Trwa ładowanie...
05-03-2015 10:48

Mają gigantyczną fortunę, ale nic o nich nie wiadomo

Mają gigantyczną fortunę, ale nic o nich nie wiadomoŹródło: East News
d34ioyn
d34ioyn

Rockefellerowie, Rothschildowie czy Morganowie - o tych klanach nieprzyzwoicie majętnych ludzi słyszał każdy. Nazwisko Cargill nie jest wszystkim tak dobrze znane. Tymczasem tajemnicza rodzina należy do najbogatszych rodów świata. Jest coś jeszcze - żadna z familii nie ma w swoich szeregach tak pokaźnej liczby miliarderów jak właśnie Cargillowie.

Do rodziny Cargillów zalicza się dziś aż czternaście osób, którym udało się zgromadzić majątek większy niż 1 miliard dolarów. Niezłe osiągnięcie, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że w całej Polsce tych miliarderów jest dziś zaledwie pięciu. Wszystko zaczęło się dość niepozornie - w roku 1865. Właśnie wtedy William Wallace Cargill, syn szkockiego emigranta, stał się właścicielem elewatora rolniczego. Jego biznes zaczął się rozwijać w błyskawicznym tempie. Firma, której korzenie sięgają stanu Iowa, wraz z rozwojem sieci kolejowej szybko rozszerzała swoją działalność o kolejne stany i przestała się ograniczać do produkcji rolnej. Ale to właśnie z produkcją oraz dystrybucją produktów rolnych utożsamiany jest dziś ten światowy koncern. W 1909 r. interes przejął zięć Cargilla, nadal rozwijając biznes, który stał się gigantem o zasięgu globalnym, zatrudniającym dziś 143 tysiące pracowników w 67 krajach.

Wiele osób na świecie nie ma pewnie pojęcia o istnieniu takiego przedsiębiorstwa jak Cargill. Nie mówimy bowiem o marce, która tak silnie wpisała się w świadomość zwykłych zjadaczy chleba, jak Apple, Microsoft czy Coca Cola. Jednak choć zwykli ludzie nie mają o tym pojęcia, z produktami, które mają jakiś związek z działalnością tego amerykańskiego potentata, mają do czynienia na co dzień. Firma zajmuje się m.in. przetwarzaniem mięsa, które potem trafia do restauracji Mc Donald's. Z tego samego źródła pochodzą też jajka wykorzystywane do produkcji wybranych kanapek popularnej sieci - poinformował "Business Insider". Wytwarzane przez koncern surowce znaleźć można też w cukierkach, zupach z puszki, gumie do żucia czy jogurtach.

Współcześnie Cargill Inc. to największa prywatna firma w Stanach Zjednoczonych. W rękach członków klanu znajduje się dziś aż 88 procent udziałów potentata, którego obroty wyniosły w 2013 r. 134 miliardy dolarów. Choć firma zajmuje się dziś przede wszystkim handlem zbożami i innymi produktami rolno-spożywczymi (cukier, bawełna, rośliny skrobiowe, syropy glukozowe, olej roślinny, pasze itd.), to nie ogranicza się tylko do tego. Prężnie działa też w branży energetycznej i transportowej, zajmuje się produkcją wyrobów stalowych, a działające w ramach koncernu podmioty oferują też usługi finansowe.

na zdj. Barbara Cargill (fot. East News)

d34ioyn

Stworzony przez Williama Wallace'a Cargilla biznes ustawił na dobre cały ród. Dziś Cargill to potężna marka, ale też nazwisko noszone przez wiele osób należących do tego klanu. Ale niemal każdego roku, przy okazji publikacji rankingu najbogatszych ludzi świata magazynu "Forbes" (w tym roku ich nazwisko na liście widnieje aż 14 razy) - pojawia się to samo pytanie: Kim są właściwie Cargillowie? Bo choć wiadomo, skąd wzięła się ich fortuna, to o nich samych wiemy niewiele.

Pomimo wielu dziennikarskich śledztw, wciąż nie udało się odpowiedzieć na to pytanie, bo choć z majątkiem o szacunkowej wartości 43 miliardów dolarów są czwartą najbogatszą rodziną Ameryki (wyprzedają ich Waltonowie, rodzina Koch i Mars), strzegą swojej prywatności jak nikt inny.

- Cargillowie bardzo dbają o prywatność w swoim życiu. Wielu z nich żyje po prostu na farmach i ranczach w Montanie - poinformowała magazyn "Forbes". Nikt z członków tego rodu nie ma parcia na szkło, rodzina nie jest uwikłana w żadne skandale, a poszukiwanie wywiadów z Cargillami w kolorowej prasie z góry skazane jest na fiasko.

Czy dalej będzie im się udawało trzymać na uboczu, a ich prywatność będzie twierdzą nie do zdobycia? W XXI wieku staje się to coraz trudniejsze. - Myślę, że świat jest dziś coraz bardziej ciekawy tego, skąd pochodzi jedzenie i stało się to kwestią poważniejszą niż kiedykolwiek w przeszłości - powiedział Gregory Page, który pracuje dla Cargillów od 1974 r., a dziś pełni w firmie funkcję prezesa. Realna władza w firmie wciąż należy jednak do rodziny.

Najbogatszą osobą w rodzie tajemniczych krezusów jest dziś 81-letnia prawnuczka Williama Wallace'a Cargilla, Pauline MacMillan Keinath. Jej majątek szacowany jest na 5,8 miliarda dolarów.

Cargill ma dziś oddziały na wszystkich kontynentach - z wyjątkiem Antarktydy. Na polskim rynku obecny jest od 1991 r. W naszym kraju gigant ma obecnie kilkanaście placówek i zatrudnia ok. 1650 osób.

d34ioyn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34ioyn