Start \ Sensacje \ Ciekawostki

RSS

Cała prawda o oczach niebieskich

wp.pl| 2010-12-21 (15:37) | 35 opinie Drukuj A A A

Męskim okiem

Cała prawda o oczach niebieskich

Myśląc o poważnym związku, niebieskoocy mężczyźni szukają kobiet o niebieskich oczach, by mieć większą pewność co do ojcostwa swoich dzieci - informuje "New Scientist".

Jak wykazały badania przeprowadzone przez Bruno Laenga z norweskiego uniwersytetu w Tromso, niebieskoocy mężczyźni uznają zdjęcia kobiet z oczami tego samego koloru za dużo atrakcyjniejsze od zdjęć kobiet o oczach brązowych, natomiast ani mężczyźni, ani też kobiety o brązowych oczach nie wykazują żadnych preferencji co do koloru oczu.

NIEBIESKOOKIE ŚLICZNOTKI! >>

Podobne zachowania zaobserwowano także w przypadku związków - niebieskoocy częściej romansują z niebieskookimi, podczas gdy mężczyźni o brązowych oczach nie dyskryminują kobiet ze względu na kolor tęczówek. Według Laenga zachowanie niebieskookich ma racjonalne podstawy. Niebieskie oczy to cecha recesywna (słaba) - gdy oboje rodzice są niebieskoocy, każde dziecko o innym kolorze oczu będzie owocem romansu na boku.

Choć może się zdarzyć, że zdradziecka partnerka przezornie wybierze kochanka o niebieskich oczach... Prawdę mówiąc norweski naukowiec przysłowiowej Ameryki nie odkrył. Gdyby był pilniejszym czytelnikiem branżowych pism naukowych, dowiedziałby się o odkryciu swojego kanadyjskiego kolegi

komentuj

Peter Frost, bo o nim mowa, uznał, że mutacja genetyczna, w efekcie której w czasie epoki lodowcowej wśród Europejczyków pojawiły się jasne włosy i oczy, pozwoliła niektórym kobietom "wyróżnić się z tłumu" i łatwiej znaleźć partnera. W okresie epoki lodowcowej mężczyźni żyjący na północy Europy wyruszali na długotrwałe wyprawy na polowania. Prowadzili je na rozległych obszarach, a z powodu trudnych warunków wielu z nich z tych wypraw nie wracało, co prowadziło do pewnego deficytu mężczyzn w populacji. Natomiast ci, którym się udało wrócić, cieszyli się wśród płci przeciwnej ogromnym powodzeniem - podkreśla antropolog z Kanady Peter Frost. Było tak dlatego, że los ówczesnych kobiet w dużej mierze zależał od związania się z partnerem - wyjaśnił badacz.

TAGI: oczy niebieskie błękit nieszczęście dobór niebieskooki niebieskie facet
oceń
12
0
Podziel się

Opinie (35)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
11
~gfgv 2012-10-18 (21:24) 3 lata 3 miesiące 23 dni 9 godzin i 56 minut temu

Niebieskie+niebieskie = brązowe to rzecz całkowicie mozliwa. Jeden z rodziców (lub nawet oboje) może byc poprostu heterozygotą (czyli tak jakby nosić w sobie gen brązowych oczu, tylko nieujawniony).

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
1
~Niebieskooka 2014-01-24 (23:36) 2 lata 17 dni 7 godzin i 44 minuty temu

Ja mam piękne, niebieskie oczka, z których jestem dumna :) Mam niebieskie oczy, a niebieskie oczy jak wiadomo są piękne :) Mam niebieskie oczy!

odpowiedz

9
0
~BIOLOG 2013-02-20 (19:17) 2 lata 11 miesięcy 21 dni 12 godzin i 3 minuty temu

Niebieski to gen recesywny, to znaczy że występuje tylko w postaci homozygotycznej to znaczy że 2 geny odpowiadają za niebieski kolor oczu. Brązowy to gen dominujący to znaczy że może wytępować w postaci heterozygotycznej i homozygotycznej. Mianowice a- niebieski A- brązowy teraz genotypy : Aa- kolor oczu brązowy aa- kolor oczu niebieski AA-brązowy Z tego zapisu wynika że osoby niebieskookie mogą mieć dzieci tylko niebieskookie !!! natomiast osoby brązowookie mogą mieć dzieci niebieskookie lub brązowookie, ponieważ gen niebieski może być ukryty natomiast gen brązowy nie może być ukryty bo jest dominujący. Brązowoocy rodzice mogą mieć niebieskookie dzieci jeśli są heterozygotami (Aa) jeśli gen recesywny niebieskich oczu (a) połączy się z drugim takim genem to wtedy dziecko będzie miało niebieskie oczy (genotyp aa). więc nie pieprzcie że niektóre cechy dziedziczy sie po dziadkach i tym podobne bzdury, ponieważ to czy odziedziczymy daną cechę po dziadkach zależy od tego czy nasi rodzice posiadają po nich cechy ukryte i czy je nam przekaży. podumowując niebieskoocy rodzice nie mogą mieć brązowookiego dziecka, bo ich geny są słabe i nie są w stanie ukryć genu brązowych oczu. To proste i logiczne więc niech mądralinscy nie odwołują się do biologii szkolnej bo najwyraźniej na niej nie uważali.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
1
~weronika 2013-01-29 (21:18) 3 lata 12 dni 10 godzin i 2 minuty temu

Ja mam niebieskie oczęta ale uwielbiam ciemno-brązowe

odpowiedz

8
2
~wilczyca 2011-03-16 (11:54) 4 lata 10 miesięcy 25 dni 19 godzin i 26 minut temu

ja ma niebieskie
a mój chłopak ma zielone i to takie jasne cudowne wręcz :) i przyznam ze brązowe mi si ene podobaja , bo tylko jasne oczy mi się podbają :)

odpowiedz

0
0
~oliwia 2011-03-12 (11:56) 4 lata 10 miesięcy 29 dni 19 godzin i 24 minuty temu

))
dziedziczne po pradziadkach -na pewno jest Twoje:)

odpowiedz

2
9
~czytelniczka:) 2011-03-12 (11:53) 4 lata 10 miesięcy 29 dni 19 godzin i 27 minut temu

)))
U mnie też tak jest- mąż niebieskie , ja niebieskie a córki piwne:) po pradziadkach --i nie musiałam startować na lewo żeby blond panny miały piwne oczy:)): pozdrawiam Robiłam krzyżówkę genetyczną i tez wychodzi niebieskie +niebieskie= piwne:)

odpowiedz

3
6
~niebieskooka 2011-03-12 (11:50) 4 lata 10 miesięcy 29 dni 19 godzin i 30 minut temu

:):)
Ja mam niebieskie , mąż niebieskie , a córki odziedziczyły piwne -- po pradziadkach:) i co Wy na to:) genetyka też swoje robi i wcale nie trzeba się puszczać!!)))

odpowiedz

5
3
~violkkaa 2011-01-21 (13:58) 5 lat 20 dni 17 godzin i 22 minuty temu

oczy
to bzdura ,że obydwoje rodziców niebieskookich będzie miało potomka o tym samym kolorze tęczówek,my z mężem mamy obydwoje piwne oczy,a syn ma niebieskie i nigdzie z nikim się nie puściłam ,a to zasługa genów ,gdyż w rodzinie zarówno z jednej jak i drugiej strony są niebieskoocy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~gość 2010-12-22 (12:57) 5 lat 1 miesiąc 19 dni 18 godzin i 23 minuty temu

recesywne czy dominujące?
chodzi o to, że kolor oczu niebieski jest cechą recesywną. więc jesli zrobilibyśmy krzyzowke genetyczna to 100% dzieci będzie miało genotypy recesywne pod względem tej cechy. tzn, ze dwóch rodziców "recesywnych" pod względem koloru oczu moze miec dzieci jedynie o oczach, których kolor jest recesywną cechą. Teraz pytanie, czy zielony jest cechą recesywną? ;)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

akceptuję regulamin