Trwa ładowanie...
03-12-2015 12:54

Bogatsi Europejczycy częściej piją, rzadziej umierają

Bogatsi Europejczycy częściej piją, rzadziej umierająŹródło: wikimedia commons
d3x5wp4
d3x5wp4

Ludzie lepiej sytuowani i o wyższym statusie społecznym częściej sięgają po alkohol, ale rzadziej umierają z powodu jego nadużywania - wykazały badania holenderskich specjalistów opublikowane przez PLOS. Badaniami objęto 17 krajów europejskich, w tym również Polskę.

Główny autor opracowania Johan Mackenbach z Uniwersytetu Erasmusa w Rotterdamie twierdzi, że osoby o niższym statusie społecznym, choć nieco rzadziej sięgają po alkohol, to częściej się upijają. Wskazują na to dane, jakie analizowano od 1980 r. Istotne znaczenie ma również styl życia. Z wielu badań wynika, że osoby lepiej wykształcone żyją dłużej dzięki ogólnie bardziej prozdrowotnym zachowaniom.

Zastanawiające jest, że większą śmiertelność u osób gorzej sytuowanych i nadużywających alkoholu wykazano jedynie w północnej i środkowej Europie, takich jak Dania i Finlandia oraz Węgry. Nie zauważono jej natomiast w krajach na południu naszego kontynentu, takich jak Hiszpania, Francja, Szwajcaria i Włochy. Johan Mackenbach twierdzi, że nie analizowano jeszcze skąd wynikają te różnice, mają to wykazać dopiero kolejne badania.

Najgorsza sytuacja jest w Finlandii oraz na Węgrzech, gdzie występuje największa śmiertelność z powodu nadużywania alkoholu. Na zgony wywołane zatruciem alkoholowym, marskością wątroby oraz kardiomiopatią alkoholową w krajach tych przypada ponad 9 proc. przypadków śmiertelnych. W Polsce jest ich 3,6 proc. (dane z lat 2001-2003), a np. w Madrycie i Turynie zaledwie 0,6 proc. (najmniej we wszystkich badanych krajach).

d3x5wp4

Niepokojące jest, że w ostatnich dziesięcioleciach wzrasta liczba zgonów z powodu nadużywania alkoholu wśród osób o niższym statusie społecznym w krajach Europy Północnej i Środkowej. Na takim samym poziomie utrzymujące się ona wśród osób lepiej sytuowanych i z wyższym wykształceniem. "Wynika z tego, że różnice te między obydwiem warstwami społecznymi coraz bardziej się pogłębiają" - podkreśla Johan Mackenbach.

Nie zmienia się natomiast sytuacja w Europie Południowej, gdzie nie ma różnic w zgonach wywołanych nadużywaniem alkoholu w poszczególnych grupach społecznych, a ich odsetek pozostaje wciąż na takim samym poziomie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nadużywanie alkoholu co roku jest przyczyną 3,3 mln zgonów na całym świecie, co stanowi 5,9 proc. wszystkich przypadków śmiertelnych.

d3x5wp4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x5wp4