Trwa ładowanie...
28-08-2014 10:20

Czy jest szansa na znalezienie leku na raka?

Czy jest szansa na znalezienie leku na raka?Źródło: Fotolia
d38z0ps
d38z0ps

Zmagania ukierunkowane na znalezienie skutecznego leku na raka trwają nie od dziś. Co rusz docierają do nas informacje na temat kolejnych postępów, jakich udało się dokonać naukowcom, a które podobno zbliżają nas do upragnionego celu. Czy jest nadzieja na znalezienie remedium na jedną z największych bolączek cywilizacyjnych? Naukowcy nie pozostawiają złudzeń - szanse są znikome.

Z mediów regularnie napływają krzepiące wiadomości na temat pomyślnych prób z nowymi środkami, które mają pomagać w terapii chorób nowotworowych albo obiecujących wyników eksperymentów, dzięki którym ich leczenie stać się ma bardziej efektywne. Jak to się zatem dzieje, że mimo tak wielu pozytywnych doniesień, naukowcom wciąż nie udało się dobiec do mety? Przez lata na temat leku na raka zrodziło się wiele teorii spiskowych. Nie brakowało opinii, że skuteczne metody jego leczenia już dawno zostały opracowane, ale trzymane są w tajemnicy przed światem. Sporo było oskarżeń o zmowę koncernów farmaceutycznych. Pojawiały się głosy, że lek na raka dostępny jest tylko dla wybrańców – przedstawicieli elit, biznesmenów czy polityków. Ten ostatni argument w prosty sposób został obalony. Wskazuje się, że gdyby teza ta była prawdziwa, ludzie tacy jak Steve Jobs nadal by żyli. Dobrych wieści nie mają niestety naukowcy. Według nich, ludzie jeszcze długo będą umierać na tę chorobę. Najbardziej radykalne głosy, napływające z
kręgów naukowych, wskazują zaś, że człowiekowi nigdy nie uda się wygrać wojny z rakiem.

Swoją opinią na temat etapu, na jakim obecnie znajduje się ludzkość w walce z podstępną chorobą, podzielili się naukowcy z Chorwacji oraz Niemiec. Ich zdaniem, osiągnięcie nad nią triumfu być może nigdy nie stanie się możliwe. Choroba okazała się przeciwnikiem, który przez długi czas nie był doceniany. Głoszono, że znalezienie na nią lekarstwa to tylko kwestia czasu. Dziś specjaliści twierdzą, iż choroba rozwinęła się tak bardzo, że człowiek, mimo postępu, jaki się dokonał, nie jest w stanie dotrzymać jej kroku.

Specjaliści przyznali niedawno, że przeprowadzone przez nich badania na hydrach - zwierzętach z rodzaju stułbiopławów - pokazały, że choroba ta występowała już setki milionów lat temu u najbardziej prymitywnych zwierząt, a co za tym idzie, jest częścią ewolucji. Ewoluowała wraz z gatunkami, które rozwijały się na ziemi. Według specjalistów z Katolickiego Uniwersytetu Chorwacji oraz Uniwersytetu Christiana-Albrechta w Kilonii, którzy zajmowali się poszukiwaniem korzeni genów odpowiedzialnych za raka, właściwości naszych komórek do rozwoju chorób nowotworowych, są ich wrodzoną cechą.

d38z0ps

„Nasze dane przewidują, że pierwsze wielokomórkowe organizmy na ziemi posiadały już większość genów, które mogą powodować raka u ludzi” – powiedział Tomislav Domazet-Lošo, który brał udział w badaniach. „Rak jest tak stary jak życie wielokomórkowe na ziemi i prawdopodobnie nigdy nie zostanie kompletnie wypleniony” – dodał prof. Thomas Bosch, który kierował badaniami.

Według naukowców, przeprowadzone przez nich badania pozwoliły na zrozumienie korzeni chorób nowotworowych. Udowodnili oni, że rak miał charakter inwazyjny już miliony lat temu.

Dziennik "Daily Mail" przypomniał, że według istniejących szacunków, do 2012 r. w badania poświęcone poszukiwaniu skutecznej metody leczenia raka same tylko Stany Zjednoczone zainwestowały kwotę 500 miliardów dolarów. Czy są to pieniądze wyrzucone w błoto? Nie do końca. Udało się bowiem udoskonalić wiele terapii i zwiększyć szanse pacjenta na wyleczenie. Ale osiągnięcie pełnego sukcesu, jakim byłoby ogłoszenie ostatecznego triumfu nad chorobą, może okazać się niemożliwe.

„Nasze badania dają do zrozumienia, że wojna z rakiem ogłoszona w latach 70. XX wieku, nigdy nie zostanie wygrana” – powiedział profesor Bosch.

RC/dm,facet.wp.pl

d38z0ps
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38z0ps