Trwa ładowanie...
19-06-2007 13:47

Ponadczasowy ubiór i elegancja

Ponadczasowy ubiór i elegancjaŹródło: Jupiterimages
d15r31d
d15r31d

„Możesz mieć cokolwiek zechcesz, jeśli odpowiednio się do tego ubierzesz.” - Edith Head

Jak wygląda garderoba dżentelmena po pracy, gdy garnitur i krawat lądują w szafie? Co powinien włożyć na siebie mężczyzna w weekend, by czuć się swobodnie i jednocześnie zachować wszelkie zasady dobrego smaku? Odpowiedź jest prosta- smart casual.

Nieformalna elegancja
Określenie smart casual pochodzi z języka angielskiego i jest połączeniem dwóch pozornie przeciwstawnych znaczeń: smart, czyli elegancki oraz casual, czyli zwykły, codzienny. W powszechnym rozumieniu są to zasady ubierania się elegancko, ale w mniej oficjalnych sytuacjach.

To trzecie, bezpieczne rozwiązanie dla dżentelmena w kwestii ubioru: obok formalnego, czyli garnituru i krawata oraz sportowo-plażowego, czyli obuwia sportowego i t-shirtu. Mówiąc krótko: w smart casual ma być wygodnie i elegancko. Po ten rodzaj stroju powinniśmy sięgać po pracy, podczas weekendu i spotkań rodzinnych. W świecie międzynarodowych korporacji smart casual (w wydaniu może trochę bardziej formalnym, nazywanym business casual) widujemy u pracowników w ostatni dzień tygodnia, zwanym Casual Friday. Niedoścignionymi mistrzami tego typu elegancji są mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego.

d15r31d

Zachowują się trochę jak aktorzy teatru „nieformalnego stylu”, którego sceną jest ulica i niezliczone kafejki. Właśnie tam, na ulicach Rzymu, czy Mediolanu, można zaobserwować geniusz estetyczny Włochów wyrażony doborem ubrań, wysokiej jakości tkanin, perfekcyjną grą kolorów. Dominują brązowe skórzane buty, a nieodłącznym towarzyszem elegancji Włochów w wydaniu smart casual jest sweter, który spełnia funkcję szala. Zwykle owijają go wokół szyi lub bioder.

Ważniejszy niż się wydaje
Adresatami dobrego smaku w wydaniu smart casual są rodzina, przyjaciele oraz…. współpracownicy i kontrahenci podczas mniej oficjalnych sytuacji biznesowych. W tym pierwszym przypadku, smart casual to świetne pole do zaprezentowania dobrego smaku wobec najbliższych, którzy w ciągu dnia nie mają możliwości widzieć Cię w garniturze i pod krawatem. Smart casual w życiu zawodowym to znakomita okazja do tego, żeby stworzyć profesjonalny wizerunek w sytuacjach mniej formalnych.

Sztuka kreowania nieformalnej elegancji jest prosta. Smart casual daje jednak więcej możliwości wyboru, pozostawia przestrzeń dla męskiej wyobraźni i fantazji, co w przypadku znajomości reguł jest jego niewątpliwą zaletą.

Co do czego, czyli skompletuj swój Smart Casual:
Buty
Najlepiej skórzane w brązowym kolorze. Sznurowane lub mokasyny. Na mniej formalne okazje: elegant sneakers, czyli eleganckie adidasy, spełniające rolę półbutów.

d15r31d

Spodnie
Wkonwencji smart casual polecam: jeansy, sztruksy i tzw. Chino (z grubej bawełny, najczęściej spotykane w kolorze beżowym lub khaki). Kolory: brązy, beże, zielenie, granaty.

Koszule
W nieformalnej elegancji bardzo dobrze zdają egzamin koszule, które nosisz do pracy w połączeniu z krawatem. Muszą być jednak spełnione dwa warunki: po pierwsze- nie mogą mieć podwójnych mankietów, po drugienależy rozpiąć przynajmniej jeden guzik kołnierzyka. Jedyną dozwoloną koszulą w konwencji smart casual bez rękawów jest koszulka polo, czyli ta z kołnierzykiem.

Swetry i Marynarki
Swetry z wełny owczej, kaszmiru lub bawełniane. Wszelkiego rodzaju marynarki sportowe ze sztruksu, tweed’u lub blazer, tzw. marynarka kapitańska (granatowa, z guzikami w kolorze złotym).

d15r31d

Dodatki
Mile widziane wszelkiego rodzaju apaszki, fulary, paski, okulary przeciwsłoneczne.

Części garderoby, których w smart casual unikamy:
– szorty, podkoszulki bez rękawów, t-shirty,
– białe tenisowe skarpetki (lepiej bez skarpet niż z nimi),
– klapki i sandały,
– krawaty i koszule z podwójnym mankietem na spinki,
– formalne garnitury w czarnych i szarych odcieniach,
– duże logotypy domów mody,
– pasek w czarnym kolorze do brązowych butów, i odwrotnie.

Ogólne zasady ponadczasowego stylu w smart casual:

  1. Jakooeć: kupuj mniej, ale zawsze garderobę z najwyższym znakiem jakooeci. O cenie szybko zapomnisz, o jakooeci nigdy.
  1. Naturalne materiały: bawełna, wełna, jedwab, skóra emanują elegancją i dają przyjemnooeć noszenia (w przeciwieństwie do tkanin syntetycznych)
  1. Odpowiedni rozmiar: nigdy o tym nie zapominaj! Bierz poprawkę, na to, że garderoba niskiej jakooeci może niekontrolowanie się skurczyć lub wyciągnąć.
d15r31d

4.”Understatment”: mniej znaczy więcej, czyli bez przesadnego błyszczenia i obnoszenia się logotypami designerów. Dobry krój i wysokiej klasy materiał nosi się skromnie.

TEKST: MICHAŁ LEOPOLT-KUROPATWIÑSKI

d15r31d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15r31d