Trwa ładowanie...
Patrycja Gruszecka
02-01-2017 14:21

Ketoza – dieta, która działa cuda

Dieta ketogeniczna generuje wiele kontrowersji, w Internecie odnaleźć można sporo zażartych dyskusji na temat jej negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie. Powielany jest mit, głoszący, że ketoza to duża podaż białka oraz tłuszczu, przy całkowitej eliminacji węglowodanów. Teorie takie odnajdziemy na wielu forach. Prawdą jest natomiast, że dieta polega na bardzo spożywaniu największej ilości tłuszczów, średniej ilości białka oraz bardzo niskiej podaży węglowodanów. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować węglowodanów z diety. Chodzi o ich ograniczenie do minimum. Niektórzy określają tę dietę, jako pierwotny sposób odżywiania człowieka. Twierdzi się, że w czasach pierwotnych ludzie nie jadali roślin, podstawą ich pożywienia były natomiast tłuste mięsa.

Ketoza – dieta, która działa cudaŹródło: 123RF.COM
drlct3n
drlct3n

Dieta ketogeniczna – proporcje makroskładników

Opisywaną dietę wyróżnia dość niestandardowe podejście do ilości makroskładników zawartych w spożywanych posiłkach. Tłuszcze stanowią 75%, białko 20%, węglowodany jedynie 5%. Ketozę początkowo stosowano jako dietę wspomagającą walkę z epilepsją, znana jest już od 1920 roku. Odżywianie się według wytycznych diety ketogenicznej powoduje, że w organizmie zachodzą zmiany metaboliczne. Co to oznacza w praktyce? Przy „standardowej” diecie spożywane węglowodany przekształcane są przez nasz organizm w glukozę, która służy naszemu ciału podczas utrzymywania optymalnego poziomu energetycznego. Przy zastosowaniu wymienionych wyżej proporcji, organizm nie może już pobierać energii z węglowodanów. Obniżony jest poziom insuliny i cukru we krwi, co skutkuje wygenerowaniem w organizmie nowego sposobu pozyskiwania energii: nasze ciało „przerzuca się” na spalanie z tłuszczów.

Efekty stosowania ketozy

Z uwagi na eliminację cukrów prostych dieta ketogeniczna może nieść pomoc w profilaktyce wielu chorób, między innymi poprzez niwelowanie nadmiernej ilości grzybów Candida. Niektórzy wykorzystują ketozę jako profilaktykę nowotworów, ponieważ udowodniono, iż nadmiar cukru w diecie wpływa na ich rozwój. Osoby praktykujące tę dietę twierdzą, że znacznie wzrasta wydajność mózgu, zwiększa się koncentracja oraz maleje uczucie zmęczenia. Ketoza wspomaga walkę ze stanami zapalnymi w organizmie, które są przyczyną wielu chorób. Udowodniono jej skuteczność we wspomaganiu walki z następującymi chorobami: autyzm, ADHD, Alzheimer oraz stwardnienie rozsiane.

Ketoza a wygląd zewnętrzny

Osoby stosujące Ketozę zauważają radykalny spadek tkanki tłuszczowej oraz przyrost tkanki mięśniowej. Będzie więc idealna zarówno dla osób chcących się odchudzić, jak i pragnących „wyrzeźbić” swoje ciało. Osoby ją praktykujące zauważają także poprawę wyglądu skóry, włosów oraz zębów. Należy jednak pamiętać, że jak każda dieta, wymaga konsekwencji oraz odpowiedniego przygotowania. Przed jej zastosowaniem należy udać się do lekarza oraz dietetyka, aby sprawdzić obecny stan zdrowia oraz ułożyć odpowiedni jadłospis. Niektóre choroby wykluczają bowiem zastosowanie Ketozy.

drlct3n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drlct3n