wieku w biednych środowiskach Buenos Aires i Montevideo i który pierwotnie tańczyło się w... domach publicznych.

Dziś tango, które dla wielu było uosobieniem rozpusty i lubieżności, nie budzi już takich emocji. Ale jak się okazuje nadal może być wykorzystywane w placówkach o charakterze publicznym. A konkretnie - w szpitalach.

W Argentynie nauka tanga służy jako terapia, umożliwiająca osobom chorym psychicznie oraz emerytom powrót do życia. Wszystko dzięki temu, że taniec ten wymaga wyjątkowego skupienia na drugiej osobie.

- Samo tango nie leczy, ale podczas godziny zajęć pacjenci nie mają halucynacji: są skoncentrowani, zajęci tym, aby dobrze wykonywać kroki - mówi Silvina Perl, koordynatorka warsztatów tanga prowadzonych w szpitalu psychiatrycznym im. Jose Tiburcio Bordy w Buenos Aires. I dodaje:

- Tangiem leczymy psychozy. Taniec ten bowiem zmusza pacjenta do nawiązania relacji z drugą osobą, która jest realna, a nie istnieje tylko i wyłącznie we własnym świecie pacjenta.

Ale tango może być również doskonałym lekiem na dolegliwości związane z podeszłym wiekiem. W innym szpitalu w Buenos Aires - placówce im. Jose Marii Ramosa Mejii - tango pomaga pokonać depresję i pustkę odczuwaną przez osoby starsze, które przeszły na emeryturę, a wcześniej prowadziły bardzo aktywny tryb życia.

W obu przypadkach pacjentom pomagają w nauce młode i gibkie wolontariuszki, co - jak łatwo się domyślić - dodatkowo wpływa na efekty terapii.

Szczerze mówiąc pomysł terapii tańcem bardzo nam się podoba. I jesteśmy przekonani, że ten sposób leczenia mógłby sprawdzić się również na naszym polskim gruncie. Zwłaszcza, że przecież dostęp do tradycyjnych form leczenia jest w naszym kraju mocno ograniczony.

Rzecz jasna metodę trzeba by zmodyfikować i dostosować do rodzimych realiów. Bo przecież umówmy się - tango kojarzy się naszym rodakom jedynie z ogranym do znudzenia przebojem Budki Suflera. A członkowie tej formacji są żywym dowodem na to, że nie wszystkim tango na starość jest w stanie pomóc.

Ale mamy przecież wiele innych, pięknych, tradycyjnych polskich tańców. Ot choćby polonez. Albo krakowiak. Ostatecznie oberek. Za trudne? No to sięgnijmy do muzyki najnowszej - tej która dokładnie tak jak tango wywodzi się przede wszystkim z biednych środowisk i tańczona jest chętnie przez skąpo ubrane i skore do figli dziewoje - czyli do disco polo.

Mamy nawet odpowiedni przebój. Niedawno stał się większym hitem niż najlepsze tanga, a przy tym tekstowo też pasuje idealnie, bo opowiada o nawiązywaniu relacji z realną osobą: "ona tu jest i tańczy dla mnie".

(menonwaves)/PFi, facet.wp.pl

TAGI: tango taniec choroby psychiczne leczenie ludzi
oceń
7
0
Podziel się

Opinie (6)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~sic 2013-01-17 (23:24) 3 lata 23 dni 4 godziny i 4 minuty temu

Takie naturalne terapie dla osób ,,psychicznie chorych" są o stokroć zdrowsze, niż szpikowanie ich farmaceutykami, ale czy psychiatrzy zdecydują się kiedykolwiek na wprowadzenie takiej metody leczenia w Polsce, rezygnując z wmuszania pacjentom leków psychotropowych, z byle powodu, (np. jako remedium na nieudane małżeństwo) i korzyści jakie czerpią z tego procederu?

odpowiedz

3
0
~Anna 2013-01-17 (22:53) 3 lata 23 dni 4 godziny i 35 minut temu

Teks nieźle się zaczął, ale zakończył żałośnie... Wyższych lotów autorowi życzę. Jeśli nie w tworzeniu tekstów, to przynajmniej w rock&rollu. ;)

odpowiedz

0
0
~Pati 2013-01-17 (20:41) 3 lata 23 dni 6 godzin i 47 minut temu

Koksu nie badz taki ciekawy :p

odpowiedz

3
0
~Koksu 2013-01-17 (18:49) 3 lata 23 dni 8 godzin i 39 minut temu

Dlaczego ta Pani ze zdjęcia nie ma majtek?????????

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

akceptuję regulamin