Kobiety tego zazdroszczą i... "ślepną"
08.05.2012 | aktual.: 08.05.2012 15:39
W miejscu pracy kobiety są bardziej zazdrosne o pozycję i wygląd swoich koleżanek - sugerują naukowcy.
Niezdrowa rywalizacja częściej dotyczy pań. Co było do przewidzenia, kobiety najbardziej zazdroszczą koleżankom atrakcyjności, wpływów i dominacji. Jak uważają naukowcy, w przypadku obojga płci, zazdrość rodzi się głównie w kwestiach związanych z kompetencjami społecznymi.
Jak uważa Rosario Zurriaga z Uniwersytetu w Walencji, rywalizacja w obrębie jednej płci ewolucyjnie podyktowana jest pragnieniem uzyskania i utrzymania dostępu do płci przeciwnej.
Swoje wnioski badacze opierają na analizie kwestionariuszy, które wypełniło po 57 kobiet i mężczyzn. Uczestnicy badań zostali wybrani w ich miejscach pracy. Wszyscy mieli średnio 36 lat i przepracowali w danej firmie 11 lat. Najwięcej badanych osób było zatrudnionych w szkolnictwie, w sektorze administracji oraz w sektorze usług (co piąta osoba).
Naukowcy podzielili odczuwane przez uczestników emocje na zazdrość charakteryzowaną jako poczucie zagrożenia lub straty związanej z obecnością rywala lub rywalki, oraz zawiść, definiowaną tu jako reakcja na sukces odniesiony przez inną osobę, jej umiejętności i cechy, które są przez nas pożądane.
Jak uważają badacze, te czynniki nie były dotychczas analizowane w kontekście zawodowym, choć mogą powodować stres, konflikty i negatywnie wpłynąć na zatrudnione osoby.
A zazdrość bywa groźna. Ba, potrafi oślepiać. Tak przynajmniej wynika z badań amerykańskich naukowców. W ich teście, zazdrosne o partnerów kobiety nie dostrzegały na ekranie komputera obrazów, które miały za zadanie wyłapać.
Psychologowie z Uniwersytetu Stanu Delaware - Steven Most i Jean-Philippe Laurenceau prowadzili badania wśród heteroseksualnych par. Partnerzy byli sadzani dość blisko siebie, ale przy innych komputerach. Kobiety miały za zadanie wychwytywać krajobrazy wśród szybko zmieniających się zdjęć, próbując zarazem ignorować sporadycznie ukazujące się nieprzyjemne (np. makabryczne czy przerażające) sceny lub rysunki.
W tym samym czasie partnerów pań poproszono o ocenę krajobrazów, które pojawiały się na ekranie ich komputerów. W pewnym momencie doświadczenia psycholog oznajmiał, że mężczyzna będzie teraz oceniał atrakcyjność innych kobiet na zdjęciach. Na koniec wszystkie uczestniczki testu pytano o to, jak się czuły, gdy ich partner przyglądał się innym kobietom.
Okazało się, że im większą zazdrość odczuwała partnerka, tym bardziej rozpraszały ją nieprzyjemne widoki i nie była w stanie dostrzec krajobrazów na ekranie monitora. Takie "zaślepienie" zazdrością pojawiało się dopiero wówczas, gdy partner oceniał atrakcyjność innych kobiet.
(PAP), mow /PFi