Trwa ładowanie...
08-08-2014 10:44

Hemoroidy - piekący problem

Hemoroidy - piekący problemŹródło: 123RF.COM
d31z6t3
d31z6t3

To bardzo powszechne schorzenie - statystycznie dopada co trzeciego polskiego mężczyznę. Jednak hemoroidy wciąż uchodzą za dość wstydliwy problem, dlatego wielu facetów nie ma odwagi skorzystać z konsultacji lekarskiej czy farmaceutycznej. Tymczasem medycyna zna wiele sposobów na złagodzenie uciążliwych dolegliwości.

Hemoroidy mogą dopaść każdego, a często sami przygotowujemy im podatny grunt do ataku. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu problemu jest bowiem wiele naszych codziennych "grzeszków", przede wszystkim siedzący tryb życia. Jeśli po wielu godzinach spędzonych przy biurku w pracy, wracamy do domu i zapadamy się w fotelu przed telewizorem, ryzyko pojawienia się hemoroidów rośnie błyskawicznie. Narażone są na nie także osoby, które z racji zawodu muszą przez długi czas zajmować pozycję siedzącą, np. kierowcy TIR-ów. Do rozwoju schorzenia przyczyniają się również inne bolączki trapiące współczesnego polskiego mężczyznę: otyłość, kłopoty z układem krążenia oraz skłonność do zaparć (często spowodowana nadciśnieniem czy stresem). Zwiększone ryzyko hemoroidów możemy też odziedziczyć po przodkach.

Gdy pojawia się ból...

Na czym polega problem? Przy każdorazowym oddawaniu stolca, naczynia żylne w okolicach odbytu rozszerzają się, żeby po zakończeniu "posiedzenia" znów się skurczyć. Jednak ich wielokrotne naprężanie może wywoływać obrzęk. Wówczas rozszerzone żyły uciskają otaczające nerwy, powodując bardzo nieprzyjemne dolegliwości.

d31z6t3

Hemoroidy, zwane też żylakami odbytu, zwykle wywołują ostry ból, szczególnie podczas oddawania stolca. Pojawia się też swędzenie, któremu niekiedy towarzyszy bezustanne uczucie wilgoci w okolicy odbytu - czasem chory ciągle ma wrażenie niepełnego wypróżnienia.

Hemoroidy mogą umiejscowić się na zewnątrz lub wewnątrz odbytu. Żylaki zewnętrzne są bardziej bolesne, natomiast wewnętrzne wykazują większą skłonność do obrzęku i pękania, co objawia się śladami krwi w oddanym stolcu. Taki objaw powinien nas skłonić do wizyty u lekarza, ponieważ krwawy kał może być także symptomem poważniejszych chorób, np. coraz powszechniejszego nowotworu jelita grubego.

Co może lekarz?

Specjalistę warto odwiedzić nie tylko wówczas, gdy krwawienie nie ustępuje przez kilka dni. Z pomocy lekarza powinniśmy skorzystać także wówczas, gdy długo utrzymują się inne objawy sugerujące hemoroidy.

Zewnętrzne żylaki są widoczne, ale te ukryte wewnątrz wymagają niestety niezbyt komfortowego dla mężczyzny badania palpacyjnego, podczas którego lekarz wprowadza chroniony rękawiczką palec do odbytnicy. Aby potwierdzić diagnozę może zalecić też anoskopię lub sigmoidosokopię. Obydwa badania polegają na wprowadzeniu przez odbyt cienkiego, giętkiego wziernika, zaopatrzonego w latarkę. Anoskopia ma na celu obejrzenie wewnętrznej okolicy odbytu, natomiast sigmoidosokopia - dolnej części jelita grubego.

d31z6t3

Lekarz prawdopodobnie zaleci nam stosowanie środków przeciwbólowych i przeciwświądowych, w postaci aerozoli, kremów czy maści. W przypadku utrzymujących się zaparć, możemy otrzymać środki zmiękczające stolec. Gdy taka kuracja nie przynosi poprawy konieczne jest usunięcie żylaków. Najprostszą metodą jest zaciśnięcie hemoroidu za pomocą małej gumowej opaski odcinającej od niego dopływ krwi. Żylak ulga wówczas martwicy i odpada.

Jeśli taki sposób nie jest możliwy do realizacji, stosuje się mało bolesny zabieg chirurgiczny za użyciem promieni lasera - olbrzymia energia powoduje wyparowanie tkanki. Można też poddać się krioterapii i po prostu wymrozić żylaka. W ciężkich przypadkach wykonuje się tradycyjną operację, polegającą na usunięciu rozszerzonych odcinków żył na zewnątrz i wewnątrz odbytu.

Ziółka na ratunek

W łagodzeniu dolegliwości towarzyszących hemoroidom pomaga też medycyna alternatywna. Od wieków ulgę w tym schorzeniu przynosi aromaterapia i 10-15- minutowe kąpiele w wodzie z domieszką olejku kadzidłowca, cyprysa i jałowca (zmniejszają ból i swędzenie) albo naparu z kory dębu (działa wysuszająco oraz ściągająco).

d31z6t3

Za bardzo skuteczny środek w walce z hemoroidami uchodzi oczar wirginijski - roślina o właściwościach bakteriobójczych, obkurczających naczynia krwionośne i powstrzymujących krwawienie. W aptekach znajdziemy płyny na bazie oczaru, którymi można przemywać chore miejsca. Warto też przygotować nasiadówkę - pół szklanki naparu z oczaru wlewamy do miski z ciepłą wodą. Dwa razy dziennie przez kwadrans siadamy nad taką parującą miksturą. Za świetne remedium na hemoroidy uchodzi także siemię lniane. Tradycyjna kuracja polega na spożywaniu 2-3 razy dziennie łyżeczki nasion zmieszanych z cukrem (w proporcji jedna łyżka siemienia na trzy łyżki cukru). Można również stosować doodbytnicze okłady z siemienia gotowanego przez 10 minut w wodzie (trzy łyżki nasion na pół litra woda). Ulgę przynoszą także okłady ze świeżo zaparzonej czarnej herbaty, która zawiera kwas taninowy (działa ściągająco i zmniejsza obrzęki).

Ruch to zdrowie

Aby zmniejszyć ból i obrzęk można stosować także... lód. Kostki w plastikowym woreczku zawijamy się w gazę i okładamy nimi miejsce dotknięte problemem, na około 20 minut. Później robimy 10-minutową przerwę i powtarzamy cały zabieg. Pamiętajmy, żeby nie przykładać lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ może on uszkodzić delikatną tkankę. Walcząc z hemoroidami musimy też stosować się do pewnych zasad podczas pobytu w toalecie. Po każdej wizycie należy się staranie podcierać (delikatnym papierem lub nawet materiałem, unikajmy drapania i tarcia), a najlepiej podmywać wodą i płynem do higieny intymnej. Nie powinniśmy przedłużać oddawania stolca (np. czytając książkę na klozecie), ponieważ taka czynność i pozycja powoduje ucisk na żylaki odbytu. Jak zapobiec hemoroidom? Przede wszystkim unikajmy długotrwałego siedzenia. Jeśli mamy pracę biurową, często róbmy przerwę, najlepiej wychodząc na krótki spacer. Także po południu nie zapominajmy o aktywności fizycznej - zamiast zalegać na kanapie przed telewizorem,
wybierzmy się na rower lub basen. Ważna jest także odpowiednia dieta. Produkty bogate w błonnik ograniczają ryzyko zaparć, a w konsekwencji także hemoroidów. Dlatego warto jeść dużo płatków zbożowych, gotowanych warzyw zielonolistnych, pełnoziarnistego pieczywa, ciemnego ryżu i świeżych owoców. Pijmy też dużo wody, przynajmniej dwa litry dziennie.

Rafał Natorski /PFi, facet.wp.pl

Zobacz: Dieta dopasowana do stylu życia mężczyznyDieta dopasowana do stylu życia mężczyzny

d31z6t3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31z6t3