Start \ Sensacje \ Militaria

RSS

Rosjanie stworzyli najlepszy czołg świata

wp.pl | 2012-06-18 (10:52) | 909 opinie Drukuj A A A

Niedawno zakończyły się międzynarodowe targi przemysłu zbrojeniowego w Paryżu. Po raz pierwszy od wielu lat na zaprezentowanie tam swoich najnowszych osiągnięć zdecydowała się również Rosja - zazwyczaj zazdrośnie strzegąca sekretów wojskowej myśli technicznej (choćby z tego powodu, że część nowych wynalazków to "plagiaty" zachodnich obiektów).

Rosjanie stworzyli najlepszy czołg świata

Tym razem jednak Rosjanie postanowili olśnić (i przerazić) gości targów i fizycznie dostarczyli do Paryża część nowinek technicznych swojego przemysłu zbrojeniowego. Najbardziej imponujące dokonania przedstawili na specjalnych wizualizacjach multimedialnych, ponieważ na paryskich targach nie było możliwości zaprezentowania ich "w akcji".

Mowa o najnowszym rosyjskim czołgu - T90S i T90SM oraz jego "naturalnym satelicie" czyli ciężkim wozie wsparcia "Terminator" (BMPT). "Ruski tank" ma oczywiście ulepszone zdolności bojowe - zasięg ognia, system sterowania i celność: rzekomo trafia w każdy cel ze 100-procentową dokładnością nawet w odległości prawie 10 kilometrów, a dystans czasowy między poszczególnymi seriami wynosi jedynie 10 sekund, co daje mu najlepszą pozycję na świecie pod każdym względem. Dodatkowo rosyjski czołg wyposażony jest w nowoczesne systemy wizualizacji i modelowania celów na podstawie informacji termicznych - "widzi" w dzień i w nocy. "Nowa ulepszona wersja posiada wszystkie parametry bojowe na najwyższym poziomie: siłę rażenia, mobilność i bezpieczeństwo" - twierdzi dyrektor biura projektowego uralskich zakładów zbrojeniowych odpowiedzialnych za najnowszą wersję T90, Andriej Terlikow.

Rosjanie chwalą się, że panel sterowania maszyny został poddany pełnej cyfryzacji, czego dokonano po raz pierwszy na świecie: "Modernizacja czołgu obejmuje projekt elektronicznego panelu cyfrowego, w całości stworzony w Rosji" - oświadczył z dumą Terlikow.

Jak zauważył jeden z naszych internautów, w 5:18 minucie filmu rosyjski czołg strzela do polskiego "Rosomaka".

Opancerzenie T90S i T90SM zapewnia im najwyższą ochronę przed wszelkimi typami obrony przeciwczołgowej (również przed bronią laserową), a konstrukcja pozwala na szybką zamianę uszkodzonych części i fragmentów opancerzenia podczas działań bojowych.

Zmodernizowane czołgi i wozy bojowe to nie jedyne, czym mogą pochwalić się Rosjanie - rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin po jednej z inspekcji dokonanych w zakładach zbrojeniowych zakomunikował, że najnowsze karabiny snajperskie produkowane w Rosji pod względem jakości kalibru są najlepsze w Europie, a przyjemnością jest "samo trzymanie ich w ręku".

A co tam słychać na naszym podwórku? Czy my w ogóle mamy armię?

Czołgi - od I wojny światowej do współczesności!

TAGI: T-90s T-90MS czołg wojsko rosyjskie wojna militaria
oceń
276
336
Podziel się

Opinie (909)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
2
~pasz 2013-07-31 (22:32) 8 miesięcy 20 dni 8 godzin i 23 minuty temu

to że ten bwp ma 8 kół to nie oznacza że to od razu rosomak. Poza tym rosomak nie jest Polski tylko Fiński.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~tom 2014-04-09 (17:49) 11 dni 13 godzin i 6 minut temu

Rosjanie podpatrzyli Izraelską broń pancerną ,sami zrobić nic nie potrafią .

odpowiedz

8
12
~Dele 2013-09-17 (01:23) 7 miesięcy 4 dni 5 godzin i 32 minuty temu

Czołg zrobiony w Rosji, elektronika do czołgu zrobiona w Rosji.... myślałem, że na tym filmiku się zapali i wybuchnie po odpaleniu silnika albo wystrzeleniu pierwszego pocisku xD. Ale komunikować, twierdzić i bzdety pierniczyć to oni mogą zawsze jaki to on wspaniały ale realia będą takie, że spotka Merkave Mk 4, Challengera 2, M1A2 Sep czy jakikolwiek inny czołg z wyższej półki, a nie ruskiej wyższej półki i coś mi mówi że już nie będzie taki terminator xD. Dajcie spokój Ruskie umieją robić bardzo dobre rakiety (najszybsze na świecie), systemy przeciwlotnicze, mają najbardziej zwrotne samoloty, które i tak nie mają szans w walce na odległość xD, ale czołgi mieli, mają i będą mieć do dupy, tym bardziej jeśli chodzi o konstrukcje T-90... i ta amunicja zaraz pod wieżą.. brrr aż strach wsiadać.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Spostrzegawczy Edward 2014-04-05 (22:19) 15 dni 8 godzin i 36 minut temu

Czołgi w XXI wieku nie mają sensu. Holendrzy w ogóle zrezygnowali z broni pancernej ,bo czołgi niszczy spokojnie piechota z ziemi i śmigłowce z powietrza .Można pisać o niezniszczalnych Abramsach ,ale takiego czołgu jeszcze nie zrobili

odpowiedz

1
0
~Spostrzegawczy Edward 2014-04-05 (22:15) 15 dni 8 godzin i 40 minut temu

Najlepsze są te kable na zewnątrz ,biegnace po wieży bodaj do anteny czy czegoś tam :-) typowo po rusku .tak sobie kable dali luzem .Smiech na sali.

odpowiedz

8
1
~abrams444 2013-08-17 (13:55) 8 miesięcy 3 dni 17 godzin i 1 minutę temu

Kolego"Komuniści "nie do końca masz rację a mianowicie czemu,pierwsza sprawa to taka że czołgi nigdy nie powinny poruszać się bez osłony piechoty i pojazdów BWP i wsparcia z powietrza w rodzaju helikopterów bojowych czy to mowa o terenie zurbanizowanym(miejskim) czy też otwartym polu bitwy,wtedy czołg staje się prawdziwą potęgą na polu walki co udowodnili Amerykanie podczas 1 i 2 wojny w zatoce perskiej,druga sprawa to taka że jeśli chodzi o pocisk AGM-114 to fakt jest on w stanie zniszczyć każdy współczesny czołg ale jeśli nie trafi w frontową część czołgu,nie mam pojęcia jak by się zachowała frontowa część wieży czy kadłuba Leo2,Challengera2,Merkavy czy AMX-56 w konfrontacji z takim pociskiem,napewno nie chciał bym przebywać w tych czołgach jeśli by taki pocisk miał we mnie trafić,ale wiemy jak by się zachował w tym przypadku M1 ponieważ jest wiele udokumentowanych przypadków omyłkowo trafianych Abramsów przez rakiety AGM-114 wystrzeliwane z własnych śmigłowców Ah-64 czy samolotów wsparcia piechoty A-10,frontowy pancerz M1 znakomicie chronił załogę przed tego typem pocisków co jest niewiarygodnym osiągnięciem w dziedzinie opancerzenia,są udokumentowane przypadki przez naocznych świadków jak M1 dostaje rakietą AGM-114 i czołgowi nic się nie dzieje mało tego podczas dobijania jednego z Abramsów który został uszkodzony podczas wali o Bagdad i porzucony przez Amerykanów miał zostać przez nich dobity by czołg w dobrym stanie nie trafił w ręce wroga,wpakowano w niego pocisk podkalibrowy lub kumulacyjny z innego Abramsa w tył wieży a dokładniej w jej magazyn możliwe że to były dwa pociski drugi trafił w silnik,następnie czołg potraktowano AGM-114 jednak czołg dalej nie został zniszczony więc Amerykanie wystrzelili w niego pocisk AGM-65 jest to ponad 200 kg pocisk z ponad 56kg głowicą kumulacyjną która jest w stanie zniszczyć każdy cel,jednak pocisk niefortunnie trafił w przedni pancerz wieży Abramsa i go odziwo nie spenetrował dopiero USA po zrzuceniu na Abramsa bomby JADAM zdołało go zniszczyć to pokazuje jak trudnym do zniszczenia czołgiem jest M1,co do pocisku Javelin to sprawa wygląda inaczej ponieważ ten pocisk atakuje strop wieży czołgu więc ma duże szanse na zniszczenie go. Pozdrawiam

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
4
~abrams444 2013-07-25 (22:53) 8 miesięcy 26 dni 8 godzin i 2 minuty temu

Do uzytkownika "spec'' kilka poprawek do twojego tekstu a mianowicie nowoczesne pancerze wspolczesnych MBT w zaleznosci od konta trafienia chronia przed znacznie silniejszymi pociskami niz 105mm.Mozesz mi kolego powiedziec gdzie wyczytales o tym ze to rosjanie produkuja najlepsze armaty na swiecie? fakt maja one kaliber 125mm lecz nie maja one przewagi nad dzialami takimi jak M256 czy rh-120/L55 z racji stosowania przez Rosje gorszej jakosci pociskow,ppk na wspolczesnym polu walkie nie jest tak istotna bronia,reszta co napisales to kompletne brednie ktorych sie nie da czytac,jesli dobrze rozumiem uwazasz czolg T-90MS za czolg IV generacji? hahah pierwsza platforma ktora bedzie dopiero demonstratorem czolgow IV generacji bedzie to Rosyjski projekt Armata''Armada'' ktorego nie spodziewajmy sie wczesniej niz po 2020 roku i jeszcze jedno nie ma takiego czolgu jak PT-80 jest PT-91 i nie uzytkowujemy Leopardow 2 A2 a Leopardy 2 A3,A4.Przepraszam za niepisanie w pelni polskich znakow z powodu braku polskiej klawiatury

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
3
~PL-01 2014-03-27 (23:53) 24 dni 7 godzin i 2 minuty temu

Tak ten film to dziadowa animacja. Rosjanie są bardzo zacofani pod względem militarnym a ich niby najlepsze snajperki to tylko amerykańskie M82A1 z przedłużoną lufą więc nie mają nawet z czym na wojnę pójść. W ich czołgach mechanizm łodujący pociski urywa załodze ręce przy najmniejszym ruchu, ich działa są bardzo słabe te działo które miał ten czołg to tylko przerobione działo od naszego PT-91 a z ruskich w afganistanie się śmieją bo w krótkim czasie stracili 15 tes żołnierzy a my Polacy tylko 35 żołnierzy. Ja bardziej obawiał bym się afganistańczyków niż rosjan bo to oni są Najpotężniejsi. Więc Podsumowując rosjanie nie są tacy mocni to jak się mówi gigant na glinianych nogach, a ten czołg to tylko trochę więcej pospawanej blachy do starej konstrukcji, a i nawet w miejscu nie umi się obrócić jak w czołgach z 2 wojny.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~pinokio 2014-04-03 (22:57) 17 dni 7 godzin i 58 minut temu

czy pismak moze wymienic te plagiaty?

odpowiedz

7
3
~Ktoś 2013-07-31 (22:42) 8 miesięcy 20 dni 8 godzin i 13 minut temu

Oczywiście że mamy armię. Prawie cała to oficerowie czyścibuty i golibrody

odpowiedz

4
4
~Pele 2014-02-05 (12:51) 2 miesiące 15 dni 18 godzin i 4 minuty temu

widziałem że jeden użytkownik napisał iż po 3,2 strzałach z Abramsa T-90S był bym zniszczony, pole walki 21 wieku to nie world of tanks tu liczy się ten pierwszy strzał o następnych każda załoga nie chce myśleć ponieważ już będzie podświetlona w komputerze pokładowym, po za tym żaden czołg obecnie używany prze Rosję, USA, Niemcy czy Francję, nie zniszczy na czołową płytę kadłubową innego czołgu. Abrams jest uważany za dobry bo nigdy nie spotkał się z godnych przeciwnikiem takim jak T-90S, Leopard2, AMX-56 Leclerc

odpowiedz

2
0
~lol 2014-01-31 (16:51) 2 miesiące 20 dni 14 godzin i 4 minuty temu

grafika 1991

odpowiedz

13
9
~zulu 2014-01-23 (00:29) 2 miesiące 29 dni 6 godzin i 26 minut temu

plagiaty? hahah to się uśmiałem ruscy tyle samo ukradli z zachodu co zachód od ruskich a i tak w wojskowej myśli technicznej ruskich dogonić zachód nie może...

odpowiedz

13
12
~Komuniści 2013-08-16 (12:51) 8 miesięcy 4 dni 18 godzin i 4 minuty temu

Widzę, że jedyne co najlepsze na poziomie światowym to propaganda. Starczy jeden pocisk Hellfire czy Javelin i to cudo można złomować.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~rerewe 2014-01-14 (14:13) 3 miesiące 6 dni 16 godzin i 42 minuty temu

A gdzie te dwulufowe z red alerta?!

odpowiedz

5
14
~antyklerykał 2013-05-01 (09:55) 11 miesięcy 19 dni 21 godzin i 1 minutę temu

myśl techniczna watykańczyków czyli tz. zachodu opiera się na zdobyczach wojennych szczególnie z okresu II w.ś. z czasem udoskonalana !!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
1
~harnas621 2014-01-02 (23:23) 3 miesiące 18 dni 7 godzin i 32 minuty temu

a nasza armie ochraniaja ochroniarze - kiedys zwalo sie takich cieciami

odpowiedz

7
9
~TajemniczyNieznajomy 2013-10-30 (22:01) 5 miesięcy 21 dni 8 godzin i 54 minuty temu

Moim zdaniem po 3, 2 strzałach M1A2 ruski musieli by wiać :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
2
~abrams444 2013-08-06 (02:00) 8 miesięcy 15 dni 4 godziny i 55 minut temu

Do uzytkownika"nfoajnahigib" kilka poprawek.Mozesz mi wytlumaczyc o co dokladnie chodzi ci w pierwszym zdaniu"Gdy pocisk odbije sie od pancerza czolowego to trafi wtedy najprawdopodobiej w mechanizm obroty wierzy"?a mianowice oslabione strefy pancerza zasadniczego frontowej czesci wiezy w zaleznosci od modelu czolgu stanowia nikle procenty tej powierzchni,trafic w ferworze walki w cel taki jak pierscien wiezy czy jarzmo dziala jest praktycznie niemozliwe.Ten wizjer o ktorym piszesz to celownik glowny strzelca z tym ze zniszczenie go nie pozwala nam twierdzic ze czolg wtedy jest bezbronny bo taka maszyna jak np.M1 posiada w zasadzie dwa glowne celowniki glowne jeden to ten ktory wystaje po prawej stronie wiezy zdecydowanie nad jej obrys a drugie zostal umieszczony w jarzmie dziala pod Km M240 sprzezonym z uzbrojeniem glownym,dla osoby nieznajacej budowy czolgu nie zostanie on nawet zauwarzony jest po prostu tak maly,wiec po zniszczeniu celownika glownego, M1 dalej bedzie w akcji chodz oczywiscie ze znacznie ograniczonym polem widzenia.Co do zbiornikow paliwa tu tez nie masz racji poniewaz zbiornik paliwa w czolgu pelni rowniez funkcje balistyczna czyli jako dodatkowe opancerzenie np w M1 zbiorniki umieszczone z przodu kadluba po obu stronach kierowcy zapewniaja mu dodatkowa oslone czy jak ma to miejsce w Merkavie MKIV gdzie zbiornik paliwa jest umieszczony z przodu kadluba przed silnikiem i transmisja w przypadku leo 2 i innych MBT to wyglada inaczej jednak wszedzie zbiorniki paliwa maja dodatkowe zastosowanie jako ochrone zalogi i to samo tyczy sie tylnich zbiornikow.Strop wiezy jest chroniony podobnie we wszystkich wspolczesnych MBT wyjatkiem jest Merkava w ktorej strop wiezy nawet nad przedzialem zalogowym jest bardzo gruby,oczywiscie strop wiezy to jeden z problemow z ktorymi borykaja sie wszystkie czolgi,oczywiscie byly eksperymenty z dodatkowymi oslonami na strop wiezy chroniace przedzial zalogowy jednak nie we wszystkich panstwach udalo sie to zastosowac na szeroka skale.To takie male sprostowanie Pozdrawiam

odpowiedz

4
20
~nfoajnahigib 2013-02-05 (22:40) 1 rok 2 miesiące 15 dni 8 godzin i 15 minut temu

Gdy pocisk odbije się od pancerza czołowego to trafi wtedy najprawdopodobiej w mechanizm obroty wierzy. Kolejnym słabym punktem czołgu jest wizjer który wystaje z wierzy, gdy uda się go trafić wtedy załoga czołgu nic już nie zobaczy. Oczywiście jeszcze "wyeksponowane" zbiorniki paliwa, strzał w nie powoduje spadek ilości paliwa i oczywiście wybuch który może uszkodzić kolejne moduły czołgu, takie jak silnik( bo jest najbliżej zbiorników). Górny pancerz wierzy ma małą grubość co może spowodować duże zniszczenia , tak samo wszystkie ważne urządzenia są zamontowane na wierzy i strzał może spowodować duże uszkodzenia.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

akceptuję regulamin