Trwa ładowanie...
26-11-2014 10:10

Po tym mężczyźni będą przystojniejsi

Po tym mężczyźni będą przystojniejsiŹródło: 123RF.COM
d26croo
d26croo

Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych skutkuje prawdziwą rewolucją w gospodarce hormonalnej organizmu kobiety. Jak się okazuje, znana od lat 60. tabletka ma również dość znaczący wpływ na kobiecą psychikę oraz postrzeganie męskiej atrakcyjności.

"Pigułkowy" filtr jest do tego stopnia silny, że panie, które zrezygnowały z antykoncepcji hormonalnej mogą nagle uznać swoich partnerów za... szkaradztwa. Czasami dzieje się zupełnie na odwrót i postrzegany jako dość przystojny mąż staje się w damskich oczach bogiem miłości. Jak to działa?

Zespół amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Stanowego Florydy przeanalizował dane dotyczące 118 heteroseksualnych par: w 48 przypadkach okres badań wyniósł 4 lata, a w pozostałych rok. Problem badawczy był jasny: czy i jak zmienia się postrzeganie atrakcyjności męża oczami kobiet, które przyjmują, a następnie odstawiają antykoncepcję hormonalną.

Okazało się, że panie, które stosowały pigułki w okresie narzeczeństwa, a po ślubie zdecydowały się odstawić hormony, niejako "budzą się z ręką w nocniku": ich druga połówka wydaje im się mniej atrakcyjna fizycznie niż było to przed ślubem, a same panie odnotowują spadek satysfakcji z pożycia małżeńskiego (w tym seksualnego). Podobnej tendencji nie zauważono u pań, które kontynuowały stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

d26croo

Powyższa zależność nie sprawdzała się jednak we wszystkich badanych przypadkach, ale dotyczyła jedynie par, w których obiektywna atrakcyjność fizyczna mężczyzny była przeciętna. W sytuacji, gdy małżonek był przystojniakiem, odstawienie pigułek antykoncepcyjnych przez kobietę nie tylko nie obniżało jego atrakcyjności w jej oczach, ale wręcz windowało ją w górę.

Dlaczego tak się dzieje? Uczeni biorą pod uwagę dwa wytłumaczenia: podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej kobiety albo mają mniejszą zdolność oceny atrakcyjności męskiego "obiektu", albo jego fizyczna atrakcyjność schodzi na dalszy plan. I vice versa: kobiety, które nie faszerują się hormonami, bardziej zwracają uwagę na męską urodę i potrafią krytyczniej ją ocenić. Przykłady? W toku wcześniejszych badań zauważono, że w okresie owulacji kobiety mają tendencję faworyzowania panów o bardziej męskim wyglądzie. Prawdopodobnie wynika to z tego, że "męskość" gwarantuje dobre geny, a w konsekwencji zdrowe potomstwo.

Uczeni podkreślają, że pełniejsze poznanie zjawiska wymaga przebadania większej liczby osób. Zwracają również uwagę, że subiektywne poczucie szczęścia małżeńskiego i satysfakcji ze wspólnego życia nie zależy jedynie od postrzegania atrakcyjności partnera, ale jest zjawiskiem bardzo złożonym, na które wpływa wiele innych czynników.

Zobacz także:

d26croo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26croo