Trwa ładowanie...
22-07-2014 15:10

Duńskie geny gwarancją szczęścia

Duńskie geny gwarancją szczęściaŹródło: 123RF.COM
d4352pf
d4352pf

Brytyjscy naukowcy dowodzą, że im większe podobieństwo genetyczne do mieszkańców Danii u określonej osoby lub nacji, tym wyższy poziom odczuwanego przez nią dobrostanu – czytamy na stronie Uniwersytetu Warwick.

Dania to kraj, który w badaniach dotyczących poziomu szczęścia od wielu lat konsekwentnie zajmuje czołowe miejsca w rankingu. Badacze z Uniwersytetu Warwick (Wielka Brytania) przekonują, że wysoki poziom dobrostanu psychologicznego leży w duńskich genach. Bazując na danych pochodzących z ogólnoświatowych sondaży internetowych (np. Gallup World Poll, World Value Survey czy European Quality of Life Surveys), naukowcy przeanalizowali związek między poczuciem szczęścia a budową genetyczną ankietowanych. „Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że im większy dystans genetyczny od Danii, tym niższy poziom dobrostanu deklarowany przez daną nację” – mówi dr Eugenio Proto, jeden z badaczy.

Kolejnych dowodów dostarczyło badanie dotyczące genu, który wpływa na wychwyt zwrotny serotoniny. Sugeruje się, że określony rodzaj mutacji tego genu może być powiązany z odczuwanym nastrojem, prawdopodobieństwem wystąpienia depresji, a nawet poziomem dobrostanu psychologicznego.

„Krótka wersja genu jest kojarzona z wysokimi wynikami na skali neurotyzmu i niskim poziomem satysfakcji życiowej. Co ciekawe, analizy przeprowadzone w 30 krajach zaangażowanych w badanie pokazały, że to właśnie w Danii i Holandii obserwuje się najmniejszy odsetek osób z krótką wersją genu” – wyjawia Proto. Trzecie badanie zostało zrealizowane przy udziale populacji amerykańskiej. Naukowcy prześledzili informacje na temat poczucia szczęścia u mieszkańców Ameryki oraz regionu pochodzenia ich przodków.

d4352pf

"Rezultaty pokazały, że istnieje niewytłumaczalna pozytywna korelacja pomiędzy odczuwanym przez Amerykanów szczęściem a przynależnością ich przodków do nacji o wysokim poziomie dobrostanu bez względu na wysokość dochodu, czy wyznawaną religię” – komentuje współautor publikacji prof. Andrew Oswald.

Badacze podkreślają, że powyższe argumenty powinny skłonić przyszłych badaczy do uwzględniania kwestii genetycznych podczas badania poczucia szczęścia u przedstawicieli różnych narodów.

PAP/ooo/ agt/

d4352pf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4352pf