Trwa ładowanie...
17-04-2015 10:17

Myślisz, że jesteś już stary? Specjaliści mają dla ciebie dobrą wiadomość

Myślisz, że jesteś już stary? Specjaliści mają dla ciebie dobrą wiadomośćŹródło: fot.fotolia
d4409lh
d4409lh

Starzenie się to chyba jedno z najboleśniejszych doświadczeń w naszym życiu. Latka lecą, a młodość szybko odchodzi w niebyt. Ale czy rzeczywiście? Naukowcy ogłosili właśnie, kto może się uważać się za osobę w średnim wieku, a kto jest już stary. I trzeba przyznać, że są to naprawdę dobre wieści.

Gdy byliśmy dziećmi, przekroczenie bariery 20 lat wydawało nam się czymś odległym i nieprawdopodobnym, pokolenie 30-latków postrzegało się jako ludzi starych, nie mówiąc już o ludziach znajdujących się na dalszych etapach swojej egzystencji. Potem, kiedy sami osiągamy te lata, zaczynamy się zastanawiać, kiedy kończy się młodość, a kiedy zaczyna się wiek średni, a potem starość. Wiele osób ma z tym problem. Przekraczanie kolejnych barier wiekowych wprowadza bowiem wielu z nas w nastrój nostalgii za tym, co już było i zadumy nad upływającym czasem. Wielu tłumaczy sobie, że przecież przekroczenie „trzydziestki” to jeszcze nic takiego; po „czterdziestce” wmawiamy sobie, że życie dopiero się rozpoczyna; a zaczynając szóstą dekadę życia, przekonujemy siebie, że osiągnęliśmy dojrzałość. Naukowcy najwyraźniej starają się nam dodać otuchy. Właśnie ogłosili, kiedy kończy się młodość, a kiedy zaczyna się wiek średni, a potem starość. Wiele osób może chyba odetchnąć z ulgą.

Człowiek ma tyle lat, na ile się czuje – brzmi popularne powiedzonko, które wiele osób traktuje niczym pocieszenie, dlatego wielu traktuje je z dystansem. Zwykle ma nas po prostu przekonać, że nie jesteśmy jeszcze tacy starzy. Nieco bardziej radosna informacja płynie właśnie ze środowisk naukowców. Ogłosili oni, że okres nazywany popularnie wiekiem średnim zaczyna się ok. 60. roku życia, a starość zaczyna się ok. „siedemdziesiątki”. W jaki sposób do tego doszli? Po prostu uwzględniając średnią oczekiwaną długość życia. Ich zdaniem, właśnie na podstawie lat życia, jakie nam pozostały, powinno się obliczać, czy ktoś jest już stary. Starość następuje dopiero wtedy, gdy do śmierci pozostało ok. 10-15 lat życia.

- To, o czym myślimy jako o wieku starczym, zmieniło się na przestrzeni czasu i to musi nadal ulegać zmianie w przyszłości, a to za sprawą tego, że ludzie żyją coraz dłużej i zdrowiej – powiedział cytowany przez dziennik „Daily Mail” dr Siergiej Szerbow z Międzynarodowego Instytutu Analiz Systemów Stosowanych w Austrii, który brał udział w badaniach. - O tym, kto ma dziś 60 lat, powiedziałbym, że jest w średnim wieku. Tymczasem 200 lat temu ktoś taki byłby bardzo starą osobą.

d4409lh

Stosując to kryterium naukowcy wyliczyli, że w krajach wysoko rozwiniętych, starość zaczyna się dopiero ok. 70. roku życia. Dokładne określenie tej granicy zależy od konkretnego kraju oraz płci. W postulowanym przez naukowców sposobie określania starości, ten etap życia będzie się zaczynał później w przypadku kobiet, których średnia oczekiwana długość życia jest wyższa.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, w Polsce starość zaczyna się nieco wcześniej - ok. 67. roku życia. Średnia oczekiwana długość życia, przy uwzględnieniu przedstawicieli obu płci, wynosi bowiem 77 lat. Nieco gorzej sprawy się mają, gdy wskaźnik ten rozbijemy na płcie. W takiej sytuacji panowie mogą mówić o tym, że są już starzy po ukończeniu 63. roku życia (średnia długość życia wynosi dla mężczyzn w Polsce 73 lata), a kobiety dopiero jak skończą 71 lat (dożywają średnio 81 lat).

Na tle Europy Zachodniej w Polsce zostało jeszcze sporo do zrobienia, bo Niemcy osiągają starość dopiero po ukończeniu 71. roku życia, Francuzi w wieku 72 lat, a Włosi jeszcze rok później. Ale i tak w najlepszej sytuacji znajdują się oczywiście mieszkańcy Japonii, którzy starość zaczynają w okolicach 74. roku życia.

Stosując się do zaleceń naukowców trzeba zwrócić uwagę, że także granica osiągnięcia wieku średniego uległa przesunięciu. Według ekspertów, o ludziach, którzy mają ok. 60 lat na karku, należy wypowiadać się właśnie jak o osobach w średnim wieku, a 50-latkowie to po prostu ludzie młodzi.

d4409lh

Według Siergieja Szerbowa, osiągnięcie to było możliwe dzięki ciągłemu poprawianiu się jakości służby zdrowia, warunków sanitarnych, lepszej diecie i przywiązywaniu coraz większej wagi do czynnego wypoczynku.

Trzeba przyznać, że to wszystko na pierwszy rzut oka brzmi bardzo krzepiąco. Móc być nadal młodzianem po „pięćdziesiątce”? Wszyscy powinniśmy się cieszyć. Ale internauci z niektórych europejskich krajów już węszą spisek i twierdzą, że kolejne tego typu rewelacje to tylko szykowanie gruntu pod próby wydłużenia wieku emerytalnego przez polityków.

RC/dm,facet.wp.pl

Polecamy również

d4409lh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4409lh