Trwa ładowanie...
31-10-2014 13:22

Dlaczego kobiety po czterdziestce oglądają się za młodszymi? Teraz już wiadomo

Dlaczego kobiety po czterdziestce oglądają się za młodszymi? Teraz już wiadomoŹródło: 123RF.COM
d433le1
d433le1

Starsi panowie i młode, ponętne damy - takie związki nikogo raczej nie dziwią. Ale także panie, które przekroczyły barierę 40 lat, chętnie oglądają się za młodszymi mężczyznami, choć takie obrazki nie wydają się już aż tak powszechne. Przeprowadzone niedawno badania pozwoliły wyjaśnić, dlaczego dojrzałe kobiety preferują młodszych mężczyzn. Czy to zwykłe pragnienie młodości? Okazuje się, że decydujące są inne czynniki, m.in. działający czasami podświadomie instynkt macierzyński.

Samotne kobiety po czterdziestce często kierują swój wzrok w stronę znacznie młodszych partnerów. Dlaczego tak się dzieje? Do tej pory krążyły na ten temat różne opinie. Niektórzy twierdzą, że w ten sposób próbują one sobie odjąć lat; jeszcze inni, że chcą się w ten sposób dowartościować. Do odosobnionych nie należą również zdania wskazujące, że przechodzą one coś na wzór kryzysu wieku średniego u mężczyzn. Naukowcy uważają, że preferencje kobiet po czterdziestce można wyjaśnić w jeszcze jeden sposób, który ma niewiele wspólnego z wymienionymi przykładami. Według ekspertów, działanie takich pań może mieć podłoże biologiczne.

Eksperci ustalili, że preferencje kobiet, które ukończyły już 40 lat i zaczynają spoglądać w kierunku młodszych o 10-20 lat mężczyzn, nie są związane wyłącznie z ich kaprysami czy pożądaniem. Według specjalistów, relacje seksualne nawiązywane przez kobiety w średnim wieku ze znacznie młodszymi partnerami, mogą posiadać uzasadnienie naukowe. Skłonności tych pań związane są z płodnością. Bliska relacja pomiędzy kobietą, dla której młodość staje się powoli wspomnieniem oraz dużo młodszego mężczyzny daje po prostu dużo większą nadzieję na to, że uda się jej zajść w ciążę.

Do takich zaskakujących wniosków udało się dojść po przeprowadzeniu badań wśród 631 kobiet po 40. roku życia, które przeszły w sumie 904 cykle zapłodnienia pozaustrojowego. Wyniki analizy pozwoliły stwierdzić, że wiek partnera był jednym z kluczowych czynników, które decydowały o tym, czy procedura kończyła się sukcesem. To, czy próba zapłodnienia metodą in vitro kończyła się powodzeniem, zależało w znacznej mierze od wieku dawcy nasienia. Szanse na zajście w ciążę gwałtownie malały, gdy miał on średnio 43 lata. Tym samym okazało się, że jakość spermy u mężczyzn ulega pogorszeniu znacznie szybciej, niż sądzono do tej pory. Lekarze uważali dotychczas, że sytuacja taka ma miejsce u mężczyzn powyżej 50. roku życia.

d433le1

Co interesujące, naukowy stwierdzili, że dokładnie ten sam mechanizm może funkcjonować w przypadku starszych mężczyzn, którzy wybierają sobie młode partnerki. Tak samo jak w przypadku młodych kobiet sperma pochodząca od młodszego dawcy może "korygować" nieprawidłowości w komórce jajowej u kobiety w średnim wieku, komórka jajowa młodej kobiety ma takie same właściwości i może neutralizować nieprawidłowości w nasieniu mężczyzny.

- Sądzimy, że u młodych kobiet komórki jajowe mają cechy, które pozwalają im naprawiać jakiekolwiek defekty w materiale genetycznym spermy. Ale, gdy kobieta kończy 40 lat, przestaje to działać - powiedział cytowany przez dziennik "The Daily Telegraph" dr Michael Dahan z Uniwersyetu McGill w Montrealu, gdzie prowadzone były badania. - Zabawną rzeczą jest fakt, że tak naprawdę otrzymujemy tu biologiczny argument dla fenomenu kuguara (popularne w niektórych kręgach określenie kobiety w średnim wieku, która spotyka się z młodszymi mężczyznami - od red.). To, co wprawiło nas w zdumienie to stosunkowo młody średni wiek mężczyzn, w którym ich nasienie traci na jakości.

Najnowsze badania przeprowadzone na kanadyjskiej uczelni różnią się nieco od wcześniejszych ustaleń naukowców. Wcześniej w tym roku eksperci z Centrum Leczenia Bezpłodności w Newcastle ujawnili, że sperma pochodząca od starszych mężczyzn daje większą szansę na to, że dojdzie do zapłodnienia. Stwierdzili oni, że kobietom łatwiej było zajść w ciążę, gdy nasienie pochodziło od mężczyzny w średnim wieku - 40 lat i więcej, niż wtedy, gdy dawca był młodszy. Ustalenia ich kanadyjskich kolegów wykazały coś zgoła innego.

d433le1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d433le1