Trwa ładowanie...
30-09-2015 14:55

Wysocy rozwodzą się częściej

Wysocy rozwodzą się częściejŹródło: Shutterstock.com
d2f1rp1
d2f1rp1

Męski wzrost ma znaczenie - i nie chodzi tylko o rozmiar garnituru. Nie od dziś wiadomo, że to jeden z czynników składających się na ogólną atrakcyjność oraz kluczowy czynnik kształtujący cechy charakteru i zachowanie samego "osobnika". Okazuje się, że wysoki wzrost zwiększa ryzyko rozwodu. Dlaczego panie, które wyszły za rosłych facetów mają się czego obawiać, a zamężne z niskimi mogą spać spokojnie (ale sprzątać dom muszą już same)?

Badania zostały przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu w Nowym Jorku, którzy pochylili się nad zależnością między męskim wzrostem a jakością ich małżeńskiego pożycia - w tym jego "skutków ubocznych", czyli rozwodów. Naukowcy przeanalizowali szczegółowe dane zgromadzone przez jeden z instytutów przy Uniwersytecie Michigan, który od kilkudziesięciu lat monitoruje ponad 4 500 rodzin. Uczeni skupili się na okresie od 1986 roku.

Na potrzeby badania męski wzrost został określony jako niski, średni i wysoki, ale uwzględniono nie tylko same centymetry, ale również to, że ludzie się coraz wyżsi. Dodatkową cezurę czasową wyznaczono na 2009 rok. I tak bycie niskim to w 1986 roku wzrost poniżej 167 centymetra (170 centymetrów w 2009 roku). Wysoki wzrost to odpowiednio więcej niż 185 i 188 centymetrów. Uczeni uwzględnili również różnicę wzrostu między małżonkami - w 1986 roku 92,2 procenta mężczyzn było wyższych od swoich żon, w 2009 - około 74 procent.

Naukowcy zauważyli, że choć niscy mężczyźni statystycznie żenili się później od swoich wysokich kolegów, małżeństwa przez nich zawierane były trwalsze, a ryzyko rozwodu - w porównaniu do rosłych panów - o 32 procent niższe. Prawidłowości jest jednak więcej - wybrankami niskich mężczyzn częściej były panie młodsze i gorzej wykształcone.

d2f1rp1

Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Uczeni uważają, że z racji na to, że wysoki wzrost jest powszechnie kojarzony z męskością, niscy mężczyźni są zmuszeni zrekompensować braki fizyczne w inny sposób - np. poprzez wyższe zarobki i... odmowę partycypowania w obowiązkach domowych: - Niscy panowie łączą status żywiciela rodziny z mniejszą pracą w domu, [...] ponieważ pozwala im to w jakiś sposób podkreślić tradycyjny obraz płci - stwierdzają uczeni.

Wyżsi mężczyźni szybciej stają na ślubnym kobiercu, ale ich małżeństwa są bardziej narażone na rozwód - naukowcy zwracają uwagę, że może to być związane właśnie z młodym wiekiem, w którym decydują się na ślub (analogicznie stabilności związków niskich panów sprzyja odkładanie ożenku na później). Ich wybrankami są panie w zbliżonym wieku i dobrze wykształcone - to niejako "zapłata" za atrakcyjny atut, jakim jest wysoki wzrost.

Jak widać, stające na ślubnym kobiercu panie mają nie lada orzech do zgryzienia - albo będą cieszyć z posiadania wysokiego, "męskiego mężczyzny", który jednak dość szybko może je porzucić, albo mieć satysfakcję z bycia w trwałym i bezpiecznym materialnie związku z niskim partnerem. Gdzie tu miejsce na zauroczenie? Czyżby wszystko podlegało kalkulacji?

pk

d2f1rp1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f1rp1