Trwa ładowanie...
31-05-2012 11:16

Nowy sposób na nieświeży oddech!

Nowy sposób na nieświeży oddech!Źródło: Fotochannels
d178vxo
d178vxo

Męskim okiem

* Zielona herbata nie ma sobie równych w walce z wieloma dolegliwościami. Do tej listy można również dopisać walkę z nieprzyjemnym oddechem, gdyż polifenole znajdujące się w zielonej herbacie niszczą związki chemiczne, które powodują nieprzyjemny oddech. Także po alkoholu!*

Halitoza to wyraźny, uporczywy przykry zapach z ust, którego trudno się pozbyć i który często utrzymuje się nawet wiele lat. W większości przypadków powodują go bakterie bytujące w jamie ustnej (głównie na języku), które w trakcie rozkładu białek wytwarzają lotne związki zapachowe - m.in. związki siarki, jak siarkowodór, merkaptan metylu, siarczek dimetylu, czy kwasy tłuszczowe, jak propionowy, masłowy, walerianowy oraz poliaminy. Jednak do niedawna nie było wiadomo, który dokładnie gatunek bakterii odpowiada za halitozę.

Okazało się, że bakterie z gatunku Solobacterium moorei były obecne u każdego pacjenta z halitozą i tylko u 4 pacjentów z grupy kontrolnej. Wszystkie 4 osoby bez halitozy, u których stwierdzono S. moorei miały natomiast parodontozę, czyli stany zapalne dziąseł i innych tkanek otaczających zęby. Nieleczona parodontoza może również być przyczyną brzydkiego oddechu, a poza tym grozi wypadaniem zębów w przyszłości.

Autorzy pracy przypominają, że w swoich poprzednich badaniach bakterie S. moorei wykryli u wszystkich 8 pacjentów z halitozą i u żadnego z 5 pozbawionych tej dolegliwości. Również inni naukowcy znajdowali te bakterie u osób cierpiących z powodu halitozy. Jak donoszą naukowcy, poza działaniem "odświeżającym" polifenole zawarte w zielonej herbacie przyczyniają się również do zahamowania raka jamy ustnej. Badacze z izraelskiego Instytutu Technologicznego już okrzyknęli zieloną herbatę "superproduktem". I nic dziwnego, lista jej zbawiennych właściwości wciąż się wydłuża.

d178vxo

Polifenole zawarte w zielonej herbacie powstrzymują namnażanie się beztlenowych bakterii, które wywołują nieprzyjemny zapach. Kolejne doniesienia o dobroczynnym działaniu zielonej herbaty przekładają się również na wzrost jej popularności na całym świecie. Choć jak zaznaczają znawcy tego popularnego napoju, każda herbata jest zdrowa, w końcu jest produkowana z jednej rośliny, jedyne, co je różni, to sposób przetwarzania.

A kto ma problemy ze świeżym oddechem i woli kawę, też ma szczęście. Bowiem także napar z niej może hamować rozwój bakterii odpowiedzialnych za zły zapach z ust. Przyjrzyjmy się bliżej winowajcy.

Niektóre pokarmy mogą nasilać nieprzyjemny zapach z ust, do tej pory zaliczano do nich również kawę. I o dziwo to prawda, ale dotyczy tylko kawy z mlekiem. Dlaczego? Wszystkiemu winna jest fermentacja białka. Początkowo badacze spodziewali się, że "mała czarna" będzie nasilać produkcję brzydkich zapachów. Ale ku ich zaskoczeniu, napary z kawy miały działanie odwrotne - zapobiegały rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za ich powstawanie. Dzieję się tak za sprawą tego, że "czysta" kawa osusza jamę ustną.

Naukowcy marzą teraz o wyizolowaniu kawowych związków hamujących rozwój bakterii, które przyczyniają się do brzydkiego oddechu. W praktyce będą stosować naturalnego naparu, ale zawarte w nim aktywne związki, wyjaśnia. Pozwoli to uzyskać najlepszy antybakteryjny efekt.

d178vxo

Prof. Rosenberg, odpowiedzialny za badania, uważa, że jego odkrycie może doprowadzić do powstania całkowicie nowej grupy produktów do higieny jamy ustnej - płynów, pastylek czy gum odświeżających. Oczyszczony ekstrakt z kawy będzie hamował powstawanie brzydkiego oddechu niejako u źródła, zamiast maskować go miętowym zapachem.

Prof. Rosenberg jest znanym specjalistą zajmującym się brzydkim zapachem z ust. Dotychczas udało mu się opracować popularny w Europie płyn do płukania jamy ustnej, podręczny test na brzydki oddech oraz gumę, która go neutralizuje.

A tymczasem przypominamy, że że mycie zębów pastą antybakteryjną dwa razy dziennie oraz stosowanie szczoteczki do zębów z wbudowaną w nią skrobaczką do języka może pomóc w walce z przykrym zapachem z ust. I nic nie trzeba pić.

(PAP), mow/ PFi

d178vxo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d178vxo