Trwa 艂adowanie...
30-04-2012 13:59

Ciemna strona elektronicznych randek...

Ciemna strona elektronicznych randek...殴r贸d艂o: fotochannels.com
d1yxmh9
d1yxmh9

Czy w 艣wiecie wirtualnym mo偶na zarazi膰 si臋 np. rze偶膮czk膮?

Kanada prze偶ywa kolejny wysyp chor贸b wenerycznych. Pod koniec lat 90' sytuacja troch臋 sie uspokoi艂a, nowe milenium przynios艂o jednak drastyczny wzrost wyst臋powania wstydliwych przypad艂o艣ci intymnych. W ci膮gu ostatniej dekady, liczba przypadk贸w syfilisu wzros艂a 10-krotnie, chlamydii o 66 proc., zwi臋kszy艂 si臋 te偶 zasi臋g ra偶enia opryszczki i wirusa HIV, podaje "National Post". Coraz wi臋cej naukowc贸w sk艂ania si臋 ku opinii, 偶e choroby weneryczne to dzi艣 w du偶ej mierze produkt internetowych portali randkowych.

Jak 艣ci膮gn膮膰 chlamydi臋 z Internetu?

Jak informuje "Gazeta Prawna", w Europie przez Internet randkuje ju偶 ponad 38 milion贸w ludzi, w tym 5 milion贸w Polak贸w. Dlaczego coraz wi臋cej os贸b wybiera t臋 metod臋 poszukiwania partnera? Podstawowa zaleta randek online to ich prostota - w przeci膮gu 15, 20 minut mo偶na dowiedzie膰 si臋 o danym cz艂owieku tyle, co na serii randek, wystarczy tylko przejrze膰 jego profil. To oszcz臋dno艣膰 czasu, kt贸ra pozwala na dokonanie tzw. pierwszego przesiewu. Potem przychodzi czas na kontakt. Mi臋dzy lud藕mi rodzi si臋 wi臋藕 i poczucie, 偶e s膮 nam bliscy i, 偶e nie maj膮 przed nami tajemnic...

Okazuje si臋 jednak, 偶e zaskakuj膮co wielu u偶ytkownik贸w portali randkowych nie tylko skrywa tajemnice przed nami, ale r贸wnie偶 przed samymi sob膮 - magazyn "Logo" donosi, 偶e "samym wirusem zapalenia w膮troby typu C zara偶onych jest w Polsce ponad 700 tysi臋cy os贸b, z czego tylko dwa procent z nich o tym wie: 50 tys. przypadk贸w jest zdiagnozowanych i leczonych". Z kolei wed艂ug szacunk贸w "International HIV and AIDS charity", w 2009 roku w Polsce 偶y艂o niemal 30 000 os贸b zaka偶onych HIV/AIDS. Dodatkowo, podejrzewa si臋, 偶e te wska藕niki mocno skocz膮 po EURO 2012. A co si臋 stanie z lud藕mi, kt贸rzy z艂api膮 chorob臋 intymn膮? Za艂oguj膮 si臋 na portalu randkowym.

d1yxmh9

To w艂a艣nie wypadkowa tych czynnik贸w sprawia, 偶e co艣, co w teorii jest ca艂kowicie bezpieczne - a wi臋c ranki przez Internet - w rzeczywisto艣ci stanowi g艂贸wny pow贸d wzrostu chor贸b wenerycznych, nie tylko w Kanadzie, ale i na ca艂ym 艣wiecie. Uproszczona epidemiologia wygl膮da nast臋puj膮co: Ludzie coraz cz臋艣ciej si臋gaj膮 do Internetu po mi艂o艣膰, cz臋sto nawet nie wiedz膮c, 偶e s膮 chorzy. Zapoznaj膮 si臋 z innymi, niczego nie podejrzewaj膮cymi lud藕mi, rozwijaj膮 swoj膮 znajomo艣膰, natomiast kiedy dochodzi do spotkania "w realu" szybciej id膮 razem do 艂贸偶ka, bo dzi臋ki cz臋stym kontaktom w Internecie czuj膮, 偶e doskonale si臋 znaj膮 i "opuszczaj膮 gard臋".

Seniorzy w natarciu

Kolejnym ciekawym aspektem tego zjawiska jest fakt, 偶e za spor膮 cz臋艣膰 wzrostu zachorowalno艣ci na choroby intymne odpowiadaj膮 osoby w wieku 艣rednim, kt贸re jak si臋 okazuje - mimo bogatszego do艣wiadczenia 偶yciowego - rzadziej si臋gaj膮 po zabezpieczenia. Dlaczego? C贸偶, kobiety w wieku pomenopauzalnym wiedz膮, 偶e w ci膮偶e ju偶 nie zajd膮, natomiast m臋偶czy藕ni chc膮 w jesieni 偶ycia nacieszy膰 si臋 seksem w pe艂nym wymiarze sensualnym. To r贸wnie偶 oni stanowi膮 poka藕n膮 grup臋 u偶ytkownik贸w portali randkowych. St膮d, radzimy zachowa膰 rozwag臋 - 偶eby Polska zamiast drug膮 Irlandi膮, nie sta艂a si臋 drug膮 Kanad膮, bo jak wida膰 faktycznie "z艂o nie 艣pi". Tym bardziej w Internecie...

d1yxmh9
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d1yxmh9