Trwa ładowanie...
11-08-2011 12:35

Śmierdzą ci nogi? Ratujesz świat!

Śmierdzą ci nogi? Ratujesz świat!Źródło: Thinkstockphotos
d2zicyl
d2zicyl

Męskim okiem

Zapewne każdy z was przynajmniej raz w życiu chciał być superbohaterem ratującym ludzkość od zagłady. I choć nie zdajecie sobie z tego sprawy - wielu z was było od tego zaledwie o krok. A wszystko przez... cuchnące skarpety.

Okazuje się bowiem, że zapach śmierdzących nóg jest wyjątkowo atrakcyjny dla komarów. Niedawno zauważyli to naukowcy i postanowili wykorzystać tę wiedzę w praktyce. W ten sposób stworzyli skarpetkową pułapkę na komary.

Urządzenie jest niezwykle proste. Nośnik zapachu, czyli używane skarpety, albo specjalne waciki, które ochotnicy noszą w butach, wkłada się do niewielkiego pudełka z otworem. Zwabione komary wlatują do środka ale nie są już w stanie wydostać się na zewnątrz. Tymczasem wnętrze pojemnika pokryte jest trującym pestycydem, albo trującym dla komarów gatunkiem grzybów.

Opis skarpetkowej pułapki na komary brzmi dość zabawnie. Ale co to ma wspólnego z ratowaniem świata? Otóż urządzenie ma realną szansę zatrzymać epidemię malarii w Tanzanii. Naukowcy są właśnie w trakcie eksperymentu, który ma wykazać jak stosowanie skarpetkowych pułapek wpływa na populację komarów. Jest to o tyle ważne, że mieszkaniec Tanzanii jest kąsany przez te owady średnio 350 razy w roku. Istnieje więc spora szansa, że zarazi się przenoszoną przez nie malarią.

d2zicyl

Jeśli eksperyment się powiedzie skarpetkowe pułapki będzie można stosować również w innych częściach świata. I być może uda się ograniczyć rozprzestrzenianie choroby, która rocznie zabija nawet 900 tys. ludzi - w większości dzieci.

Tak więc jeśli ktoś niewtajemniczony zwróci wam kiedyś uwagę, że znów zostawiliście cuchnące skarpetki w salonie, albo że wasze stopy wymagają umycia, pamiętajcie - jesteście zamaskowanymi superbohaterami. I właśnie ratujecie świat skupiając na sobie uwagę śmiercionośnych owadów. Nie ma się więc co przejmować.

(menonwaves)

d2zicyl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zicyl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj