Trwa 艂adowanie...
17-12-2014 11:16

Przemoc seksualna w armii

Przemoc seksualna w armii殴r贸d艂o: AFP
dt7hzka
dt7hzka

Cho膰 niekt贸rzy wci膮偶 marginalizuj膮 to zjawisko, przemoc seksualna to z pewno艣ci膮 jeden z najbardziej delikatnych problem贸w wsp贸艂czesnych armii. Sprawa komplikuje si臋 jeszcze bardziej, gdy mowa o pokrzywdzonych p艂ci m臋skiej. Sytuacja, gdy ofiar膮 gwa艂ciciela-kolegi pada silny "twardziel" przekracza granice stereotypowego my艣lenia.

Wyniki anonimowej ankiety przeprowadzonej przez Pentagon s膮 zatrwa偶aj膮ce - przemoc seksualna w ameryka艅skiej armii wcale nie nale偶y do rzadko艣ci. I cho膰 podobnie jak w statystykach og贸lnych ofiarami cz臋艣ciej padaj膮 kobiety (4,3 procent pa艅 s艂u偶膮cych w ameryka艅skim wojsku), pokrzywdzeni s膮 r贸wnie偶 m臋偶czy藕ni - oko艂o 1 proc. 偶o艂nierzy.

Procentowe dane mog膮 sugerowa膰, 偶e problem dotyczy niewielu os贸b, ale nic bardziej mylnego. Ponadto w zwi膮zku z dysproporcj膮 mi臋dzy liczb膮 kobiet a m臋偶czyzn w ameryka艅skiej armii, wy偶szy odsetek gwa艂t贸w na kobietach wcale nie oznacza, 偶e by艂o ich wi臋cej ni偶 na m臋偶czyznach - przeciwnie. Wed艂ug bada艅 Pentagonu ofiarami przemocy seksualnej pad艂o 10 500 m臋偶czyzn i 8 500 kobiet.

W jaki spos贸b dochodzi do gwa艂t贸w na m臋偶czyznach? Najcz臋艣ciej napastnicy wykorzystuj膮 to, 偶e ofiara jest pijana lub 艣pi, cho膰 zdarzaj膮 si臋 przypadki podania "tabletki gwa艂tu" - ten ostatni spos贸b zosta艂 zastosowany wobec 21-letniego Grega Nelsona, 偶o艂nierza marines i jednej z pierwszych "m臋skich" ofiar przemocy seksualnej, kt贸ra zdecydowa艂a si臋 g艂o艣no m贸wi膰 o swojej krzywdzie.

dt7hzka

Taka postawa to jednak rzadko艣膰. Sam Nelson zauwa偶a, 偶e przyzna膰 si臋 do bycia ofiar膮 gwa艂tu nie by艂o 艂atwo. - Musia艂em schowa膰 dum臋 do kieszeni - wspomina. W silnie zmaskulinizowanym 艣wiecie, jakim jest armia ze swoim kultem si艂y i wytrzyma艂o艣ci, deklaracja, 偶e jest si臋 ofiar膮 przemocy seksualnej to prawdziwe wyzwanie - pokrzywdzeni boj膮 si臋 pos膮dze艅 o s艂abo艣膰 lub homoseksualizm, kt贸ry zazwyczaj nie ma tu nic do rzeczy, bo nawet agresorzy to cz臋sto zadeklarowani heteroseksuali艣ci. Eksperci podkre艣laj膮 natomiast co innego: w wi臋kszo艣ci przypadk贸w przemocy seksualnej, do jakich dochodzi w armii, nie chodzi o seks, ale o poczucie w艂adzy i kontroli nad ofiar膮.

Jill Loftus, szefowa programu przeciwdzia艂ania przemocy w ameryka艅skiej Marynarce Wojennej zauwa偶a, 偶e przemoc seksualna nie polega wy艂膮cznie na zmuszeniu do wsp贸艂偶ycia, ale bardzo cz臋sto to po prostu systematyczne naruszanie nietykalno艣ci cielesnej o konotacji seksualnej. Takie przypadki jest jeszcze trudniej udowodni膰. Program i kampania maj膮 uczuli膰 偶o艂nierzy na przemoc seksualn膮 i zach臋ci膰 ich do zg艂aszania incydent贸w r贸wnie偶 w przypadku, gdy ofiara jest p艂ci m臋skiej. Zdaniem Loftus to mo偶e by膰 trudne. - W naszej kulturze wci膮偶 ci臋偶ko sobie wyobrazi膰, 偶e m臋偶czyzna mo偶e pa艣膰 ofiar膮 przemocy seksualnej - zauwa偶a.

Zobacz tak偶e:

dt7hzka
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
dt7hzka