Trwa ładowanie...
27-04-2015 12:34

Jogurt zapobiega chorobom psychicznym? Niezwykłe odkrycie naukowców

Jogurt zapobiega chorobom psychicznym? Niezwykłe odkrycie naukowcówŹródło: fot.fotolia
d1mqaye
d1mqaye

Czy niepozorny jogurt może nas uchronić przed depresją oraz innym zaburzeniami psychicznymi, a tym samym – w wielu wypadkach – zapobiec przedwczesnej śmierci? Autorami takiego stanowiska są holenderscy naukowcy, którzy niedawno zaprezentowali wyniki swoich badań.

Badania ekspertów z Uniwersytetu w Lejdzie nie pozostawiają wątpliwości – regularne sięganie po jogurt niesie za sobą o wiele więcej korzyści, niż mogło się zdawać do tej pory. Wszystko za sprawą obecnych w nim kultur bakterii. Holendrzy ustalili, że mogą być one pomocne w leczeniu dolegliwości prowadzących do rozwoju zaburzeń psychicznych.

Do zaskakujących wniosków doprowadziły specjalistów wyniki przeprowadzonego niedawno eksperymentu. W ramach doświadczenia 40 osób podzielono na dwie równe grupy. Połowa wolontariuszy przez cztery tygodnie otrzymywała probiotyki, podczas gdy pozostali przyjmowali placebo. W obu wypadkach podawany uczestnikom eksperymentu proszek był identyczny, ale w rzeczywistości różnica w składzie była istotna. Pierwsza grupa otrzymywała bowiem suplement zawierający szczepy bakterii Lactobacillus, Lactococcus lactis czy Bifidobacterium lactis. Proszek ochotników, którzy otrzymywali placebo, był oczywiście pozbawiony tych szlachetnych bakterii.

Regularne przyjmowanie przez miesiąc suplementów probiotycznych dało zaskakujące rezultaty. Udało się to ustalić na podstawie ankiety, jaką na początku i na końcu eksperymentu musieli wypełnić wszyscy uczestnicy badań. Wiele pytań, które pojawiły się w formularzach, dotyczyło kondycji psychicznej czy nastroju. Niektóre z nich miały pomóc w określeniu, czy pacjent jest podatny na depresję. Okazało się, że ci z badanych, którzy przez miesiąc otrzymywali proszek zawierający bakterie probiotyczne, wykazywali mniejszą skłonność do popadania w smutny, melancholijny nastrój. Rzadziej występowały u nich tzw. ruminacje, jak określa się obsesyjne rozpamiętywanie tego, co już się wydarzyło. U osób, które przyjmowały probiotyki, takie natrętne myśli były ograniczane. Rzadziej występowało też u nich agresywne myślenie – poinformował dziennik „The Daily Telegraph”.

d1mqaye

- Badania wykazały, że skłonność do angażowania się w ruminacje jest wystarczająca, by włączyć wahania nastroju prowadzące do pojawienia się epizodów depresyjnych – wyjaśnili autorzy eksperymentu w czasopiśmie naukowym „Brain, Behaviour and Immunity”. - Zaprezentowane wyniki wskazują, że probiotyki mogą wpływać na mechanizmy poznawcze, które znane są z tego, że decydują o podatności na zaburzenia nastroju. Te badania stanowią pierwszy dowód na to, że przyjmowanie probiotyków pomaga ograniczać pojawianie się negatywnych myśli powiązanych ze smutnym nastrojem.

Według holenderskich badaczy, rezultaty przeprowadzonego eksperymentu gwarantują, że wkrótce będą miały miejsce kolejne badania, w trakcie których analizowana będzie skuteczność przyjmowania probiotyków w zapobieganiu depresji. Ich zdaniem, już teraz warto jednak zadbać o obecność w diecie żywych kultur bakterii, które znaleźć można m.in. w jogurtach.

Specjaliści komentujący wyniki badań zwrócili uwagę, że holenderskim naukowcom nie udało się na razie ustalić mechanizmów biologicznych, które uruchamiane są pod wpływem przyjmowania probiotyków i ograniczają ryzyko pojawienia się depresji. Już wcześniejsze badania pokazały jednak, że odpowiednia flora bakteryjna w jelitach może wpływać na poziom tryptofanu w organizmie. Przemiana tego związku jest zaś m.in. źródłem serotoniny nazywanej hormonem szczęścia.

RC/dm,facet.wp.pl

d1mqaye

Polecamy również:

d1mqaye
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mqaye