Start \ Sensacje \ Ciekawostki

RSS

Nowy sposób na nieświeży oddech!

wp.pl | 2012-05-31 (11:16) | 61 opinie Drukuj A A A

Męskim okiem

Nowy sposób na nieświeży oddech!

Zielona herbata nie ma sobie równych w walce z wieloma dolegliwościami. Do tej listy można również dopisać walkę z nieprzyjemnym oddechem, gdyż polifenole znajdujące się w zielonej herbacie niszczą związki chemiczne, które powodują nieprzyjemny oddech. Także po alkoholu!

Halitoza to wyraźny, uporczywy przykry zapach z ust, którego trudno się pozbyć i który często utrzymuje się nawet wiele lat. W większości przypadków powodują go bakterie bytujące w jamie ustnej (głównie na języku), które w trakcie rozkładu białek wytwarzają lotne związki zapachowe - m.in. związki siarki, jak siarkowodór, merkaptan metylu, siarczek dimetylu, czy kwasy tłuszczowe, jak propionowy, masłowy, walerianowy oraz poliaminy. Jednak do niedawna nie było wiadomo, który dokładnie gatunek bakterii odpowiada za halitozę.

Okazało się, że bakterie z gatunku Solobacterium moorei były obecne u każdego pacjenta z halitozą i tylko u 4 pacjentów z grupy kontrolnej. Wszystkie 4 osoby bez halitozy, u których stwierdzono S. moorei miały natomiast parodontozę, czyli stany zapalne dziąseł i innych tkanek otaczających zęby. Nieleczona parodontoza może również być przyczyną brzydkiego oddechu, a poza tym grozi wypadaniem zębów w przyszłości.

Autorzy pracy przypominają, że w swoich poprzednich badaniach bakterie S. moorei wykryli u wszystkich 8 pacjentów z halitozą i u żadnego z 5 pozbawionych tej dolegliwości. Również inni naukowcy znajdowali te bakterie u osób cierpiących z powodu halitozy. Jak donoszą naukowcy, poza działaniem "odświeżającym" polifenole zawarte w zielonej herbacie przyczyniają się również do zahamowania raka jamy ustnej. Badacze z izraelskiego Instytutu Technologicznego już okrzyknęli zieloną herbatę "superproduktem". I nic dziwnego, lista jej zbawiennych właściwości wciąż się wydłuża.

Polifenole zawarte w zielonej herbacie powstrzymują namnażanie się beztlenowych bakterii, które wywołują nieprzyjemny zapach. Kolejne doniesienia o dobroczynnym działaniu zielonej herbaty przekładają się również na wzrost jej popularności na całym świecie. Choć jak zaznaczają znawcy tego popularnego napoju, każda herbata jest zdrowa, w końcu jest produkowana z jednej rośliny, jedyne, co je różni, to sposób przetwarzania.

A kto ma problemy ze świeżym oddechem i woli kawę, też ma szczęście. Bowiem także napar z niej może hamować rozwój bakterii odpowiedzialnych za zły zapach z ust. Przyjrzyjmy się bliżej winowajcy.

Niektóre pokarmy mogą nasilać nieprzyjemny zapach z ust, do tej pory zaliczano do nich również kawę. I o dziwo to prawda, ale dotyczy tylko kawy z mlekiem. Dlaczego? Wszystkiemu winna jest fermentacja białka. Początkowo badacze spodziewali się, że "mała czarna" będzie nasilać produkcję brzydkich zapachów. Ale ku ich zaskoczeniu, napary z kawy miały działanie odwrotne - zapobiegały rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za ich powstawanie. Dzieję się tak za sprawą tego, że "czysta" kawa osusza jamę ustną.

Naukowcy marzą teraz o wyizolowaniu kawowych związków hamujących rozwój bakterii, które przyczyniają się do brzydkiego oddechu. W praktyce będą stosować naturalnego naparu, ale zawarte w nim aktywne związki, wyjaśnia. Pozwoli to uzyskać najlepszy antybakteryjny efekt.

Prof. Rosenberg, odpowiedzialny za badania, uważa, że jego odkrycie może doprowadzić do powstania całkowicie nowej grupy produktów do higieny jamy ustnej - płynów, pastylek czy gum odświeżających. Oczyszczony ekstrakt z kawy będzie hamował powstawanie brzydkiego oddechu niejako u źródła, zamiast maskować go miętowym zapachem.

Prof. Rosenberg jest znanym specjalistą zajmującym się brzydkim zapachem z ust. Dotychczas udało mu się opracować popularny w Europie płyn do płukania jamy ustnej, podręczny test na brzydki oddech oraz gumę, która go neutralizuje.

A tymczasem przypominamy, że że mycie zębów pastą antybakteryjną dwa razy dziennie oraz stosowanie szczoteczki do zębów z wbudowaną w nią skrobaczką do języka może pomóc w walce z przykrym zapachem z ust. I nic nie trzeba pić.

(PAP), mow/ PFi

TAGI: nieświeży oddech smród z ust zielona herbata
oceń
60
6
Podziel się

Opinie (61)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

43
14
~Karolina 2012-06-01 (13:45) 3 lata 8 miesięcy 6 dni 15 godzin i 5 minut temu

Znajoma, pani Kinga Rusin ma ten sam problem,ale dostała peruwiański skuteczny sposób na wyleczenie się z niego. Codziennie pije szklankę moczu naczczo i po roku - dwóch brzydki zapach powinien zniknąć.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

4
3
~AA 2012-10-15 (13:33) 3 lata 3 miesiące 23 dni 15 godzin i 17 minut temu

TRZEBA POWIEDZIEĆ WPROST " ŚMIERDZISZ JAK STARY CAP "

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
1
~AA 2012-10-15 (13:46) 3 lata 3 miesiące 23 dni 15 godzin i 4 minuty temu

W TYM KRAJU WSZYSTKO ŚMIERDZI BO TO JEST SZAMBO

odpowiedz

8
0
~AA 2012-10-15 (13:43) 3 lata 3 miesiące 23 dni 15 godzin i 7 minut temu

MAJĄ ZA DWA LATA WPROWADZIĆ TELEWIZORY CO EMITUJĄ ZAPACHY ZOBACZYCIE JAK BĘDZIE ŚMIERDZIAŁO W WASZYCH DOMACH PODCZAS OBRAD .....!

odpowiedz

0
3
~AA 2012-10-15 (13:42) 3 lata 3 miesiące 23 dni 15 godzin i 8 minut temu

O JAKIEJ BUZI PISZECIE TO RACZEJ ŚMIERDZI Z dupci

odpowiedz

1
5
~AA 2012-10-15 (13:40) 3 lata 3 miesiące 23 dni 15 godzin i 10 minut temu

WODA DROGA GAZ DROGI PRĄD DROGI DLATEGO LUDZIE ŚMIERDZĄ BO NIE MAJĄ PIENIĘDZY > DO TEGO DOPROWADZILI RZĄDZĘ CY > DOBRZE ŻE TELEWIZOR NIE DAJE SMRODU JAK SĄ OBRADY

odpowiedz

6
1
~GG 2012-10-15 (13:37) 3 lata 3 miesiące 23 dni 15 godzin i 13 minut temu

STOJĘ W SKLEPIE W KOLEJCE WYPADA MI PIENIĄDZ SCHYLAM SIĘ Z NIEGO POD NOSEM MAM TYŁEK INNEJ OSOBY AŻ SŁABO MI SIĘ ZROBILO I ZEMDLAŁEM > PYTALI CO SIĘ STAŁO JAK MNIE OCUCILI > NO I CO MIAŁEM POWIEDZIEĆ ??? ŻE OSOBA PRZEDEMNĄ NIE MYJE TYŁKA ???

odpowiedz

1
3
~DD 2012-10-15 (13:32) 3 lata 3 miesiące 23 dni 15 godzin i 18 minut temu

WIDZIAŁEM TAKI NAPIS W MPK " MYJCIE D... DZIEWCZYNY NIE ZNACIE DNIA I GODZINY"

odpowiedz

5
1
~27 2012-06-03 (13:13) 3 lata 8 miesięcy 4 dni 15 godzin i 37 minut temu

Mam sasiadke z Ludwikowic co jej strasznie z mordy smierdzi!! I ona o tym wie i nic z tym nie robi!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
16
~Magda 2012-06-01 (19:39) 3 lata 8 miesięcy 6 dni 9 godzin i 11 minut temu

Nie wyobrażam sobie jak można mieć nieświeży oddech,ale problem jest i to bardzo duży.Nie wiem dlaczego ludzie coś z tym nie robią.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

akceptuję regulamin