Trwa ładowanie...

Mobilność na wakacjach. Zostaw samochód w hotelu

Jadąc gdzieś na wakacje ciężko zrezygnować z samochodu, ale kiedy już dotrzecie na miejsce, to możecie wybrać lepszy sposób na zwiedzanie miasta, które wybraliście. Obecnie na rynku jest wiele rozwiązań, które pozwalają na sprawne poruszanie się i jednocześnie można je łatwo zmieścić do bagażnika większego auta lub do kampera.

Hulajnoga elektryczna to wygodny i szybki środek transportu Hulajnoga elektryczna to wygodny i szybki środek transportu Źródło: Pixabay
d2ccpcl
d2ccpcl

Hulajnoga elektryczna

Hulajnogi elektryczne stały się popularnym środkiem transportu i choć ustawodawcy różnych krajów postanowili temat uporządkować, to stało się to bez strat dla użytkowników. Obecnie na terenie Unii Europejskiej sprzedawane hulajnogi mogą rozpędzać się maksymalnie do 25 km/h, ale nie wprowadzono ograniczeń dotyczących samej mocy silników. To dobre i ważne, ponieważ im mocniejszy silnik, tym lepsza będzie dynamika jazdy oraz więcej rzeczy można zabrać na "pokład".

Żeby przemieszczanie było przyjemniejsze i bezpieczniejsze, warto postawić na hulajnogę z amortyzacją oraz dwoma hamulcami tarczowymi, które zapewniają lepszą modulację niż miniaturowe bębny. Ważna jest też średnica kół i tu wybierzcie coś z przedziału od 8,5 do 10 cali. To dobry kompromis pomiędzy zwrotnością i przyspieszeniem. Większe koła będą lepiej pochłaniać drgania.

Producenci stosują też różne tryby jazdy i zazwyczaj są nimi ekologiczny, sportowy i standardowy. W droższych hulajnogach znajdziecie również systemy odzyskiwania energii, które pozwolą przejechać większy dystans bez ładowania. Skoro o ładowaniu mowa, to oczywiście nie należy zapominać o wybraniu odpowiedniego stosunku zasięgu do czasu uzupełniania baterii.

d2ccpcl

Podróż do przeszłości

Rowery typu składak kiedyś królowały na podwórkach, a teraz już nieco odeszły w zapomnienie. Jest to jednak wygodna forma transportu, ponieważ taki sprzęt można łatwo złożyć i zabrać ze sobą w podróż. Ich cechy charakterystyczne to zrelaksowana pozycja, miejsce na bagaż, niewielkie koła, stalowa rama i brak przełożeń. Rowery składane występują też w wersji ze wspomaganiem elektrycznym. Ze względu na swój rozmiar będzie to jednak rozwiązanie, na które skuszą się raczej posiadacze kamperów i osoby podróżujące z przyczepą kempingową. W najdroższych modelach spotkacie się z zasięgiem nawet do 60 km. Ramy są tutaj wykonane z aluminium, żeby zapewnić lekkość i trwałość konstrukcji.

Prawie jak surfing

Nieco mniej oczywistym, ale bardzo wygodnym środkiem transportu jest longboard. Różni się on od deskorolki długością i sposobem rozstawu osi. Najlepiej wybrać model z miękkimi kółkami i "deckiem" w kształcie łezki. Długość należy dobierać do wzrostu i wagi pamiętając, że lepiej kupić za długą deskę niż zbyt krótką. Długie longboardy będą stabilne, a krótkie - bardziej nerwowe, ale w odpowiednich rękach także niesamowicie zwrotne. Rozpoczęcie przygody jest dość proste. Najpierw warto potrenować na sucho, a więc wybrać się z deską w całkowicie płaskie miejsce i poćwiczyć równowagę oraz uginanie nóg w kolanach. Przednia noga powinna być ułożona ukośnie do kierunku jazdy i nad osią kół. Stopy powinny być na szerokości barków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ccpcl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2ccpcl