Trwa 艂adowanie...
d1tpb82
09-11-2006 10:24

Pracoholicy - bohaterowie czy ofiary pracy

d1tpb82
d1tpb82

Nie ma nic chorobliwego w zaanga偶owanej i intensywnej pracy. Pracoholizm nie mo偶e by膰 rozpoznawany tylko na podstawie stwierdzenia, 偶e kto艣 du偶o pracuje. Uzale偶nienie od pracy to globalna postawa 偶yciowa, kt贸ra poch艂ania na艂ogowcowi czas, energi臋 i uwag臋. Podstawowa r贸偶nica mi臋dzy na艂ogowym a zdrowym (cho膰 intensywnym) wykonywaniem pracy dotyczy stopnia w jakim nadmierna praca uszkadza zdrowie fizyczne i psychiczne, 偶ycie rodzinne i towarzyskie lub osobisty dobrostan.

Praca to oczywi艣cie cz臋艣膰 偶ycia
Zdrowy pracownik po艣wi臋ca pracy ilo艣膰 czasu i uwagi proporcjonaln膮 do innych wa偶nych spraw w jego 偶yciu. Cieszy si臋 sw膮 prac膮, jest produktywny i dobry w tym, co robi. Utrzymuje jednak r贸wnowag臋 mi臋dzy aktywno艣ci膮 zawodow膮 a 偶yciem rodzinnym, czasem wolnym i osobistymi zainteresowaniami. Na艂ogowiec pracy nie potrafi racjonalnie sprawowa膰 kontroli nad sw膮 nadmiern膮 aktywno艣ci膮 zawodow膮 i 偶yje z przekonaniem, 偶e to zewn臋trzne okoliczno艣ci decyduj膮 o tym jak ci臋偶ko musi pracowa膰.

Najwa偶niejsza jest efektywno艣膰
Praca ludzka jest zazwyczaj oceniana z punktu widzenia efektywno艣ci i jako艣ci. Istnieje ju偶 wiele dowod贸w, 偶e na艂ogowcy pracy, mimo cz臋sto zdumiewaj膮cych wynik贸w, jakie osi膮gaj膮 do pewnego momentu, nie s膮 na d艂u偶sza met臋 najlepszymi pracownikami, poniewa偶 wypalaj膮 si臋 wewn臋trznie, staj膮 si臋 mniej tw贸rczy i efektywno艣膰 ich pracy ulega z czasem obni偶eniu. Cz臋艣膰 z nich z czasem zapada na zdrowiu i wymaga pomocy lekarskiej, kt贸ra czasem pojawia si臋 za p贸藕no. Dlatego w ci膮gu ostatniej dekady pracodawcy zacz臋li zwraca膰 uwag臋 na ten typ paradoksalnych problem贸w zwi膮zanych z nadmiern膮 pracowito艣ci膮.

Pracoholizm - ryzyko dla pracodawcy
Stwierdzenie objaw贸w pracoholizmu nie zawsze zatem wywo艂uje zachwyt szefa. W ameryka艅skich o艣rodkach terapeutycznych na pocz膮tku lat dziewi臋膰dziesi膮tych utworzono specjalne programy dla os贸b uzale偶nionych od pracy i koszty uczestnictwa w takich programach nieraz pokrywa pracodawca.

Artyku艂 przygotowany w ramach wsp贸艂pracy z serwisem psychologia.edu.pl

*Wi臋cej w serwisie KOBIETA.WP.plWi臋cej w serwisie KOBIETA.WP.pl*

d1tpb82
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d1tpb82