Trwa ładowanie...
d1klzms

Powstrzymaj łysienie i zyskaj nowe włosy

d1klzms
d1klzms

Masz problem z wypadającymi włosami? Pamiętaj, człowiek codziennie traci przeciętnie około 100 włosów i jest to naturalny proces, którym nie musisz się niepokoić. Jeśli jednak wypadanie włosów staje się u ciebie widoczne i uciążliwe, powinieneś rozpocząć odpowiednią terapię. Medycyna estetyczna obecnie dysponuje kilkoma skutecznymi metodami leczenia łysienia, które mogą ci pomóc, nawet jeśli sam już dawno straciłeś nadzieję na odzyskanie swoich włosów.

Jak wynika z badań, co trzeci facet pomiędzy 25 a 40 rokiem życia zaobserwował u siebie łysienie o różnym stopniu nasilenia. Natomiast po 50-stce ten problem dotyka już co drugiego mężczyznę. Choć łysy facet to częsty, nieszokujący nikogo widok, to i tak mężczyźnie, który cierpi na to schorzenie, bardzo trudno jest się pogodzić z tym, że z każdym dniem na jego głowie jest coraz mniej włosów.

Dlaczego mężczyźni łysieją?

U mężczyzn wypadanie włosów ma charakterystyczny przebieg. Jest to tzw. łysienie androgenowe, które powstaje powoli, ale za to systematycznie postępuje. Najpierw rozwija się w okolicach skroniowych, gdzie tworzą się tzw. zakola oraz na czubku głowy. Wiek nie ma tutaj większego znaczenia, ponieważ główną przyczyną są uwarunkowania genetyczne, a konkretnie wrażliwość na hormon DHT (dihydrotestosteron). Jest on produkowany przez organizm wszystkich mężczyzn, ale tylko w przypadku niektórych ma niekorzystny wpływ na mieszki włosowe znajdujące się na głowie.

Zmiana trybu życia, tempo pracy i permanentny stres powodują, że coraz więcej mężczyzn zauważa pierwsze oznaki łysienia już przed 30. rokiem życia. Doraźnym antidotum są suplementy diety dostępne w aptekach, ale nie zawsze są one bezpieczne dla organizmu i wystarczająco skuteczne. Zdarza się też, że stosowanie niesprawdzonych preparatów daje efekt zupełnie odwrotny od oczekiwanego. Zdaniem dr Urszuli Brumer z warszawskiej kliniki "Dr Urszula Brumer - Medycyna Urody", nie ma dokładnej granicy, kiedy powinno się zacząć "coś robić" z łysieniem.

d1klzms

- Najlepiej działać, jak tylko pojawią się pierwsze prześwity skórne na głowie. Im szybciej znajdzie się odpowiednią dla siebie kurację i zacznie się ją systematycznie stosować, tym większe szanse na efekty - tłumaczy dr Brumer.

Jak nie gubić włosów?

Jak zatem nie dopuścić do wypadania włosów? Zacznij od zmiany swojego trybu życia. Koniecznie ogranicz stres, ponieważ łysienie jest chorobą psychodermatologiczną. Oznacza to, ze utrata włosów ma wpływ zarówno na wygląd, jak i na zdrowie psychiczne. Łysienie prowadzi do złego samopoczucia i silnego stresu, który z kolei nasila wypadanie włosów - bez eliminacji stresu zapewniasz sobie więc efekt błędnego koła. Poza tym uzupełnij codzienną dietę w produkty bogate w żelazo (zielone warzywa, czerwone mięso), cynk (pestki słonecznika, orzechy) oraz proteiny (drób, jajka). Ogranicz liczbę kosmetyków do stylizacji.

A co, jeśli nawet tego typu profilaktyka na niewiele się zdaje? Wtedy możesz sięgnąć po ostatnią deskę ratunku, jaką są zabiegi medycyny estetycznej. Co ważne, powinieneś się na nie zdecydować nawet jeśli myślisz, że straciłeś włosy bezpowrotnie. Warto uświadomić sobie, że proces wzrostu ludzkiego włosa trwa do sześciu lat. Po tym czasie włos wypada, a mieszek włosowy pozostaje. Po upływie kolejnych trzech miesięcy wyrasta z niego nowy włos. Może wyrosnąć mocny, ale może też być cienki, niemal niewidoczny. Podczas jednego z badań dermatologicznych w Pensylwanii stwierdzono, że badani łysi wcale nie są łysi. Jak to tłumaczyć?

- Czasami wydaje się, że w danym miejscu na głowie nie mamy włosów, a tymczasem są tam cebulki. Wystarczy poddać je stymulacji, by wyrosły nowe, silne włosy - wyjaśnia dr Brumer.

d1klzms

Profesjonalne leczenie łysienia

Jedną z najskuteczniejszych metod stymulacji porostu nowych włosów jest mezoterapia. Zabieg polega na ostrzykiwaniu skóry głowy preparatem w okolicy tzw. "prześwitów". W zależności od rodzaju i stopnia nasilenia problemu (łamliwe, słabe włosy, zakola lub łysienie plackowate), można stosować trzy różne preparaty: od koktajli z peptydami (czyli czynnikami wzrostu), poprzez osocze bogatopłytkowe (bomba odżywczo-regeneracyjna posiadająca silne właściwości stymulujące) po zabiegi z użyciem własnych komórek macierzystych pacjenta.

Mezoterapia z użyciem osocza bogatopłytkowego jest terapią wskazaną zarówno dla osób z łysieniem plackowatym, jak i z włosami wyjątkowo słabymi, wymagającymi wyjątkowo silnego odżywienia. Koncentrat bogatopłytkowy uzyskuje się z własnej krwi pacjenta. Po znieczuleniu miejscowym skóry głowy i pobraniu krwi próżniowo do próbówek, krew zostaje poddana wirowaniu w medycznej wirówce laboratoryjnej. Uzyskane osocze bogatopłytkowe będzie pobudzać cebulki do wytwarzania nowych włosów. Lekarz wciąga preparat do strzykawki i ostrzykuje nim skórę głowy pacjenta. Nie jest to zabieg bezbolesny, ale jednorazowa wizyta trwa zaledwie od 10 do 15 minut. Po jednym dniu nie widać już ukłuć igły i można spokojnie iść do pracy. Na efekt trzeba jednak nieco poczekać, bo proces odrostu nowego włosa trwa 3 miesiące. Najbardziej wskazane jest wykonanie serii 3 zabiegów co 2 miesiące.

Inaczej jest w przypadku mezoterapii z użyciem komórek macierzystych. Jak tłumaczy dr Urszula Brumer, zabieg wykonuje się tylko raz, a efekt jest natychmiastowy.

d1klzms

- Komórki macierzyste pobierane są z krwi pacjenta w specjalnym procesie separacji komórek macierzystych. Jest to bardzo zaawansowana technologicznie metoda, całkowicie sterylna i bardzo bezpieczna. Tak pozyskane komórki macierzyste podawane są autorską metodą pacjentowi w celu wystymulowania komórek skóry i jej przydatków. Myślę, że użycie tej metody najbardziej wskazane jest w przypadku pacjentów z zaawansowaną utratą włosów, w tym łysieniem plackowatym i łysieniem męskim. Zabieg ten jest najbardziej skuteczną dostępną metodą leczenia łysienia.

Bomba odżywcza dla włosów

Mezoterapia działa nie tylko na łysienie. Stosowana jest właściwie w przypadku wszystkich problemów związanych z włosami, takimi jak: słabe, szare, cienkie włosy lub rozdwajające się końcówki. Wstrzykiwane pod skórę specjalnych koktajli zawierających witaminy, aminokwasy i mikroelementy odnawia i regeneruje włosy. Koktajle z peptydami działają odżywczo, stymulując je do wzrostu. W efekcie włosy stają się mocniejsze, zregenerowane, grubsze, gęstsze, bardziej nawilżone i lśniące. Aby rezultat terapii z użyciem koktajli był trwały i widoczny, należy wykonać serię 3-5 zabiegów w odstępach co 2-3 tygodnie. Żadna maska lub odżywka nie jest w stanie dać tak spektakularnych rezultatów.

Jak długo utrzymują się rezultaty mezoterapii? Wszystko zależy od genetyki i od nas samych. Jeśli nie zmienisz swojego trybu życia, nie wyeliminujesz stresu i nie przyjmiesz nowych nawyków żywieniowych, problem łysienia powróci.

Dr Urszula Brumer - lekarz medycyny estetycznej, autorka artykułów prasowych dotyczących medycyny estetycznej, właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi Dr Urszula Brumer Medycyna Urody.

d1klzms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1klzms