Trwa ładowanie...
24-04-2015 12:57

Nie pracuje, bo jest otyła. Dostaje ogromny zasiłek od państwa

Nie pracuje, bo jest otyła. Dostaje ogromny zasiłek od państwaŹródło: Facebook/Rochelle Coulson
d3cp5ix
d3cp5ix

Twierdzi, że nie może pracować. I – jak zauważa wiele osób – z takim podejściem prawdopodobnie nigdy nie będzie w stanie podjąć uczciwej pracy. Rochelle Coulson waży ponad 200 kilogramów. Nie musi jednak o nic się martwić, bo dostaje od państwa równowartość ponad 100 tysięcy zł zasiłku rocznie.

Ta historia mocno zdenerwowała Brytyjczyków, którzy każdego dnia muszą wstawać do pracy, by zarabiać na życie i spłatę kredytów. Według poirytowanych mieszkańców Wysp, to kolejny przypadek pokazujący, że tamtejsze państwo wspiera socjalnie ludzi, którzy kombinują na prawo i lewo, byle tylko nic nie robić, zamiast ulżyć tym, którzy uczciwie pracują.

Nie chce się jej pracować, a może nie może pracować? Oto pytanie, na które wiele osób próbuje znaleźć odpowiedź po publikacjach, jakie pojawiły się w brytyjskiej prasie. Część z nich skłania się ku opinii, że przykład 21-latki to dowód na złe funkcjonowanie systemu socjalnego. Rochelle Coulson nie ukrywa, że lubi dobrze zjeść. Waży już ponad 200 kg. Młoda kobieta nie musi się jednak specjalnie martwić o brak zatrudnienia. Panujące na Wyspach zasady wypłaty zasiłków powodują, że udaje się jej zarobić więcej pieniędzy niż wielu osobom, które każdego dnia muszą wstawać do pracy. Jak zauważa „Daily Mirror”, 18 tysięcy funtów rocznych wypłat (ok. 100 tysięcy złotych), to więcej niż zarabiają pielęgniarki. Pieniądze, jakie dostaje, stanowią odpowiednik wynoszącego 22 tysiące funtów rocznego wynagrodzenia podlegającego opodatkowaniu.

Rochelle Coulson stara się tłumaczyć, że jej obecny stan to nie do końca jej wina. U Brytyjki przed laty zdiagnozowano zespół bezdechu śródsennego. Jednym ze schorzeń, które może towarzyszyć zaburzeniu, jest otyłość. Ona sama przyznaje jednak, że nie odejmuje sobie od ust. W ciągu dnia potrafi pochłonąć nawet 10 paczek chrupek. Coraz większa tusza powoduje, że trudno jest się jej poruszać. Kobieta podkreśla również, że choć może nawet chciałaby pracować, to nie jest to możliwe, bo stanowiłaby zbyt duże zagrożenie dla otoczenia. Zespół bezdechu śródsennego powoduje bowiem, że Rochelle zasypia bezwiednie w różnych sytuacjach w ciągu dnia.

d3cp5ix

Mieszkanka New Milton w hrabstwie Hampshire twierdzi, że zawsze miała kłopoty z wagą. Całkowicie straciła nad tym kontrolę po przeprowadzce cztery lata temu. Jak tłumaczy, brak pracy wpędził ją w depresję. Zaczęła jeść więcej, a waga nie pozostawała obojętna na jej nawyki żywieniowe. Wielu komentatorów zauważa, że to wygodne dla niej wymówki. W rzeczywistości kobieta wielokrotnie otrzymywała już propozycje pomocy, ale za każdym razem starała się wykręcić lub wprost odmawiała.

Kiedy lekarze chcieli pomóc Coulson w pozbyciu się nadprogramowych kilogramów, ona zażądała dietetyka, który układałby jej jadłospis i cały czas pilnował, czy przestrzega zasad. Kiedy zaproponowano jej ćwiczenia na siłowni, umożliwiając skorzystanie z dużej bonifikaty, stwierdziła, że nie będzie ćwiczyć, bo wiązałoby się to dla niej ze zbyt dużym bólem. Kobieta nie korzysta też z terapii, która zalecana jest osobom z zespołem bezdechu śródsennego.

- Czuję, że można zrobić więcej, by mi pomóc i że NHS (system służby zdrowia w Wielkiej Brytanii) mogłoby to zrobić lepiej – wyjaśnia 21-latka. - Nie zrobili jednak wystarczająco dużo, by wesprzeć mnie w stawieniu czoła mojej wadze.

Postawa kobiety spotkała się z miażdżącą krytyką ze strony różnych organizacji. Działająca w Wielkiej Brytanii grupa TaxPayers' Alliance, która prowadzi kampanię na rzecz obniżenia podatków, twierdzi, że państwo w takich sytuacjach pokazuje swoją nieudolność, a system wypłat zasiłków premiuje podobne zachowania. Kobieta się broni. Powiedziała, że nie powinno się jej oceniać po wyglądzie.

d3cp5ix

Jak wyjaśnił serwis Polish Express, na pokaźne wypłaty, jakie dostaje od państwa Coulson, składają się: Personal Independence Payment (pomoc finansowa dla przewlekle chorych), Employment and Support Benefit (zasiłek dla osób chorych i bezrobotnych) oraz dodatek mieszkaniowy.

RC/dm,facet.wp.pl

Polecamy również:

d3cp5ix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cp5ix