Trwa ładowanie...
01-04-2015 08:02

Dajesz dziecku szampana na sylwestra? Uważaj!

Dajesz dziecku szampana na sylwestra? Uważaj!Źródło: East News
d4409lh
d4409lh

Dzieci, którym rodzice pozwalają spróbować wina, częściej niż rówieśnicy sięgają po alkohol w gimnazjum - wynika z badań przedstawionych w "Journal of Studies on Alcohol and Drugs".

Uczniowie, którzy w szkole podstawowej (przed ukończeniem szóstej klasy) mieli okazję "spróbować" alkoholu w domu, pięć razy częściej sięgnęli po alkohol w okresie gimnazjum. Ryzyko tego, że się upiją, było u nich czterokrotnie większe niż u rówieśników, którzy nie mieli okazji próbować napojów procentowych - informują naukowcy z USA. Do swoich wniosków doszli po badaniach 561 uczniów gimnazjum ze stanu Rhode Island, obserwowanych przez ponad trzy lata. Na początku szóstej klasy (w wieku ok. 11 lat) niemal 30 proc. badanych przyznało, że próbowało alkoholu. Najczęściej odbywało się to za przyzwoleniem rodziców, często na przyjęciu albo przy innej specjalnej okazji. Aż 26 proc. z grupy uczniów "próbujących" wcześniej alkoholu przyznało, że przed ukończeniem 14 lat piło któryś z napojów alkoholowych. Podobne doświadczenie zgłosiło niespełna 6 proc. uczniów z grupy, która w szkole podstawowej alkoholu nie próbowała. Co więcej, z grupy "próbujących", w okresie gimnazjum 9 proc. doświadczyło upojenia alkoholowego
albo uczestniczyło w imprezie, na której było pod dostatkiem alkoholu. Podobne doświadczenie miało niespełna 2 proc. uczniów z grupy wcześniej "niepróbujących". Wyniki te nie oznaczają, że większe ryzyko nadużycia alkoholu wynika bezpośrednio z wcześniejszego poznania smaku alkoholu - zaznacza główna autorka badania, Kristina Jackson z Center for Alcohol and Addiction Studies na Brown University in Providence. - Nie próbujemy mówić rodzicom, czy pozwalanie dzieciom na "siorbnięcie" alkoholu jest w porządku, czy też nie - zastrzega.

Dodaje, że niektórzy rodzice są zwolennikami "modelu europejskiego" - teorii, zgodnie z którą wczesne zapoznanie dzieci z alkoholem, w dodatku w domu, nauczy je odpowiedzialnego korzystania z tego napoju i zmniejszy ewentualną chęć napicia się go po kryjomu, gdyż picie alkoholu nie będzie już stanowiło "tabu".

- Nasze badanie dostarcza dowodów na coś wręcz przeciwnego - mówi Jackson. Jak dodaje, na picie alkoholu przez nastolatków wpływa wiele czynników. Autorzy badania chcieli zbadać jak najwięcej z nich, m.in. podejście rodziców do alkoholu, ewentualną historię alkoholizmu w rodzinie czy usposobienie samych dzieci, np. czy mają skłonność do impulsywności albo podejmowania ryzyka.

d4409lh

Nawet po uwzględnieniu tych czynników - mówi Jackson - aktualny pozostawał związek pomiędzy wczesnym spróbowaniem alkoholu a ryzykownym jego użyciem w kolejnych latach (przed pójściem do liceum). Jackson nie wyklucza, że wczesne spróbowanie alkoholu może stanowić dla dziecka "mieszany przekaz". - W takim wieku niektóre dzieci mogą mieć trudność ze zrozumieniem różnicy pomiędzy spróbowaniem łyka wina - a wypiciem całego piwa - wyjaśniła. Uspokaja jednocześnie, że rodzice, którzy już pozwolili dzieciom spróbować alkoholu, nie powinni wpadać w panikę. - Nie mówimy, że wszystko już przesądzone - mówi Jackson. Badaczka podkreśla jednak, aby odnośnie picia alkoholu dawać dzieciom "jasny, spójny przekaz", i by upewnić się, że alkohol trzymany w domu nie był dla dzieci dostępny.

d4409lh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4409lh