Kolka nerkowa - jak radzić sobie z bólem?
Kolka nerkowa bywa dla wielu pacjentów pierwszym objawem kamicy moczowej. Do jej ataku dochodzi, kiedy kamień zatrzymuje prawidłowy przepływ moczu przez moczowód. To ostry ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący ku dołowi biodrowemu, spojeniu łonowemu, narządom płciowym, czasami do pachwiny lub nawet uda. Bólowi, który przychodzi falami, często towarzyszą nudności, wymioty, obecność krwi w moczu, która powoduje jego czerwonawe zabarwienie, parcie na mocz połączone z trudnościami i bólem przy jego oddawaniu.
14.01.2015 | aktual.: 20.01.2015 09:52
Jeśli takie objawy wystąpiły po raz pierwszy, albo gdy towarzyszą im gorączka, dreszcze, osłabienie, należy się koniecznie udać do lekarza, który oceni, czy nie doszło do zakażenia układu moczowego z zajęciem miąższu nerek.
Zresztą z takim bólem trudno sobie poradzić samemu. Kobiety, które przeszły atak kolki nerkowej porównują go do bólów odczuwanych przy porodzie, mężczyźni określają jako trudny do wytrzymania.
W celu złagodzenia bólu najczęściej pacjentowi podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) w postaci doustnych tabletek lub czopków doodbytniczych. Czasami konieczne są jeszcze silniejsze leki przeciwbólowe - opioidy, które przeważnie są podawane dożylnie.
Zlokalizowanie położenia kamienia i określenie jego wielkości dzięki badaniu ultrasonografii (USG), prześwietleniu (RTG) jamy brzusznej albo tomografii komputerowej (TK) pomoże lekarzowi w wyborze odpowiedniej metody leczenia. W przypadku mniejszych kamieni najczęściej wystarcza leczenie zachowawcze, które umożliwi ich samodzielne wydalenie lub - w wypadku kamieni z kwasu moczowego - rozpuszczenie. Obecność większych kamieni przeważnie oznacza konieczność leczenia zabiegowego.
Kolka nerkowa w przebiegu kamicy u wielu osób ma tendencję do nawrotów. Pacjenci, u których już uprzednio rozpoznano kamicę nerkową i u których typowe dolegliwości ustępowały w ciągu kilku dni po wydaleniu niewielkiego kamienia, niecierpiący na inne choroby, mogą podjąć leczenie kolki samodzielnie (do tej grupy nie należą jednak z całą pewnością dzieci i kobiety w ciąży - w ich wypadku próby samodzielnego leczenia objawów kolki są przeciwwskazane).
W celu uśmierzenia bólu chorzy powinni przyjmować zlecone przez lekarza leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Chcąc przyspieszyć wydalenie złogu, należy pić duże ilości płynów (3-4 litry dziennie). Łagodne, umiarkowane ciepło w niektórych przypadkach działa rozkurczowo, a więc warto wypróbować termofor położony w okolicę nerki lub ciepłą kąpiel.
Pomocne w wydaleniu złogu mogą być też dostępne w aptekach złożone preparaty ziołowe (pasty, tabletki, kapsułki), które zawierają składniki o działaniu moczopędnym (kłącze perzu, liść brzozy, korzeń pietruszki, ziele nawłoci, ziele skrzypu, korzeń lubczyku, ziele rdestu ptasiego, łuski cebuli) i przeciwzapalnym (np. liść brzozy, nasiona kozieradki)
.
Dr n. med. Ryszard Hanecki