Trwa ładowanie...
17-04-2014 14:41

Pijesz za dużo? Sprawdź, co się dzieje z twoim mózgiem

Pijesz za dużo? Sprawdź, co się dzieje z twoim mózgiemŹródło: SPL/East News
d1tpijs
d1tpijs

Znacie porzekadło "od wódki - rozum krótki"? Dowodów na jego prawdziwość nie trzeba daleko szukać. Powszechnie wiadomo, że alkohol niszczy szare komórki, a nadmierna konsumpcja napojów wyskokowych negatywnie wpływa na zdolność koncentracji, pamięć i ogólną wydolność umysłową. Czy istnieje jednak możliwość odwrócenia tych przykrych zmian? Okazuje się, że jest na to sposób - wizyta na siłowni.

Wbrew temu, co można sądzić po pierwszym spojrzeniu na "bezmyślne" twarze niektórych bywalców siłowni, regularne ćwiczenia nie tylko zwiększają wydolność mięśni i układu krwionośnego, ale znacząco przyczyniają się do regeneracji mózgu, tym samym niwelując negatywne skutki nadużywania alkoholu.

Dotąd naukowcy koncentrowali się głównie na pozytywnym wpływie wysiłku fizycznego na zdolności umysłowe ludzi starszych. Długotrwała konsumpcja alkoholu jest dla mózgu tym samym, co starcza demencja, dlaczego więc nie walczyć z jej skutkami sposobem, który okazał się niezwykle skuteczny w przypadku osób starszych? Autorzy publikacji, która ukazała się w żurnalu Alcoholism: Clinical and Experimental Research, przedstawili wyniki badań, w których wykazano związek między intensywnymi i regularnymi ćwiczeniami fizycznymi a regeneracją alkoholowych spustoszeń w mózgu.

Wysiłek fizyczny okazuje się doskonałym lekiem na mentalne przepicie - poprawia koncentrację, zdolność uczenia się i - co może być kluczowe dla osób skłonnych do nadużywania alkoholu - samokontrolę. Wśród 60 przebadanych przez naukowców przypadków, najgorszą kondycję umysłową odnotowano u osób, które stroniły od ćwiczeń, ale nie wylewały za kołnierz. Natomiast ich "koledzy od kieliszka", którzy byli aktywni zarówno alkoholowo, jak i fizycznie, pod względem stanu komórek mózgowych zaprezentowali się znacznie lepiej.

d1tpijs

- Oznacza to, że osoby, które doświadczyły problemów umysłowych na tle alkoholowym, mogą stosować ćwiczenia, by złagodzić negatywne skutki - tłumaczy Susan Tapert, profesor psychiatrii na Uniwersytecie Kalifornijskim, zastrzegając, że 100-procentową pewność dadzą dopiero kolejne długoterminowe obserwacje i badania osób nadużywających napojów wyskokowych i uprawiających jednocześnie sport.

Ile ćwiczeń? Im więcej, tym lepiej. Zasada jest jedna - im więcej alkoholu, tym więcej ćwiczeń potrzebnych jest do regeneracji kondycji umysłowej. Jakby nie było, dobrze wiedzieć, że wiosenne sesje treningowe to nie tylko doskonała okazja do poprawienia wydolności mięśni, ale również stanu komórek mózgowych - zwłaszcza po zakrapianej imprezie.

/PFi, facet.wp.pl

Zobacz: Jak radzić sobie z uzależnieniem od alkoholuJak radzić sobie z uzależnieniem od alkoholu

d1tpijs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tpijs