MilitariaNajpotężniejszy okręt w Europie

Najpotężniejszy okręt w Europie

Najpotężniejszy okręt w Europie

27.05.2014 | aktual.: 27.12.2016 15:10

Ochroni nas przed Rosją?

Rosjanie mają tendencję, by nawet modernizację starych sowieckich myśliwców przedstawiać jako debiut nowej śmiercionośnej broni, która rzuci na kolana cały świat.

Owoce pracy amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego są z kolei najczęściej przedstawiane jako "supernowoczesny" i "hiperfurustyczny" sprzęt żołnierza przyszłości rodem z najśmielszych filmów sci-fi.

Na tym tle wejście do służby nowego brytyjskiego okrętu podwodnego prezentuje się skromnie i elegancko. To jednak tylko pozory - Royal Navy ma się czym pochwalić!

1 / 4

Trzeci z siedmiu

Obraz
© BEA Systems

W stoczni w Barrow-in-Furness zwodowano trzeci z brytyjskich okrętów podwodnych o napędzie atomowym klasy Astute. Jednostka otrzymała wdzięczne imię "Artful" (ang. pomysłowy, zmyślny).

Wcześniejsze dwa egzemplarze noszą nazwy "Astute" (ang. przebiegły) i "Ambush" (ang. zasadzka), a zatem brytyjska marynarka trzyma się zasady początkowej litery A.

Poprzednicy "Artful" weszli na służbę kolejno w 2010 i 2013 roku. Docelowo w Royal Navy ma być siedem jednostek tego typu i będą nosić nazwy "Audacious", "Anson", "Agamemnon" i "Ajax". Koszt najnowszego okrętu wyniósł ponad miliard funtów.

2 / 4

Niewidzialne "delfiniątko"

Obraz
© BEA Systems

Mimo że "Artful" nie aspiruje do bicia rekordów pod względem wymiarów, przedstawia się imponująco (w szczególności w suchym doku). Ma 97 metrów długości, a jego wyporność przekracza 7 000 ton, co czyni go tym samym największą jednostką podwodną na służbie Royal Navy.

Od rozmiarów ważniejsze są jednak inne cechy: "Artful" wyposażony jest w "płaszcz" typu stealth, co czyni go niewidzialnym i niesłyszalnym dla innych okrętów - jednostka o długości trzech wielorybów płynie równie cicho jak niewielki delfin, a przy tym jest bardzo "dalekowzroczna".

Dzięki superczułym sonarom okręt jest w stanie wykryć jednostki morskie oddalone nawet o 3 000 mil morskich.

3 / 4

Groźny dla wszystkich

Obraz
© BEA Systems

Prace nad okrętami podwodnymi klasy Astute rozpoczęto jeszcze w latach 80. ubiegłego wiek. Początkowo miały to być okręty służące do zwalczania innych jednostek podwodnych.

W ramach kolejnych etapów prac plany te uległy jednak zmianie i "Astute", "Ambush" oraz najnowszy "Artful" to prawdziwi multiklasowcy, przystosowani do zwalczania jednostek morskich, a także atakowania celów naziemnych.

Na podstawowe uzbrojenie składają się brytyjskie ciężkie torpedy Spearfish o masie prawie 2 ton i zasięgu rzędu 20-50 kilometrów wyspecjalizowane w zwalczaniu okrętów podwodnych i nawodnych.

Dodatkowo jednostki klasy Astute są wyposażone w amerykańskie pociski manewrujące Tomahawk przystosowane również do zwalczania celów naziemnych. Ich zasięg w zależności od wersji może przekraczać nawet 2 000 kilometrów.

4 / 4

Samowystarczalny długodystansowiec

Obraz
© BEA Systems

"Artful" jest w stanie opłynąć świat, nawet nie wynurzając się na powierzchnię i nie uzupełniając zapasów. Jest to możliwe dzięki własnym generatorom tlenu oraz wody pitnej, którą wytwarza z wody morskiej.

Jednostka jako pierwsza wśród okrętów klasy Astute ma dysponować specjalnym zintegrowanym system komputerowym Common Combat System odpowiedzialnym za działania bojowe. Pierwsze morskie testy są planowane na rok 2015.

Przypomnijmy tylko, że jednym z producentów okrętu jest firma BEA Systems, która współpracuje z Polskim Holdingiem Obronnym, nad projektem nowoczesnego polskiego czołgu PL-01.

KP/PFi, facet.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (495)