Trwa 艂adowanie...
29-11-2011 12:04

Jak powstaje "macho"?

Jak powstaje "macho"?殴r贸d艂o: Thinkstockphotos
d1p2gar
d1p2gar

Ogl膮danie film贸w, kt贸rych bohaterowie rozprawiaj膮 si臋 czarnymi charakterami, wpaja w ch艂opc贸w stereotyp silnego i niedost臋pnego macho, nie sprzyjaj膮c promowaniu uprzejmych, m臋skich zachowa艅 - ostrzegaj膮 psychologowie.

Istnieje ogromna r贸偶nica pomi臋dzy wsp贸艂czesnymi filmowymi superbohaterami, a komiksowymi superbohaterami z dawniejszych lat - zauwa偶a psycholog z University of Massachusetts-Boston Sharon Lamb: "Ci wsp贸艂cze艣ni bardzo przypominaj膮 bohater贸w film贸w akcji, wci膮偶 stosuj膮cych przemoc. S膮 agresywni, sarkastyczni i rzadko dopuszczaj膮 do g艂osu cnot臋 bezinteresownego dzia艂ania dla dobra ludzko艣ci. Bez swoich kostium贸w ci faceci, tacy jak Ironman, tak naprawd臋 tylko wykorzystuj膮 kobiety i szpanuj膮, wyra偶aj膮c swoje cz艂owiecze艅stwo za pomoc膮 supernowoczesnej broni - t艂umaczy psycholog.

Co innego komiksowi idole wcze艣niejszych pokole艅 - doda艂a psycholog. Ci faktycznie walczyli z przest臋pcami, za艣 "ch艂opcy mogli si臋 od nich uczy膰, poniewa偶 pod kostiumem kryli si臋 ludzie z krwi i ko艣ci, maj膮cy prawdziwe problemy i wiele s艂abo艣ci".

Lamb stara艂a si臋 zrozumie膰, w jaki spos贸b media i handlowcy s膮cz膮 w m艂odzie偶 stereotypy macho. Przebada艂a ponad 670 ch艂opc贸w w wieku od 4 do 18 lat, przemierza艂a te偶 centra handlowe, podpytuj膮c sprzedawc贸w w sklepach z ksi膮偶kami, grami i p艂ytami DVD, co ch艂opcy czytuj膮 i jakie ogl膮daj膮 filmy. Stwierdzi艂a, 偶e handlowcy 偶eruj膮 na ch艂opi臋cej potrzebie poszukiwania w艂asnej to偶samo艣ci (kt贸ra pojawia si臋 w wieku dorastania), wciskaj膮c im mocno okrojon膮 wersj臋 m臋sko艣ci.

Aby zachowa膰 twarz, ch艂opcy maj膮 tak naprawd臋 jedynie dwie mo偶liwo艣ci. - Dwa dost臋pne wzorce, kt贸rych na艣ladowanie pozwala zachowa膰 twarz, to super-bohaterowie z medi贸w i pr贸偶niacy - ustali艂a Lamb. - Ch艂opcom m贸wi si臋: je艣li nie mo偶esz by膰 super-bohaterem, zawsze mo偶esz zosta膰 pr贸偶niakiem. Pr贸偶niacy s膮 zabawni, cho膰 nie s膮 typem, do bycia kt贸rym ch艂opcy powinni d膮偶y膰; nie lubi膮 szko艂y i unikaj膮 odpowiedzialno艣ci.

d1p2gar

Natomiast Carlos Santos z Arizona State University ustali艂, 偶e ch艂opcy rzadziej na艣laduj膮 telewizyjnych macho, je艣li sami maj膮 dobre relacje z bliskimi. W swoich badaniach stwierdzi艂, 偶e uczniowie maj膮cy bliski kontakt z matk膮, rodze艅stwem i r贸wie艣nikami zgrywaj膮 "twardzieli" rzadziej, ni偶 inni koledzy; byli te偶 dost臋pniejsi emocjonalnie. Tymczasem blisko艣膰 z ojcami zach臋ca ch艂opc贸w do wi臋kszej samodzielno艣ci i trzymania wi臋kszego dystansu wobec przyjaci贸艂.

A co zrobi膰, kiedy ju偶 z naszej pociechy wyro艣nie "twardziel"? Gdzie b臋dzie mia艂 najwi臋ksze wzi臋cie? Macho maj膮 najwi臋ksze wzi臋cie u kobiet z kraj贸w, w kt贸rych stan zdrowia obywateli nie jest najlepszy. Wygl膮d tych m臋偶czyzn sugeruje bowiem, 偶e s膮 oni nosicielami "zdrowych" gen贸w, kt贸re mog膮 przekaza膰 potomstwu.

Naukowcy ze szkockiego Uniwersytetu Aberdeen postanowili sprawdzi膰 prawdziwo艣膰 hipotezy, zgodnie z kt贸r膮 m臋skie cechy 艣wiadcz膮, 偶e ich nosiciel posiada "zdrowe" geny. Je艣li by tak by艂o, cechy te powinny oddzia艂ywa膰 na kobiety, kt贸re - 艣wiadomie b膮d藕 nie - szukaj膮 zdrowego kandydata na ojca swoich dzieci.

LZ, (PAP)

d1p2gar
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d1p2gar