Start \ Sensacje \ Ciekawostki

RSS

Historia Dnia Kobiet

wp.pl| 2011-03-08 (15:47) | 11 opinie Drukuj A A A

Dzień Kobiet. To święto jest najczęściej kojarzone z PRL-em i co więcej niektórzy faceci po prostu nie chcą go celebrować. Jednak nic bardziej mylnego! Chcąc się dowiedzieć, czegoś o historii tego święta i skąd się ono wzięło, polecamy czytać dalej.

Historia Dnia Kobiet

Pierwsze obchody dnia kobiet sięgają starożytnego Rzymu. Były one nazywane Matronaliami. Obchodzono je na cześć Junony - rzymskiej bogini płodności, patronki dziewic i mężatek. Nazwa tego święta pochodzi od słowa "matrona", które oznaczało w języku łacińskim zamężną kobietę. Ponadto dzień ten świętowany był na początku marca - miesiąca, w którym według legendy urodził się syn Junony - Mars.

Matronalia były hołdem dla płodności i urodzaju, podziękowaniem za kobiecość, a także prośbą o potomka i opiekę nad domowym ogniskiem. Kobiety udawały się w uroczystej procesji do świątyni Junony, gdzie w ofierze ku jej czci składały kwiaty, a mężczyźni w tym dniu obdarowywali swoje żony prezentami oraz spełniali ich każde życzenie.

Jeśli chodzi o współczesną wymowę tego święta, to na pewno nie powinniśmy łączyć go z żadnym komunistycznym państwem, bo po raz pierwszy obchodzone było w kraju kapitalistycznym, w Stanach Zjednoczonych. Święto kobiet zostało ustanowione ku pamięci strajkujących w 1857 roku w Nowym Jorku kobiet domagających się polepszenia warunków pracy i tej samej płacy, którą dostawali mężczyźni.

8 marca 1908 roku Nowojorska Organizacja Socjaldemokratyczna zorganizowała spotkanie w obronie praw kobiet, natomiast pierwsze uroczyste obchody tego święta w Stanach Zjednoczonych przypadają na rok 1909.

Rok później święto kobiet dotarło do Europy, najpierw do Austrii i Danii, a następnie do Niemiec, Szwajcarii i Holandii. Odpowiedzialna za to jest pani Klarze Zetkin, która była inicjatorką Międzynarodowego Dnia Kobiet i przyczyniła się do zatwierdzenia tego dnia uchwałą na Międzynarodowym Kongresie Kobiet Socjalistek w 1910 roku w Kopenhadze. Zatem nowo ustanowione święto po raz pierwszy pojawiło się w Europie w 1911 roku.

Kolejnym wydarzeniem zapisanym na kartach historii tego święta były masowe strajki kobiet w Petersburgu. Miały one miejsce 8 marca 1913 roku i odbywały się wbrew zakazowi policji. Kobiety strajkujące, podobnie jak w Stanach, żądały równouprawnienia i godziwych warunków pracy.

Wszystkie te wydarzenia pokazują ogromną kobiecą solidarność i znaczenie walki o równouprawnienie. Ze strajków z tamtych lat narodził się nie tylko Dzień Kobiet, ale również świadomość, że solidarność jajników zawsze zwycięży. Podkreśla to zresztą znanym wszystkim hasło z kultowego filmu "Seksmisja": "Liga broni, liga radzi, liga nigdy was nie zdradzi!" A więc strzeżcie się panowie, bo i w dzisiejszych czasach, zwłaszcza 8 marca owa kobieca solidarność i siła może mieć bardzo szeroki i ostry MANIFestujący wymiar.

Paweł Drukarczyk, eSBe\DrP

TAGI: dzień kobiet święto zabawa radość Armenia historia
oceń
0
0
Podziel się

Opinie (11)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Pobudka 2011-03-09 (12:21) 4 lata 11 miesięcy 3 dni 4 godziny i 39 minut temu

Zdecydowane NIE
Kultywowanie takiego dnia i robienie z niego dnia wyjatkowego udowadnia ze inne dni nie nadaja sie by pokazac kobiecie ze jest dla nas bliska. Jeden dzien tzw. Uwielbienia (WYMUSZNEGO przez otoczenia i tradycje) a reszta roku- obojetnosc i hamstwo. Jestem przeciw.

odpowiedz

0
0
~belfer 2011-03-09 (11:19) 4 lata 11 miesięcy 3 dni 5 godzin i 41 minut temu

Wniosek ZSRR w ONZ
8 marca został ogłoszony Dniem Kobiet na wniosek ZSRR w ONZ "...W uznaniu dla bohaterstwa kobiet walczących w obronie Stalingradu..." zatem proszę nie wciskać kitu o matronaliach.

odpowiedz

0
0
ala22 2011-03-08 (16:17) 4 lata 11 miesięcy 4 dni i 43 minuty temu

a co mnie to obchodzi
ja nie obchodze tego święta i nie chcę żadnych badziewiastych pomadek ani kwiatów od chopów mam to głęboko gdzieś skąd się to glupie święto wzięło...

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
~banderas 2011-03-08 (22:08) 4 lata 11 miesięcy 3 dni 18 godzin i 52 minuty temu

poganie
następne pogańskie święto od matrony.nie potrzeba 8 marca żeby kobiecie mówic czy pokazać że ją się kocha.mamy cały rok na to

odpowiedz

0
0
~archiwum x 2011-03-08 (18:15) 4 lata 11 miesięcy 3 dni 22 godziny i 45 minut temu

8 marca święto ?
moja matka rocznik 1914 ,twierdziła ze w wolnej Polsce tego dnia nie świętowano ,po II wojnie choć jak każda kobieta będąc łasą na prezenty i KWIATY, nie "świętowała". Ja uważam że nasz "kochany brat" rada najwyższa związku sowieckiego ustalając świętem 8 marca dniem kobiet ( zaznaczając wkład kobiet w zwycięstwo nad niemcami) próbował wprowadzić nowy (dla młodych pokoleń,lecz stary sposób podszywania się jako twórców pozytywnych) obyczaj . Kwiaty kupujmy Naszym kochanym we wszystkie dni roku ale 8-smy marca to dzień zwycięstwa propagandy komunistów.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

akceptuję regulamin