Narkotyki - strefa zakazana
07.05.2007 | aktual.: 08.05.2007 12:32
Podobno używki są dla normalnych ludzi, ale z całą pewnością nie wszystkie. Pewne z nich powinny być odstawione na wysoka półkę, aby po nie, nie sięgać. Jak świat światem, tak rolna różnych środków dopingujących była taka sama. Środki odurzające, które zmieniają świadomość, od lat towarzyszyły człowiekowi.
Niegdyś były używane przez naszych przodków do uśmierzania bólu. Szybko się jednak zreflektowano, że ich zastosowanie jest nieco szersze. Pierwsze środki halucynogenne były oparte na darach natury. W ich skład wchodziły najczęściej korzenie, liście, nasiona, a nawet owoce specjalnych roślin. Bardzo szybko odkryto także „nadzwyczajną” moc grzybów. Niektóre z nich zawierają substancje psychoaktywne powodujące doznania narkotyczne.
Chociaż na początku wszystkie zabiegi związane z tym tematem, miały zbożny cel - pomoc człowiekowi, to jednak wykorzystano je, do nieetycznych zabaw. Z biegiem czasu zmieniała się receptura i sposób zażywania takich rzeczy. Chociaż było wiele przypadków śmiertelnych, to i tak nie zaprzestano ich produkcji. U początku tego zagadnienia, do robienia mikstur byli oddelegowani specjalni ludzie. Dzisiaj każdy może zmajstrować taki specyfik, bez większego problemu. Trzeba jednak uważać, ponieważ może być mnóstwo efektów ubocznych - i lepiej tego nie robić.
W dzisiejszych czasach także wiele osób ucieka się do takiego rodzaju przyjemności. Może jest to spowodowane brakiem pewności siebie, towarzystwem lub problemami. Jest wiele czynników, które potrafią skłonić do np. zapalenia trawki młodego człowieka.
A co z narkotykami?
Niestety dla niektórych taka zabawa, wydaje się być dziecinadą i stosują mocniejsze środki, które nie koniecznie są podobne do wytworów naszych przodków. Powszechnie znane jako narkotyki, są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Jedne z nich uzależniają po kilkukrotnym spożyciu, a inne za pierwszym razem. Do tych ostatnich z całą pewnością należą kokaina i morfina. Szczególnie, to właśnie kokaina jest wykorzystywana do niecnych celów. Kobieta, która zażyje chociaż jedną „kreskę” po kilku sekundach jest zdolna do wszystkiego, a przynajmniej jej bariery znacznie maleją. Faceci są raczej bardziej odporni na działanie środka, ale nie w znacznym stopniu.
Jeśli kobieta znajdzie się w nieodpowiednim towarzystwie – jej impreza nie skończy się ciekawie. Niektórzy twierdzą, że jest to zabawa dla bogatych dzieciaków, ponieważ za gram białego proszku należy zapłacić 180zł. Nie brakuje jednak chętnych do spróbowania „białej śmierci”...
Najdziwniejsze jest to, że niektóre „używki” są łatwo dostępne. Gorzej tylko z uzależnieniem, a konkretnie z psychiką, która jest podatna na takie rzeczy. Jest to narastająca potrzeba psychicznego przyjęcia narkotyku, która przez towarzyszące temu tzw. zjawisko tolerancji( odporność na zażywaną dawkę) nasila się coraz bardziej.
Policja chwali się swoimi statystykami, ale szkoda, że to nie odzwierciedla się w osiedlowych realiach. Jeszcze poważniejszy problem maja Anglicy, Islandczycy i Holendrzy, gdzie narkotyki są sprzedawane lepiej, niż razowe bułeczki. Podatność na takie środki, tkwi tylko i wyłącznie w naszych głowach. Nie mylmy środków które można zakupić w sexshopach z tymi, które doprowadzają człowieka do ruiny.
Substancje, które działają z opóźnieniem na układ nerwowy:
- opium
- morfina
- heroina
Środki oddziałujące na układ nerwowy:
- kokaina
- crack
- amfetamina
Środki, które wywołują zaburzenia układu:
- marihuana, haszysz
- LSD
- Środki wziewne
Czy wiesz jak działają poszczególne środki?:
Marihuana – przekrwione oczy, zwiększony apetyt, nadmierny śmiech, euforia, zaburzenia ruchowe
Haszysz– zaburzenie pamięci, tracenie równowagi
Heroina – charakterystyczne szkliste, czerwone oczy. Zwężone źrenice, katar, uczucie lekkości, brak apetytu
Kokaina – nadmierna gestykulacja, nadpobudliwość, rozszerzone źrenice, skłonności do agresji, niepokój, duża ruchliwość
Amfetamina – zażywana także przez sportowców. Potęguje energię, poczucie siły i pewność siebie. Wzmożona aktywność fizyczna, rozszerzone źrenice, przyspieszenie akcji serca i ciśnienia krwi.
Halucynogeny – efekt halucynacji. Uczucie oszołomienia, niepokój wypowiedzi – problem z wypowiedzią. Panika, lęk, płacz.